هک رشد چیست؟

نحوه ایجاد سرنخ فروش (Lead) بیشتر با کمک شبکه های اجتماعی

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

اگر فکر می کنید شبکه اجتماعی قدرتمندترین ابزار برای ایجاد lead یا همان سرنخ های فروش است باید بگویم حق با شما است. اما این ابزار تنها زمانی درست کار می کند که استفاده استراتژیکی از آن داشته باشید. منظور از عبارت lead یا سرنخ فروش، کاربرانی است که از هر طریقی با شرکت، کسب و کار، محصولات و خدمات شما آشنا شده اند و به شما مراجعه کرده اند و احتمال اینکه به مشتری تبدیل شوند وجود دارد. تقریبا ۷۵% درصد کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی هستند.

به نظرتان از چه جاهای دیگری می توانید این تعداد زیاد سرنخ فروش را پیدا کنید؟ به گفته لورن فرگوسن نویسنده و مربی فروش: ” اگر از شبکه های اجتماعی در فعالیت های آینده خود استفاده نکنید کارتان خیلی سخت خواهد شد.” بنابراین دست از سخت کار کردن بکشید. از این استراتژی ها برای ایجاد سرنخ های موثرتر و بیشتر فروش در معروفترین پلت فرم های شبکه اجتماعی استفاده کنید.

ایجاد سرنخ فروش با فیس بوک

نزدیک به دو سوم شرکت ها بیشتر تلاش های خود را برای ایجاد سرنخ فروش در شبکه های اجتماعی فیس بوک متمرکز کرده اند. آنها برای ایجاد سرنخ فروش در فیس بوک به شیوه زیر عمل کرده اند:
• اجرای تبلیغات: اجرای تبلیغات واضح ترین راه برای ایجاد سرنخ فروش در فیس بوک است. شما مبلغی می پردازید تا این تبلیغات در مقابل مشتریان ایده آلتان قرار گیرد. این تبلیغات شامل فرم های تماس هستند. از این رو افراد می توانند علاقمندی خود به محصول یا خدمات شما را با تایید اطلاعات تماسشان که از قبل در فیس بوک است نشان دهند. در هنگام کلیک تبلیغات، می توانید به هر یک از اطلاعات تماس درخواست دهید یا از آنها سوال هایی برای جمع آوری ایمیل یا اطلاعات کسب و کار بپرسید یا برای تماس های پیگیری برنامه ریزی کنید. فیس بوک نسخه های پیشرفته تبلیغاتی نظیر تبلیغات ویدئویی، پیام رسان و تبلیغات موبایل نیز ارائه می کند. در این نوع تبلیغات با یک کلیک به صفحه ثبت نام هدایت می شوید. از این رو فیس بوک می تواند داده ها را برای شما جمع آوری و مرتب کند. اما هر سرنخ فروش بالقوه ای از طریق تبلیغات فیس بوک با شما ارتباط بر قرار نخواهد کرد. ازاین رو رویکردهای دیگری نیز می توانی انجام دهید:
• پست مطالب: پست های فیس بوک یکی از طبیعی ترین راه های انتقال کاربران به صفحه فرود شما است. مهم این است که پست های درستی ارسال کنید.
o برای هر پست یک هدف خاص در نظر بگیرید و محتوایی برای رسیدن به آن هدف بنویسید.
o پست شامل ۷۰ کاراکتر باشد. سریعا با کاربران از طریق لیست کوتاه، سوال یا پرکردن چیزی تعامل داشته باشید و آنها را درگیر کنید
o سعی کنید در پستتان یک تصویر یا عکس با یک لینک استفاده کنید تا کاربران با کلیک بر آن بتوانند به آسانی به صفحه فرودی که تماس ها را در آن قرار دادید دسترسی پیدا کنند.
• لایو بگذارید: برای علاقمند کردن مخاطبان می توانید مصاحبه کارمندان یا مشتریان، کلیپی از رویدادها، پشت صحنه ای مختصر قرار دهید. کاربران فیس بوک بیشتر زمانشان را صرف دیدن و مشارکت با فیلم های زنده و لایو می گذرانند تا اینکه بنشینند و ویدئوهای از قبل ضبط شده را مشاهده کنند.
• برگزاری وبینار: سعی کنید یک صفحه رویداد سفارشی برای وبینار خود ایجاد کنید. می توانید بطور منظم (هر ماه، هر سه ماه یا نیمه سال) از کاربران، طرفداران و فالوئرها در رویدادها دعوت کنید. از این رو کاربران در صورت از دست دادن یک رویداد بتوانند در رویداد بعدی که برگزار می شود شرکت کنند. سپس همزمان با فرستادن رویدادها و دعوت نامه های بیشتر تعداد شرکت کنندگان نیز بیشتر می شود. شما حتی می توانید تیزرهایی نیز برای رویدادهایتان ایجاد کنید. یکی از مزیت های این روش این است که می توانید از وبینار برای محتوا آینده وبلاگ یا پست هایی که در فیس بوک به اشتراک می گذارید استفاده کنید.
• فراخوان عمل را فراموش نکنید: معمولا این مورد برای ایجاد سرنخ فروش نادیده گرفته می شود. بجای اینکه فراخوان به عمل یا همان CTA را فقط محدود به ثبت نام یا تماس با ما کنید بهتر است کمی آن را تغییر دهید تا این گزینه های به صورت یک پس زمینه معمولی تبدیل نشوند. فیس بوک امکان پیگیری و بررسی هر یک از فراخوانهای عمل را می دهد. از این رو می توانید به سادگی بفهمید که کدامیک بهتر عمل می کنند. شما می توانید فراخوان عمل یا همان Call to action را متناسب با کمپین های اخیر بازاریابی (مثل ثبت نام یا ورود به یک بخش خاص) یا عرضه یک محصول (مثل همین الان ببین یا هم اکنون خرید کن) تغییر دهید.
• تصویر کاور خود را تغییر دهید: بهتر است گاهی اوقات کاور تصویر را همانند CTA ها همزمان با برگزاری وبینار، عرضه محصول تغییر دهید.
• محتوا پست خود را سریعا ایجاد و ارسال کنید: مقالات فوری فیس بوک یا همان Instant Articles زمان بارگذاری کپی های و زمانیکه طول می کشد تا خوانندگان آنها را دانلود کنند را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. مقالات فوری فیس بوک در مقایسه با مقاله های موبایل تا ۲۰ درصد تعداد کلیک ها و ۳۰ درصد میزان به اشتراک گذاری را افزایش می دهند. در این روش نیازی به CTA نیست. زیرا مقاله های فوری داده های مخاطبان را از طریق فیس بوک ذخیره می کند و دیگر نیازی نیست تا خوانندگان را به صفحه فرود هدایت کند.
ایجاد سرنخ فروش با لینکدین
لینکدین یکی از ابزاراهای قدرتمند سرنخ فروش برای سازمان های B2B است. نقش این شبکه اجتماعی در ایجاد سرنخ فروش در کسب و کارهای B2B دست کم نگیرید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این شبکه اجتماعی در مقایسه با سایر پلت فرم ها تا سه برابر موجب ایجاد سرنخ فروش موثر و کارامد می شود. فرگوسن می گوید:”خریداران در مکالمه با افرادی که نمی شناسند بسیار محتاط هستند و لینکدین این مشکل را برای متخصصان فروش حل کرده است.” آگاه باشید که خریداران قبل از آنکه تماس شما را قبول کنند پروفایل لینکدین شما را بررسی می کنند. پس حواستان باشد که پروفایلتان به روز و قانع کننده باشد. می توانید از تاکتیک های زیر استفاده کنید:
• ارتباطات خود را بیشتر کنید: ناوبری فروش لینکدین یا همان LinkedIn Sales Navigator به شما کمک می کند تا به لیستی از پروفایل های لینکدین، دسته های توییتر، اکانت های اسکایپ و سایر ابزارهای مرتبط با آدرس ایمیل در جیمیل خود دسترسی پیدا کنید. سپس می توانید این لیست را مرتب و از دعوت شخصی لینکدین برای آنها ارسال کنید.
• عمق شبکه را درک کنید: شما می خواهید کاربران یا مشتریان صنعت و حوزه کاریتان را پیدا، فالو و با آنها ارتباط برقرار کنید. Sales Navigator به شما کمک می کند تا ببینید که این شبکه چقدر بزرگ است و اینفلوئنسرهای معروفی دارد و می تواند مشخص کنید که آیا این اینفلوئنسرها افرادی هستند که می خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید تا قابلیت دیده شدن و ارتباطات خود را افزایش دهید.
• ارگانیک باشید: نیازی به خرید یا ساخت لیست ندارید. تنها کافی است کمی وقت بگذارید و دکمه اتصال یا همان Connect را برای افرادی که لینکدین برای شما ارسال می کند و کمی از آنها شناخت پیدا کرده اید کلیک کنید. Caveat می گوید تنها با افرادی که می شناسید یا یک دوست مشترک دارید ارتباط بر قرار کنید زیرا اگر وانمود به شناختن کسی کنید ممکن است کاربران دیگر را اذیت و سرنخ فروشتان را از دست بدهید.
• مواظب باشید: با وقت گذاشتن و تحقیق و ارتباط با افرادی که به آنها متصل شده اید می توانید سرنخ فروش ایجاد کنید. افرادی که می توانند از راه حل های شما سود ببرند را پیدا کنید. سپس یادداشت هایی راجع به افرادی که می توانند شما را معرفی کنند و نحوه معرفی را بنویسید.
• به گروه ها بپیوندید و در آن شرکت کنید: می توانید به سادگی با عضو شدن در گروه ها، افرادی که مشابه با مشتریان فعلی شما هستند یا به محصولات و خدمات شما علاقمندند را مورد هدف قرار دهید. در این گروه ها درگیر شوید و اطلاعات ارزشمندی را در آن به اشتراک بگذارید اما فروش نکنید.
• به طور منظم آپدیت باشید: هر روز پست جدیدی قرار دهید. از این پست برای لینک دادن به یک مقاله مفید یا پست ویدئویی استفاده کنید و آن را با مشتریان و کاربران بالقوه به اشتراک بگذارید. هر چقدر آپدیت تر باشید احتمال شناخته شدن شما هنگام وصل شدن به سرنخ ها بیشتر خواهد شد.
• تماس با همکاران: از همکاران و کارمندان بخواهید تا محتوا شرکت و تخصصتان را به اشتراک بگذارند. دسترسی این افراد می تواند منجر به ایجاد سرنخ های جدید شود.
• بدانید که چه کسی شما را زیر نظر دارد: پرمیوم لینکدین یا همان LinkedIn Premium برای افراد و Sales Navigator برای شرکت ها به شما این امکان را می دهند تا ببینید چه کسی پروفایل شما را چک می کند. نسخه های آپدیت شده آنها را ببینید و در مورد افرادی که شما را چک کرده اند اطلاعات بیشتری کسب کنید و با آنها ارتباط بر قرار کنید.
• از کمپین های InMail لینکدین استفاده کنید: هنگامیکه سرنخ های فروش از لینکدین استفاده می کنند می توانید محتوایی هدفمند و مشخص از طریق InMail بفرستید.

ایجاد سرنخ فروش با اینستاگرام

تقریبا ۶۵% کسب و کارها اینستاگرام را به عنوان ابزاری مفید برای ایجاد سرنخ می دانند. از این رو سعی می کنند با برنامه ریزی استوری های بیشتری را برای ایجاد علاقه اولیه در کاربران ایجاد کنند. در ادامه برخی از روش های ایجاد سرنخ فروش از طریق اینستاگرام توضیح داده شده است.
• از CTA کوتاه استفاده کنید: اینستاگرام یکی از کم هرج و مرج ترین پلت فرم های شبکه اجتماعی است. در ابتدایی ترین سطح، محتوایی کوتاه و سرگرم کننده ایجاد کنید که متناسب با شخصیت برندتان باشد تا بتوانید از طریق آن به کاربران جدید برسید و کاربران فعلیتان را نیز درگیر کنید. بر اساس تحقیقات Delmondo احتمال رفتن کاربران به پایان استوری هایی که بین ۲ تا ۱۰ قسمت هستند بیشتر است. جذابترین محتوا و تصاویرتان را بصورت پیش فرض قرار دهید. معمولا اکثر افراد استوری اول را که ببیند آن را رها می کنند. پس شما باید سریعا آنها را درگیر خودتان کنید. در نهایت از کاربرانتان بخواهید تا در پایان استوری بر نقطه مثلا X ضربه بزنند و آنها را به صفحه اختصاصی اینستاگرام خود بفرستید.
• اجرای تبلیغات: اینستاگرام نیز همانند سایر پلت فرم های شبکه اجتماعی تبلیغات اجرا می کند. می توانید از تصاویر ساده، ویدئو، استوری های روزمره، تبلیغات پین شده یا گلچین تبلیغات استفاده کنید. ابزارهایی وجود دارد که می توانید از طریق آن مخاطبانی که سایت یا صفحه شبکه اجتماعی شما را دیده اند یا سبد خرید را رها کرده اند را دوباره مورد هدف گذاری قرار دهید.
• اینستاگرام خود را انسانی کنید: مطمئنا شما صاحب یک شرکت، برند یا راه حلی هستید و می خواهید سرنخ هایی ایجاد کنید تا محصولات و خدمات شما را بخرند. اما معمولا کاربران در مقایسه با یک محصول یا سرویس خاص بهتر ارتباط برقرار می کنند. پس استوری هایی از پشته صحنه کار، تعامل با مشتریان و کارمندان ایجاد کنید.
• داستان مشتریان خود را بگویید: ارتباط با مشتریان فعلی می تواند منجر به سرنخ فروش شود. عکس مشتریان را پست کنید و کپشنی در مورد اینکه چه چیزهایی از محصول را دوست داشتند بنویسید. از مشتریانتان بخواهید استوری های شما را که در مورد آنها بود به اشتراک بگذارند. اینکار منجر به سرنخ های بیشتر فروش می شود.
• کنترل کنید: شرکت های کوچکتر و جدید در اینستاگرام با استفاده از اینفلوئنسرها به موفقیت رسیدند. شما نیز می توانید با اینفلوئنسرهای اینستاگرام همکاری کنید و به مخاطبان هدفتان دست یابید.
• هشتگ های خود را به حداکثر برسانید: از هشتگ های متناسب با تحقیقات بازاریابی خود در استوری ها، پروفایل خود استفاده کنید. از این طریق وقتی کاربران هشتگ های استوری شما را جستجو کنند احتمال بیشتری برای پیدا کردن سایر پستهای شما و آشنایی با برندتان وجود دارد.

ایجاد سرنخ فروش با توییتر

برای استفاده از توییر به منظور ایجاد سرنخ در ادامه با ما همراه باشید:
• به بیو خود اهمیت دهید: بسیاری از سازمان ها بخش کوتاه بیو را برای ایجاد سرنخ فروش بسیار سودمند می دانند. علاوه بر توضح مختصر اینکه چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید، لینک دادن به صفحه فرود، تازه ترین و بهترین محتوایتان نیز می تواند موثرترین روش جذب سرنخ باشد.
• به سربرگ خود اهمیت دهید: برخی از اطلاعاتی که منجر به ایجاد سرنخ فروش می شود را در سربرگ های چشم نوازتان اضافه کنید. شعار کسب و کار، CTA، عرضه یک محصول جدید، یک مقاله یا رویداد آینده را می توانید در آن اضافه کنید.
• به هشتگ ها اهمیت دهید: توییتر در حال حرکت است و اگر شما همگام با مشتریان بالقوه تان نباشید شما را نخواهند دید. ببینید که کدامیک از هشتگ های صنعت شما بسیار محبوبند. می توانید عملکرد هشتگ ها را با ابزارهای تجزیه و تحلیل توییتر یا سایر ابزارهای رایگان بررسی کنید. برخی از ابزارها می توانند به شما کمک کنند تا معنی هشتگ ها را کشف کنید و بفهمید که کدام یک برای شما بهترین نتیجه را دارند. سپس هشتگ های اختصاصی خودتان را ایجاد و تعریف کنید.
• به دنبال سرنخ ها باشید: علاوه بر اینکه خودتان را در برابر سرنخ ها بیشتر قابل رویت کنید می توانید سرنخ های فروش را در توییر پیدا کنید. می توانید از جستجو پیشرفته توییتر برای پیدا کردن، فالوئر و تعامل با سرنخ های ایده آل استفاده کنید. می توانید از جعبه جستجو برای پیدا کردن موضوعات و کاربران استفاده نمایید. توییتر نتایج را مشخص کرده و عبارات مرتبط و کاربرانی برای فالو کردن پیشنهاد می دهد. می توانید جستجو خود را محدود به افرادی که در مورد آنها صحبت می کنید و علاقمند به حوزه شما هستند کنید. از این رو می توانید برای محتوا آنها کامنت بنویسید. آنها را فالو کنید یا مستقیما برای آنها توییت بنویسید.
• ایجاد لیست: توییتر سریعتر از کسب و کارها حرکت می کند. برای ایجاد سرنخ فروش باید سرعت آن را با لیست های توییتر پایین بیاورید. با استفاده از این لیست می توانید مخاطبان خود را به گروه های کوچکتر تقسیم کنید و در صدر توییت های آنها قرار بگیرید و با آنها تعامل کنید و شروع به ایجاد رابطه با آنها نمایید. لیست ها را بر اساس حوزه های کوچکتر تخصص خود، مشتریان، رفتار کاربران یا فعالیت های خرید بسازید.
• توییت های خود را به حداکثر برسانید: برای دیده شدن هر چه بیشتر محتوا خود و در نهایت ایجاد سرنخ های بیشتر فروش یک توییت را در پروفایلتان پین کنید. این کار موجب می شود کاربرانی که وارد توییتر می شوند اول از همه چشمشان به توییت شما بیافتد. توییتی را پین کنید که به موثرترین صفحه فرود شما لینک باشد
• در چت ها یا همان گفتگوهای توییتر وارد شوید: وارد چت های توییتر که موضوعاتی مرتبط با آنچه که در آن متخصص هستید وارد شوید. برخی از چت ها مهمانی دعوت شده برای پاسخ دادن به سوالات دارند. قرار دادن خود یا شرکتتان به عنوان یک مهمان دعوت شده می تواند برای تولید بیشتر توییت های مجدد، فالو و سرنخ های فروش کمک کند. پس بهتر است که از طریق اپلیکیشن چت توییتر ملحق شوید.
• مسابقه برگزار کنید: مسابقه به هر شکلی رایج است و پلت فرم های شبکه اجتماعی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از طریق مسابقه نام شما شناخته تر می شود. فقط مطمئن شوید مسابقه ای که برگزار می کنید با قوانین تبلیغی توییتر مطابقت داشته باشد.
• برگزاری تبلیغات توییتر: همانند تمامی شبکه های اجتماعی در توییتر نیز می توانید تبلیغات پولی برای هدف قرار دادن مخاطب و ایجاد سرنخ فروش استفاده کنید. برای هدف قرار دادن تبلیغات توییتر می توانید منطقه جغرافیایی، فالوئرهای یک اکانت خاص را انتخاب کنید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.