زندگینامه ایلان ماسک – کسی که ما را به مریخ خواهد برد

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ریو ماسک یک کارآفرین و بازرگان امریکایی است که در آفریقا جنوبی متولد شد. او در سال ۱۹۹۹ سایت founded.com (که بعدها به نام PayPal تغییر یافت)، Space X در سال ۲۰۰۲  و در سال ۲۰۰۳ Tesla Motors را راه اندازی کرد. او در اواخر ۲۰ سالگی خود با فروش شرکت استارت آپ خود به نام Zip2 به شرکت کامپیوتری Compaq به یک مولتی میلیونر تبدیل شد.

شاید برای شما جالب باشد: زندگی نامه استیو جابز

ماسک در ماه می سال ۲۰۱۲  با پرتاب موشکی از طریق شرکت Space X خود  که اولین وسیله تجاری در ایستگاه بین المللی فضا بود در سر خط بسیار از عناوین قرار گرفت. او در سال ۲۰۱۶، Solar City را خریداری کرد همچنین نقش مشاوره را در روزهای آغازین ریاست جمهوری دولت دونالد ترامپ را بر عهده داشت.

والدین ایلان ماسک

مادر ایلان که نامش مای ماسک بود یکی از مدل های کانادیی و پیرترین زن ستاره در کمپین Covergirl بود. هنگامیکه ایلان در حال بزرگ شدن بود، او همزمان پنج جای مختلف کار می کرد تا بتواند خانوادش را حمایت کند. پدرش اررول ماسک نیز یکی از مهندسان ثروتمند آفریقا جنوبی بود. ایلان دوران کودکی خود را در کنار برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در افریقا جنوبی گذراند. زمانیکه او ۱۰ سال داشت والدینش از هم جدا شدند.

دوران کودکی ایلان ماسک

ایلان در ماه ژوئن سال ۱۹۷۱ در پروتوریا، واقع در آفریفا جنوبی متولد شد. در زمان کودکی والدین و دکترها برای بررسی شنوایی وی دستور آزمایش دادند. در زمان جدایی والدینش هنگامیکه ۱۰ سال داشت متوجه علاقه اش به کامپیوتر شد. او یادگرفت که چطور برنامه نویسی کند و در سن ۱۲ سالگی اولین نرم افزارش که یک بازی بنام Blastar بود را فروخت. در مدرسه ابتدایی او فردی درونگرا و کتابخوان بود. تا سن ۱۵ سالگی مورد آزار و اذیت قرار می گرفت و یاد گرفت چطور با کاراته و کشتی از خود دفاع کند.

تحصیلات ایلان ماسک

در سن ۱۷ سالگی برای جلوگیری از خدمت اجباری در ارتش آفریقا جنوبی به کانادا نقل مکان کرد و در دانشگاه کوئین شرکت نمود. در همان سال توانست تابعیت کانادیی خود را به دست آورد زیرا احساس می کرد که تابعیت این کشور در مقایسه با به دست آوردن تابعیت کشور آمریکا راحتتر است.

در سال ۱۹۹۲ او کانادا را برای مطالعه کسب وکار و فیزیک در دانشگاه پنسیلوانیا ترک کرد. او فارغ التحصیل رشته اقتصاد شد و برای دریافت دومین لیسانسش در رشته فیزیک همانجا ماند. بعد از آن، ایلان پن را ترک کرد و به دانشگاه استنفورد کالیفرنیا برای دریافت دکتری در رشته فیزیک انرژی راهی شد. این مهاجرت دقیقا همزمان با رونق اینترنت بود و بعد از دو روز از استنفورد خارج شد و اولین شرکتش را با نام Zip2 در سال ۱۹۹۵ راه اندازی کرد. او در سال ۲۰۰۲ شهروند امریکا شد.

شرکت های ایلان ماسک

  • شرکت Zip2:  ایلان در سال ۱۹۹۵ به همراه برادرش کیمبال ماسک اولین شرکتش را با نام Zip2 راه اندازی کرد. Zip2 به عنوان یک راهنما آنلاین شهری محتوایی را برای وبسایت های جدید نیو یورک تایمز و تربیون شیکاگو ارائه می داد. در سال ۱۹۹۹ شرکت کامپیوتری Compaq شرکت Zip2 را با ۳۰۷ میلیون دلار به صورت نقدی و ۳۴ میلیون دلار به صورت سهام خریداری کرد.
  • PayPal: در سال ۱۹۹۹ ایلان به همراه کیمبال پول حاصل از فروش شرکت Zip2 را برای سایت found.com بکار بردند. این سایت یک سرویس مالی و پرداخت آنلاین بود. دستاوردهای سایت X.com در سال بعد منجر به ایجاد PayPal شد که امروزه با آن آشنا هستیم. ایلان در اکتبر ۲۰۰۲ توانست ۱ بیلیون دلار کسب کند درست زمانیکه سایت ebay ۱٫۵ بیلیون دلار سهام گرفت. ایلان قبل از فروش PapPal حدود ۱۱ درصد سهام آن را در اختیار داشت.
  • Space X : ایلان در سال ۲۰۰۲ سومین شرکت خود را با نام Space X راه اندازی کرد. او این شرکت را با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای تجاری فضایی تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۸ شرکت SpaceX به خوبی تاسیس شد. همچنین ناسا با این شرکت قراردادی مبنی بر حمل و نقل محموله برای ایستگاه بین المللی فضایی اعطا کرد. در این قرارداد برنامه هایی برای حمل و نقل فضانوردان در آینده به منظور جایگزینی برای ماموریت های فضایی شاتل در ناسا اشاره شده بود.
  • Tesla Motors: ایلان ماسک بنیانگذار، مدیرعامل و معمار محصول در Tesla Motors بود. او در سال ۲۰۰۳ این شرکت را تاسیس کرد که به تولید اتومبیل های برقی مقرون به صرفه، باتری و سقف های خورشیدی می پرداخت. ایلان ماسک بر تمامی مراحل تولید و توسعه محصول، مهندسی و طراحی آنها  نظارت داشت.
  • SolarCity: در آگوست سال ۲۰۱۶، ایلان ماسک تلاشش را برای ترویج و پیشبرد محصولات و انرژی پایدار برای یک پایگاه مصرفی گسترده تر ادامه داد. از این رو یک قرارداد ۲٫۶ بیلیون دلاری برای ترکیب شرکت های اتومبیل برقی و انرژی خورشیدی بسته شد. شرکت Tesla Motors او تمام سهام شرکت SolarCity را خریداری کرد. شرکتی که ایلان ماسک به پسرعموهای خود کمک کرد تا در سال ۲۰۰۶ راه اندازی کنند. او بیشترین سهامدار هر یک از نهادها بوده است.
  • شرکت Boring:  در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ ایلان ماسک شرکت Boring را راه اندازی کرد. این شرکت کارش را به ساخت تونل هایی به منظور کاهش ترافیک های خیابانی اختصاص می داد. او کارش را با یک حفاری آزمایشی بر روی دارایی SpaceX خود در لوس آنجلس شروع کرد. در اواخر اکتبر سال بعد او عکسی از پیشرفت شرکتش در اینستاگرام منتشر کرد. او گفت که این تونل ۵۰۰ فوتی طی تقریبا ۴ ماه به دو مایل می رسد.

اختراعات و نوآوری های ایلان ماسک

  • Hyperloop: در آگوست ۲۰۱۳ ایلان ماسک مفهومی جدیدی از حمل و نقل به نام هایپرلوپ ارائه کرد که موجب کاهش مسافت و زمان بین شهرهای بزرگ می شد. هایپرلوپ در برابر هوا مقاوم است و با استفاده از انرژی تجدید پذیر تامین می شود و راننده ها را از طریق شبکه ای از لوله های کم فشار با سرعتی بیش از ۷۰۰ مایل در ساعت حرکت می دهد. او گفته که ۷ الی ۱۰ سال طول می کشد تا هایپرلوپ ساخته و آماده استفاده شود. او همچنین ادعا کرده است که هایپرلوپ در مقایسه با هواپیما یا قطار امن تر است. او هزینه احداث این کار را حدود ۶ بیلیون دلار که یک دهم هزینه های برنامه ریزی شده سیستم ریلی کالیفرنیا است برآورد کرده است. سپس مسابقه ای اعلام کرد تا تیم ها طرح های خود را برای نمونه اولیه هایپرلوپ ارائه دهند. اولین مسابقه هایپرلوپ در تاسیسات Space X در ژانویه ۲۰۱۷ برگزار شد.
  • AI و Neuralink: ایلان ماسک به دنبال هوش مصنوعی رفت و یکی از اعضای شرکت openAI شد. شرکت تحقیقاتی در اوخر سال ۲۰۱۵ با ماموریت پیشرفت هوش دیجیتالی به نفع بشریت تاسیس شد. درسال ۲۰۱۷ گزارش شد که ماسک در حال سرمایه گذاری بر پروژه ای بنام Neuralink است که هدفش ایجاد ابزاری برای بکارگیری در مغز انسان است تا به افراد کمک کند با نرم افزار ادغام شوند. طی صحبت هایش در مورد پیشرفت شرکت در ژانویه ۲۰۱۹ اعلام کرد که این ابزار از یک تراشه میکروسکوپی تشکیل شده است که از طریق بلوتوث به یک تلفن هوشمند متصل می شود.
  • قطار سریع السیر: در اواخر نوامبر ۲۰۱۷ شهردار شیکاگو رام ایمانوئل به دنبال پیشنهادی برای اجرا ریلی با سرعت بالا بود که بتواند مسافران را از فرودگاه OHare به مرکز شهر شیکاگو در کمتر از ۲۰ دقیقه منتقل کند، ایلان ماسک گفت که این کار با شرکت Boring امکان پذیر است.
  • شعله افکن:  ماسک بازاری برای شعله افکن های شرکت Boring پیدا کرد. در اواخر ژانویه ۲۰۱۸ بعد از اعلام ارزش ۵۰۰ دلاری شعله افکن ها ادعا کرد که روزانه ۱۰۰۰۰ نمونه از آنها به فروش می رفتند.

ایلان ماسک و دونالد ترامپ

در دسامبر ۲۰۱۶، ایلان ماسک به عنوان رئیس مجمع راهبردی و سیاسی رئیس جمهور دونالد ترامپ معرفی شد. بعد از انتخابات ترامپ، هنگامیکه اعلام کرد که به دنبال تحولات گسترده زیرساختی است ماسک نیز خودش را همراه با رئیس جمهور جدید و مشاورانش یافت. درحالیکه بعضی اوقات با اقدامات جنجالی رئیس جمهور مانند طرح ممنوعیت ورود مهاجران از کشورهای دارای اکثریت مسلمان، ماسک از درگیری خود با رئیس جمهور جدید دفاع می کرد. در تاریخ ۱ ژوئن به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از توافق نامه اقلیمی پاریس ماسک از نقش مشاوره خود کناره گیری کرد.

همسران و فرزندان ایلان ماسک

ایلان ماسک دوبار ازدواج کرده است. او در سال ۲۰۰۰ با جاستین ویلسون ازدواج کرد و ثمره این ازدواج شش فرزند بوده است. در سال ۲۰۰۲ اولین پسرشان زمانیکه تنها ۱۰ هفته داشت به دلیل سندروم مرگ ناگهانی مرد. ماسک و ویلسون ۵ فرزند دیگر در کنار هم داشتند. دوقلوهایی که نامهایشان گریفین و زاویر بود در سال ۲۰۰۴ به دنیا آمدند و سه قلو های آنها به نام های کای، ساکسون و دامیان که در سال ۲۰۰۶ متولد شدند. بعد از جدایی ماسک از ویلسون با بازیگری بنام تالولا رایلی در سال ۲۰۱۰ ازدواج کرد. در سال ۲۰۱۲ از هم جدا و در سال ۲۰۱۳ دوباره با هم ازدواج کردند. در سال ۲۰۱۶ نهایتا به رابطشان خاتمه دادند و برای همیشه از هم جدا شدند.

این زندگی نامه ترجمه ای آزاد از سایت بیوگرافی دات کام است.
https://www.biography.com/business-figure/elon-musk

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *