نقش مشاوره نوآوری در پیشرفت و توسعه کسب و کارها

زمان مطالعه: ۶ دقیقه


در بازار پویای امروز بسیاری از شرکتها راه حلهای خلاقانه برای حل مشکلات مشتریان خود ارائه می دهند ، به همین منظور نوآوری در کار بسیار مهم است. طبق نظرسنجی جهانی شرکت نوآوری مک کینزی ، اگرچه ۸۶٪ از مدیران موافق هستند که نوآوری برای راهبرد رشد بسیار مهم است، اما تنها ۶٪ از تلاش های نوآورانه شرکت خود راضی هستند.

به عبارت دیگر ، شرکت ها به استراتژی های نوآورانه نیاز دارند اما برای ایجاد و اجرای آنها مشکل دارند. در حالی که مشاغل زیادی به دنبال استخدام افرادی خلاق هستند ، برای بسیاری از کارمندان که وظایف روزمره خود را انجام می دهند و داشتن انرژی برای ارائه ایده های نو و ابتکاری بالاتر و فراتر از وظایف روزانه خود می تواند برای آنها بسیار چالش برانگیز باشد. وقتی اعضای تیم تلاش می کنند تا کارهایشان را به درستی انجام دهند و یا عادت دارند ارزش خاصی را برای مشتریان خود قائل شوند، در این صورت شناسایی استراتژی های کسب و کار می تواند برای آنها بسیار کاربردی باشد. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که مشاوره می تواند برای این افراد بسیار مفید باشد. با این حال ، همه نوع مشاوره ها موثر نیستند.

مشاوران زیادی داریم که در موضوعات مختلف تخصص دارند. اگر قبلاً در زمینه مشاوره دادن فعالیت داشتید و یا قبل از شروع کسب و کارتان تخصص خاصی داشتید، با این حال باز هم برای شروع کسب و کارتان و ادامه رقابت نیاز به مشاوره با محوریت نوآوری دارید. برای پیشرفت کارتان به شما پیشنهاد می کنیم که وارد مشاوره نوآوری شوید. اکنون بهتر است اول با مفهوم مشاوره نوآوری آشنا شویم.

مشاوره نوآوری چیست؟

مشاوره نوآوری روشی است برای ارائه مشاوره و راهنمایی به مشاغل و سازمانهای که به دنبال اجرای استراتژیهای جدید رشد و تجارت هستند. در کل نوآوری شامل روشهای جدیدی برای ایجاد ارزش برای مشتریان است. اگرچه معمولاً نوآوری با فناوری هم در ارتباط است ، اما مشاوران نوآوری می توانند فرصت های شغلی جدیدی را برای شرکت ها در همه بخش ها خلق کنند. در این نقش ، مشاوران نوآوری می توانند از سازمانها در ایجاد و اجرای استراتژیهای خلاقانه برای حمایت از اهداف تجاری به روشی جدید حمایت کنند. اگر شما به حرفه مشاوره در زمینه نوآوری علاقه مند هستید ، بهتر است کمی بیشتر وارد جزئیات این حرفه شویم تا بتوانیم ارزشی را که برای مشتری خود در این نقش ارائه می دهیم را بهتر درک کنیم.

یک مشاور نوآوری چه کاری انجام می دهد؟

۱) یک مشاور نوآوری فرآیندهای نامناسب را شناسائی و برطرف میکند.
هنگامی که مشاغل یک روند یا طرحی فروش تجاری را بارها و بارها تکرار می کنند ، (کاری است که آنها همیشه انجام داده اند) آنها در واقع به خود آسیب می زنند. پیروی از طرح های تکراری نه تنها فضای کمی برای نوآوری باقی می گذارد ، بلکه ممکن است باعث ناکارآمدی ها و عادت های بد شود و در نهایت تداوم این روند منجر به عدم رشد کسب و کار شما می شود. یک مشاور نوآوری ممکن سوالاتی را مطرح کند، (مثلا اینکه مشتریان تاکنون چه اقداماتی را برا توسعه و پیشرفت کار خود انجام دادند؟) تا بتواند گزینه و راه حل های مناسب و بهتری را به آنها پیشنهاد دهید، زیرا این روند در نهایت می تواند تفاوت اساسی در نتیجه کار آنها ایجاد کند.
۲) یک مشاور نوآوری دیدگاه جدیدی را ارائه می دهد.
گاهی اوقات داشتن دیدگاه متفاوت می تواند شما را از دیگران متمایز کند. این باعث می شود که مشاور نوآوری بتواند با هر مشتری که کار می کند دیدگاه تازه ای ارائه دهد. با اجرای راهکارهایی که مشاور نوآوری به شما ارئه می دهد ، مشتریان می توانند راه های عملیاتی جدیدی را آغاز کنند. مشاور نوآوری تبحر کاملی در استراتژی نوآوری دارد ، بنابراین او براحتی می تواند بینشی معنی دار ایجاد کند، البته ممکن است تیم هایی که با او کار می کنید ، این تفاوت ها را نبینند، زیرا آنها بیش از حد مشغول کار در تجارت خود هستند و نمی توانند این پیشرفت ها را احساس کنند.
۳) یک مشاور نوآوری در مورد اجرا و تحقق اهداف مشتریان آنها را راهنمایی و یاری می کند.
ممکن است مشتریان شما اهداف مشخصی برای چشم انداز آینده خود داشته باشند اما در اجرای و تحقق آن دچار تردید باشند، در این صورت ، یک مشاور نوآوری شما می تواند به آنها در به روی آوردن افکارشان روی کاغذ و اجرای و عملیاتی کردن آن کمک کند. مشاور نوآوری این توانایی را دارد که استراتژی های را برای مشتری ترسیم کند که بتواند اهداف و ایده های مشتری را عملیاتی و اجرایی کند.
۴) یک مشاور نوآوری روش های جدید تجارت را شناسائی می کند.
مطمئنا مشاوران نوآوری در مورد کار با سازمان های مختلف تجربیات زیادی دارند. از طرف دیگر ، ممکن است مشتری ها پیش زمینه ای برای جستجوی فضای کسب و کار فعلی خود نداشته باشند. بنابراین مشاور نوآوری می تواند برای حمایت از کسانی که با آنها کار می کند ، بهترین شیوه ها و درسهای را که از تجربه خود در کار با مشتریان دیگر آموخته است را به اشتراک بگذارد و روش های جدید تجارت را به آنها یاد دهد.
۵) یک مشاور نوآوری می تواند استراتژی های جدیدی برای رشد و توسعه شما به کار بگیرد.
برای شرکتهایی که به دنبال تولید و فروش محصولات و خدمات جدید هستند ، داشتن یک استراتژی رشد روشن و مناسب امری بسیار حیاتی است. بنابراین یک مشاور نوآوری می تواند به نحو احسن این کار و برای آنها انجام دهد.
۶) یک مشاور نوآوری تیم مشتری را پشتیبانی و توسعه دهید.
داشتن یک تیم قدرتمند برای هر سازمانی که روی نوآوری متمرکز شده باشد بسیار مهم است. بنابراین یک مشاور نوآوری می تواند با ارائه راهنمایی های که مورد نیاز کارمندان در سازمان های در حال توسعه است برای رشد و توسعه از آنها حمایت کند. برخی از کارهای مهم مربوط به حمایت و توسعه اعضای تیم برای اوج گیری و نوآوری ممکن است شامل موارد ذیل باشد:
سیستم های که امکان ایجاد نوآوری را دارند
تشخیص اینکه چه عواملی سبب می شود که برخی سیستم های سازمانی ممکن است از به کارگیری ایده های خلاقانه و حل مسئله دست بکشند. اگر تیم سازمانی وقت گران بهایی را برای یافتن راه حلهای برای سیستمهای ناکارآمد صرف کند ، طبعا ظرفیت کمتری برای نوآوری در جاهایی خواهند داشت که می تواند فرصتهای رشد را برای شرکت خود ایجاد کند.
تعیین برنامه های آموزشی برای کارفرمایان به منظور بهبود عملکرد کارکنان و ایجاد ابتکار و نوآوری در آینده
هر آنچه که محاسبه می شود، انجام می شود. یک مشاور نوآوری می تواند در ایجاد برنامه های ملموس برای کمک به اعضای تیم در رفع موانع پیش رو و رسیدن به اهداف مد نظرشان به آنها کمک کند اگرچه مشاور نوآوری به عنوان مشاور ، لزوماً مسئول اجرای این وظایف نیستند، اما آنها می توانند چارچوبی را برای کارفرمایان وضع کنند تا آنها بتوانند با به کارگیری از آن نحوه عملکرد نیروی کار در حال حاضر خود را برای ایجاد ابتکار و نوآوری در آینده بهبود ببخشند.

۷) یک مشاور نوآوری فرصت های جدیدی را برای مشاغل جدید کشف می کند.
برای بسیاری از شرکت هایی که به دنبال رشد هستند ، کسب و کار جدید ضروری است. مشاوران نوآوری با مشتریان خود برای شناسایی فرصت ها و بازارهای جدید همکاری می کنند که این فرآیند برای ترسیم رشد آینده امری ضروری است. علاوه بر این ، مشاوران نوآوری می توانند بینش در مورد فرصت های مدل کسب و کار جدید را برای سازمان هایی که با آنها کار می کنند ، فراهم کنند. بنابراین نتیجه میگیریم که شرکت هایی که به دنبال راه اندازی کسب و کار کاملاً جدید هستند می توانند از مشاوره استراتژیک و با ارزش مشاوران نوآوری بهره ببرند.

۸) یک مشاور نوآوری می تواند از آماده بودن محصولات شما برای ورود به بازار پشتیبانی کند.
مشاوران نوآوری همچنین می توانند با توجه به مشتری و نوع محصولی که مشتریان به دنبال فروش آن هستند در اطمینان از آماده بودن محصولات آنها برای ورود به بازار پشتیبانی کنند یک مشاور نوآوری با سابقه طراحی و فروش محصولات می تواند برای آزمایش محصولات جدید برای رعایت استانداردهای کیفیت به شما کمک کند و باعث شروع زودتر فروش محصولات شما شود.

چگونه کسی می تواند مشاور نوآوری شود؟
جالب هست که بدانید برای مشاور نوآوری شدن الزاما نباید مسیر خاصی را طی کنید ، با این حال ، تجربه در زمینه های زیر می تواند به شما در انتخاب این شغل به شما کمک کند:
شما به عنوان یک مشاور نوآوری وظیفه پشتیبانی از مشتریان خود را هنگام ارائه محصول یا پیشنهاد جدید بر عهده خواهید داشت. داشتن تجربه کار در تیم هایی که با یک محصول جدید با موفقیت به بازار آمده اند می تواند بینش ارزشمندی برای کارهای مشاوره ای شما فراهم کند. حتی اگر تجربه مشاوره گسترده ای ندارید ، سعی کنید از تجربیات کاری و پروژه های موفق گذشته خود بهره ببرید. به کار گیری این تجربیات با نوآوری که در ذهن خود دارید نقش بسیار کلیدی و مهمی را برای موفقیت شما به عنوان مشاور نوآوری به همراه خواهد داشت. همچنین همانطور که قبلا عنوان شد پیشرفت همه اعضای تیم برای نوآوری مهم است. تجربه حمایت و تشویق کارمندان در هنگام بروز مهارت های جدید می تواند باعث اعتبار شما به عنوان مشاور نوآوری شود.
در پایان باید به این نکته اشاره کنیم با ادامه روند پیشرفت جهان و تجارت روز افروزن حوزه کسب و کار داخلی و بین المللی ، انتخاب حرفه مشاوره می تواند باعث درآمد بالای شما و همچنین فرصت مناسبی برای رشد، توسعه ، پیشرفت فردی شما باشد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *