سیستم همکاری در فروش

راهنما جامع همکاری در فروش یا Affiliate Marketing

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

همکاری در فروش یا همان افیلیت مارکتینگ برای بسیاری از کارآفرینانی که به دنبال راه اندازی کسب و کارشان هستند یا بسیاری از بازاریابانی که به دنبال کسب درآمد از طریق ترافیک وب می باشند، یکی از راه های شروع به کار می باشد.
سیستم همکاری در فروش که به انگلیسی affiliate marketing گفته می شود یکی از محبوب ترین روش های کسب درآمد آنلاین است. استراتژی های امتحان شده بسیاری برای شروع این کار وجود دارند. اگر به دنبال یک راهنما جامع در مورد همکاری در فروش هستید تا انتها مقاله با ما همراه باشید تا ببینید چطور می توانید با تبلیغ و معرفی محصولات به عنوان یک همکار فروش یک منبع درآمد دوم برای خودتان ایجاد کنید.

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ یکی از روش های بازاریابی عملگرا است که یک خرده فروش که معمولا یک وبسایت آنلاین است مبلغی به عنوان حق کمیسیون به همکار فروش بابت فعالیتهای تبلیغاتی و ارجاع هر مشتری پرداخت می کند. وبسایت همکار تنها در صورتی حق کمیسیون خود را دریافت خواهد کرد که تبلیغاتش منجر به فروش و انجام یک معامله شود.
معمولا سیستم همکاری در فروش شامل چهار بخش مختلف زیر می باشد:

  • همکار فروش یا همان افیلیت (affiliate) : تبلیغ کنندگان محصول
  • تولید کنندگان محصول: کسانی که محصول را تولید می کنند
  • شبکه ها: شبکه هایی که همکاران فروش را مدیریت می کنند
  • مصرف کنندگان: کابر نهایی محصول

برای تبدیل شدن به یک همکار فروش یا همان افیلیت همیشه نیازی به شبکه نیست اما سه بخش دیگر (همکار فروش، تولیدکنندگان محصول، و مصرف کنندگان) مهم هستند و هسته اصلی سیستم همکاری در فروش را تشکیل می دهند.

همکاران فروش – Affiliates چه کسانی هستند؟

همکار فروش که ناشر نیز گفته می شود می تواند یک فرد یا سازمان باشد. معمولا بلاگرها یا تولیدکنندگان محتوا هستند که در حوزه محصول تولیدی فعالیت می کنند. آنها با ایجاد محتوایی از قبیل پست های وبلاگ، ویدئوها یا سایر رسانه ها در معرفی و تبلیغ محصول کمک می کنند.
همچنین می توانند با قرار دادن تبلیغات، بالا بردن ترافیک از طریق سئو، یا ایجاد لیست ایمیل محتوا خود را برای انجام معاملات تبلیغ کنند. هنگامیه یکی از بازدیدکنندگان فرایند معامله از قبیل خرید یا ثبت فرم سرنخ را انجام داد همکار فروش یا همان افیلیت حق کمیسیونی می گیرد. مقدار حق کمیسیون کاملا بستگی به شرایط سیستم همکاری فروش دارد.

تاجران چه کسانی هستند؟

تاجر با merchant که همان تولیدکننده یا آگهی دهنده محصول است کسی است که محصول یا سرویس را ایجاد می کند. تاجران درآمد و حق کمیسیونی را به سایر افراد یا شرکت ها که همان همکاران فروش می باشند و برند آنها را دنبال می کنند می پردازند. تاجر می تواند یک شرکت بزرگ باشد یا فقط یک شخص تنها. البته تا زمانیکه مبلغی را به همکاران فروش بابت انجام هر معامله بپردازند. گاهی اوقات تاجر حتما نباید تولید کننده محصول باشد مانند سیستم همکاری در فروش دیجی کالا یا آمازون.

شبکه های افیلیت چه کسانی هستند؟

شبکه افیلیت رابط بین تاجران و همکاران فروش است. در برخی شرایط شبکه افیلیت خیلی ضروری نیست. اما در برخی موارد شرکت ها برای بالا بردن اعتماد همکاری با این شبکه ها را انتخاب می کنند.
این شبکه روابط را مدیریت می کند و توازن های شخص ثالث را چک می کند. این بررسی های شخص ثالث بسیار مهم است زیر مانع بسیاری از کلاهبرداری ها می شود. برخی از تاجران ترجیح می دهند با شبکه های افیلیت همکاری کنند. زیرا آنها زمان و منابع کافی برای پیگیری، گزارش، و مدیریت پرداخت به شرکت ها وابسته یا همان همکاران فروش را ندارند. همچنین ممکن است با چندین ناشر یا همکار فروش در شبکه افیلیت همکاری کنند.
مصرف کنندگان چه کسانی هستند؟
مصرف کنندگان یا مشتریان کسانی هستند که معامله را انجام می دهد. آنها كسانی هستند كه محصول را خریداری می كنند یا فرم سرنخ فروش را پر می کنند تا همکاران فروش به حق كمسیون خود برسند.

نحوه کار بازاریابی افیلیت چگونه است؟

زمانیکه بازدیدکننده، تراکنش یا معامله ای انجام دهد، به عنوان یک همکار فروش یا افیلیت مبلغی به عنوان حق کمیسیون به شما پرداخت می شود. این تراکنش می تواند شامل هر چیزی از قبیل کلیک، ثبت فرم سرنخ فروش، یا فروش باشد. در بیشتر موارد، بازاریابی افیلیت کاملا عملگرا است. به این معنی که شما به عنوان یک همکار فروش تنها در صورتی پول دریافت خواهید کرد که بتوانید بازدیدکننده را مجبور به انجام عمل خاصی کنید. در ادامه برخی از مدلهای بازاریابی افیلیت بیان شده است:
• پرداخت به ازای هر کلیک – Pay-Per-Click (PPC): در این مدل همکاران فروش به ازای تمامی کلیک های ایجاد شده مبلغی دریافت می کنند. حال چه این مبلغ منجر به فروش یا ایجاد سرنخ بشود یا نشود. این مدل معمولا خیلی نادر است زیرا تمامی خطرات متوجه تولید کننده محصول است.
• پرداخت به ازای هر سرنخ فروش –(PPL) Pay-Per-lead: در این مدل همکار فروش به ازای هر سرنخ ایجاد شده پول می گیرد. این مدل می تواند به صورت یک فرم ثبت آنلاین، ایجاد نسخه آزمایشی، یا هر نوع پیش خریدی باشد. خطر این مدل متوجه تاجر و همکار فروش است.
• پرداخت به ازای هر فروش – Pay-Per-Sale (PPS) : همکار فروش به ازای هر فروش حق کمسیون دریافت می کند. این روش یکی از رایج ترین مدل های بازاریابی پورسانتی است و تمام ریسک هم برای همکار فروش است.
برای شروع در سیستم همکاری در فروش یا همان بازاریابی معرف می توانید در برنامه های همکاری در فروش سایت دیجی کالا ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام یک لینک افیلیت که شامل یک آیدی منحصر به فرد است برای شما فرستاده می شود. سپس شما می توانید از این لینک در محتوا تبلیغاتی خود استفاده کنید.
هر وقت بازدیدکننده بر لینک متحصر به فرد افیلیت شما کلیک کرد یک کوکی در مرورگر آنها برای پیگیری اقدامات وارد می شود. زمانیکه آنها تراکنشی انجام دهند که یک عمل واجد شرایط مانند فروش یا ثبت فرم سرنخ یا بسته به شرایط برنامه همکاری در فروش باشد، تاجر قادر به ثبت این عمل است و این ویژگی را به شما به عنوان یک شرکت معرف نسبت می دهد و مبلغتان را پرداخت می کنند.
در هنگام پرداخت بسته به شرایط بازاریابی معرف ساختارهای مختلفی وجود دارد. معمولا پرداخت های کمیسیون توسط شرکت ماهانه پرداخت می شوند. البته بسته به سیستم بازاریابی پورسانتی زمان پرداخت فرق می کند. گاهی اوقات این پرداخت ها بصورت هفتگی به ازای هر یک از لیدها یا فروش های ایجاد شده پرداخت می شود.

آیا برای پیوستن در بازاریابی معرف باید هزینه کنید؟

معمولا برای ملحق شدن به سیستم همکاری در فروش نیاز به هزینه اولیه خاصی نیست. البته هزینه های متغیر آن بستگی به نوع روشی دارد که می خواهید محصولات را تبلیغ کنید. وقتی صحبت از بازاریابی افیلیت می شود، بیشتر افراد گمان می کنند که این نوع بازاریابی فرایندی است که با تبیلغ محصولات سایر افراد یا شرکت ها کمیسیونی دریافت خواهند کرد.
اگرچه بازاریابی معرف فرایندی آسان به نظر می رسد و ممکن است فقط بخواهید محصولاتی که دوست دارید را تبلیغ کنید و بابت هر فروش مبلغی به عنوان درآمد داشته باشید اما باید به برخی از بخش های محرک توجه داشته باشید.
به عنوان مثال، ممکن است بخواهید ساختار کمیسیون شرکت یا تولیدکننده کالا را بفهمید. آیا به دنبال کمیسیون به ازای هر فروش هستید یا به دنبال کمیسیون به ازای هر لید ایجاد شده اید؟ آیا به دنبال کمیسیون تکراری هستید یا یکبار پرداخت؟
اهداف شما می تواند در انتخاب نوع محصول، چگونگی برنامه ریزی برای تبلیغ محصول و همچنین مقدار زمان و منابع برای سرمایه گذاری تأثیرگذار باشد.
به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید محتوای خود را از طریق تبلیغات پولی معرفی کنید، این هزینه ای است که باید برای آن حساب باز کنید. شما باید مبلغی را که برای تبلیغ هر قطعه محتوا و یا هر خرید صرف کرده اید را با مقدار مبلغی که برای هر فروش دریافت کرده اید مقایسه کنید.
یا اگر یک وبلاگ و وب سایت دارید، مجبورید هزینه هاست آن را بپردازید. در این حالت باید مبلغی دریافت کنید که بتواند هزینه های این موارد را پوشش دهد. از این برنامه بازاریابی استفاده کنید تا محاسبه کنید که چقدر باید سرمایه گذاری کنید تا بتوانید یک برنامه بازاریابی اساسی را تهیه و اجرا کنید.

چطور یک برنامه افیلیت را انتخاب کنید؟


معمولا دو تصویر غلط در رابطه با بازاریابی معرف وجود دارد.
۱- افیلیت مارکتینگ مرده و منسوخ شده است.
به نظر می رسد هر سال در دنیای بازاریابی آنلاین، کاربران می گویند که برخی از انواع بازاریابی مرده است (سئو، تبلیغات، موبایل). زمان آزمونی خوبی برای تست کردن است – اگر چیزی مدتی باقی بماند، احتمال ماندگار شدن آن نیز وجود خواهد داشت.
همه چیز در حال تغییر است. تاکتیکی هایی وجود دارد که دقیقا مانند گذشته کار نمی کنند. البته بازاریابی وابسته نیز از این قاعده مستثنی نیست. بازاریابی وابسته طوری تغییر کرده که به شرکت های وابسته یا همان همکاران فروش نیاز دارد تا اعتماد واقعی مخاطبان را به خود جلب نماید تا بتوانند پاداش کارهایی را که انجام داده اند را به دست آورند.
۲- بازاریابی وابسته به راحتی انجام می شود.
طبق تحقیقات انجام شده، تنها ۰٫۶ درصد از بازاریابان افیلیت در سال ۲۰۱۳ مورد نظرسنجی و بررسی قرار گرفتند. این بدان معنی است که بازاریابی معرف برای رسیدن به درآمد نیاز به زمان و تلاش دارد.
انتخاب محصول مناسب برای تبلیغ، همکاری با شرکت مناسب ، تقویت روابط و به روزرسانی محتوا همه جزء موارد اساسی یک بازاریابی معرف است. به گفته پت فلاین، یکی از کارآفرینان اینترنتی، هنگام بازاریابی وابسته دو قانون مهم وجود دارد:
• فقط محصولاتی را به عنوان یک افیلیت یا همکار فروش معرفی کنید که آشنایی کاملی از آنها داشته باشد. اگر به محصول اطمینان ندارید و احساس می کنید به مردم کمک نخواهد کرد، آن را تبلیغ نکنید.
• هرگز به به طور مستقیم به کسی نگویید که محصولی را خریداری کنند. همیشه محصولات را بر اساس تجربه خود توصیه کنید.
دیوید گونزالس بنیانگذار آژانس مدیریت شرکتهای افیلیت توصیه می کند که در هنگام انتخاب محصولات مناسب برای تبلیغ به ۳ مؤلفه زیر توجه کنید:
• مخاطبان شما – آیا محصول برای آنها مناسب است و آنها قدردان این تبلیغ و معرفی محصول خواهند بود؟
• کیفیت و ارزش محصول – آیا این محصول را به بهترین دوست خود برای خرید معرفی می کنید؟
• سودآوری – آیا این پیشنهاد دارای تبدیل ها و پرداخت های بسیار رقابتی است؟
در پایان برای موفق شدن در بازاریابی معرف باید اصول بازاریابی را کمی نادیده بگیرید. جعلی بودن اصالت کار سختی نیست به خصوص وقتی صحبت از ساختن برند شخصی شما باشد.
برندی که به طور مستمر تبلیغ کند و اهمیتی به ارائه ارزش های واقعی محصولات به مخاطبان نداشته باشد، بازاریابی معرف را تنها یک منبع درآمد کوتاه مدت می داند. انتخاب محصولات مناسب برای تبلیغ یعنی اینکه محصول انتخابی واقعا برای مخاطب ارزشمند است و مشکلش را رفع می کند و این پایه و اساس کلیه فعالیتهای تبلیغاتی شما را تشکیل می دهد.
در حالی که تاکتیک های زیادی برای ارزیابی تبلیغات شما وجود دارند، قانون طلایی بازاریابی شرکت های وابسته همچنان باقی است: فقط محصولاتی را که دوست دارید تبلیغ کنید و مانند انسان با مخاطبان خود رفتار کنید.
برند خود را بسازید، محصولاتی را که دوست دارید انتخاب کنید، محتوای معتبر ایجاد کنید و در مسیر یک درآمد نامحدود قرار بگیرید. شما هم اگر تجربه و یا نکته‌ای در افیلیت مارکتینگ در ذهن دارید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *