فروش کتاب الکترونیکی

راهنما جامع کسب درآمد آنلاین با فروش کتاب الکترونیکی (ایبوک)

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

اینترنت چیزهای زیادی را در دنیای ما تغییر داده است. ایمیل جایگزین نامه های دستی گذشته شده است. امروزه افراد از طریق شبکه های اجتماعی مختلف با هم در ارتباطند. آموزش های مجازی جایگزین آموزش های سنتی گذشته شده است. افراد بجای گشتن جای پارک و صرف وقت و زمان زیاد از سایت هایی مثل دیجی کالا خریدهای اینترنتی انجام می دهند.

از طرفی به عنوان یک کاربر اینترنتی می توانیم از ایمیل به عنوان ابزاری برای بازاریابی محصولات و خدمات، از نرم افزارهایی نظیر اسکایپ برای برگزاری جلسات استفاده کنیم. همچنین می توانیم از سایت های معتبر فروشگاهی درآمد آنلاین داشته باشیم.

کسب درامد از کتاب الکترونیکی

اینها تنها چشمه کوچکی از لطف اینترنت است که از آنها لذت می بریم. یکی از بزرگترین مواردی که مسیری عالی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد آنلاین برای کارآفرینان ایجاد کرده انتشار کتاب است. به ویژه انتشار و فروش آنلاین کتاب الکترونیکی یا همان ایبوک.

احتمالا می دانید که انتشارات بزرگ با سردبیران بزرگ، نویسندگان، کارمندان اداری . . . و چاپخانه های بزرگ و سپس مراکز توزیع کتاب در ارتباط می باشند تا کتاب آنها در کتاب فروشی های سراسر کشور پخش شود و امیدوارند که این کتاب ها به دست مشتریانش برسد. امروزه شما می توانید تمامی این کارها را از طریق کامپیوتر و اینترنت انجام دهید.

با وجود همه خط قرمزها و محدودیت هایی از قبیل عدم پرداخت، عدم پشتیبانی و بازاریابی از سوی انتشارات بزرگ همراه با حق امتیاز، موجب شده بسیاری از افراد خودشان به نشر کتابشان روی آورند. آنها این کار را بسیار آسانتر و در بیشتر موارد سودآورتر دیده اند.

چندین تفاوت اساسی بین انتشار کتاب به شیوه سنتی و انتشار کتاب به صورت آنلاین توسط خود نویسنده وجود دارد. اول اینکه شما دیگر با کتاب های چاپی سروکار ندارید. از این رو هزینه های ناشی از ایجاد کتاب، انبار و تحویل آنها وجود ندارند. به علاوه این کتاب ها با وجود این همه هزینه  ممکن بود اصلا فروشی هم نداشته باشد. در کتاب های دیجیتالی همه موارد فوق می شوند.

این کتاب ها به راحتی توسط دستگاه هایی نظیر گوشی های هوشمند، تبلت و کامپیوتر خوانده می شوند. سالانه بیش از میلیون ها کتاب الکترونیکی بفروش می روند. بطوریکه در کشور آمریکا فروش کتاب الکترونیکی حدود ۲۰ درصد بازار انتشار کتاب را تشکیل می دهد. پس فضای کافی برای هر فردی وجود دارد تا بتواند به عنوان یک کارآفرین بخشی از این بازار را بدست گیرد.

خوب در ادامه این مقاله اجازه دهید یک نگاهی در مورد نحوه کسب درآمد آنلاین با فروش کتاب الکترونیکی را برایتان توضیح دهیم. از مرحله طوفان مغزی تا مرحله نوشتن و مهمتر از همه بازاریابی و فروش آنلاین کتاب الکترونیکی شما.

حتما بخوانید: استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کتاب الکترونیکی چیست؟

کتاب الکترونیکی ( ایبوک – Ebook ) همان کتاب است. اما این کتاب ها در فرمتی هستند که می توانند به صورت آنلاین تحویل داده شده و دانلود شوند. شما می توانید کتاب الکترونیکی را خودتان بنوسید، یا اینکه نویسنده استخدام کنید و از منابع مختلف برای ایجاد ایبوکتان استفاده کنید. موضوع کتابتان هر چیزی می تواند باشد.

کتاب الکترونیکی شما می تواند شامل راهنما سفر، دستورالعمل ها، رومان های عاشقانه، علمی تخیلی، کتاب های خودآموز، فناوری، ادیان و هر موضوع دیگری که بازار و خریداران بالقوه خودش را داشته باشید می تواند باشد. یکی از بهترین راه ها بررسی لیست پرفروش ترین کتاب ها در سایت های معروف فروش کتاب الکترونیکی است. می توانید یکی از دسته بندی ها و زیر دسته بندی های آن را مشاهده کنید. مثلا سایت آمازون به خوبی این موارد را مشخص کرده است.

در نسخه فروش کتاب الکترونیکی، نیاز نیست شما به ناشر اعتماد کنید که به شما بگوید کتاب شما منتشر خواهد شد یا نه. همچنین دیگر نیازی به اعتماد کردن به کتابفروشی ها ندارید تا کتاب شما را در قفسه خود قرار دهند. شما می توایند در نسخه کتاب الکرونیکی  تمامی فرآیندها را به راحتی تحت کنترل خود داشته باشید.

به عبارتی شما خودتان همه چیز را تحت کنترل دارید از بازاریابی گرفته تا فروش. از این رو باید تمامی سودآوری را به خوبی حفظ کنید. نویسندگانی که خودشان کتابشان را منتشر کرده اند توانسته اند به موفقیت های بزرگی طی سال های اخیر دست یابند. یکی از این نویسندگان Hugh Howey بوده که توانسته مجموعه ای از کتاب های علمی تخیلی خود را از طریق انتشار مستقیم کتابش در بخش کیندل آمازون Amazan Kindle بفروش برساند. او توانست بیش از ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ نسخه از کتابش را بفروش برساند و درآمدی حدود ۱۵۰۰۰۰ دلار در ماه داشته باشد. Amanda Hocking یکی دیگر از افرادی است که با نوشتن رمانی فانتزی و فروش کتاب الکترونیکی خود در آمازون بیش از دو میلیون دلار درآمد کسب کند. همه این مثال ها نشان می دهند که شما نیز می توانید کتاب خودتان را بنویسید و در آمازون منتشر کنید و به درآمد آنلاین نامحدودی دست پیدا کنید.

حال می خواهم به شما نشان دهم که شما چطور می توانید چنین تجارتی را شروع کنید. به یاد داشته باشید که سایت Amazon.com یکی از رایج ترین روش هایی است که بیشتر مردم برای فروش کتاب الکترونیکی به آن فکر می کنند. شما می توانید کتاب های خودتان را بصورت مستقیم از طریق وبسایتتان بفروشید.

حتما بخوانید: استراتژی اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

شروع کسب و کار فروش کتاب الکترونیکی

به عنوان ناشر ایبوک چندین گزینه برای فروش کتاب الکترونیکی خود در اختیار دارید. می توانید وبسایت خودتان را راه اندازی کنید و مستقیما شروع به فروش ایبوک خودتان کنید. به عنوان مثال می توانید یک PDF قابل دسترس در اختیار خوانندگان قرار دهید. یک سبد خرید ساده در صفحه محصول فروش کتاب بگذارید.

از این رو خواننده وارد سایت شما می شود، کتاب را سفارش می دهد و لینک دانلود را دریافت و کتاب را می گیرد. همه این مراحل بصورت خودکار انجام می شود. شما تنها باید مطمئن شوید که سایتتان به صورت روان و بدون هیچ مشکلی کارش را درست انجام می دهد.

مزیت این روش این است که شما می توانید تمامی فرآیند را به خوبی کنترل کنید. تمامی اطلاعات مشتری را بدست آورید. از این رو می توانید محصولات، خدمات یا کتاب های بیشتری تبلیغ کنید و درآمدی بالاتری کسب کنید. شاید تعجب کنید ولی بسیاری از ایبوک هایی که بصورت مستقیم در وبسایت های بفروش می رسند به ویژه آنهایی که در یک موضوع خاص متمرکز می باشند قیمتی دو برابر از آنچه که به شیوه سنتی بفروش می رسند دارند.

یکی از ساده ترین روش های فروش کتاب الکترونیکی استفاده از یک وبسایت واسط همانند آمازون است.

یکی از بزرگترین مزیت هایی که در فروش مستقیم کتاب از طریق کیندل آمازون وجود دارد دسترسی آن است. البته آنها حق کمیسیونی بابت فروش کتاب الکترونیکی از شما دریافت می کنند. ۸۹ میلیون آمریکایی خوانندگان فعال ایبوک می باشند. این ها همان مخاطبان بالقوه شما می باشند. تمامی این افراد وبسایت آمازون را بازدید کرده و در جستجو کتاب جدید هستند.

شاید آنها در جستجو خود به دنبال کلمه کلیدی مرتبط با کتاب شما باشند. بیش از ۳۸ درصد از فروش کتاب الکترونیکی سایت آمازون مربوط به عناوین کتاب های منتشر شده توسط خود افراد عادی است. شاید شما نتوانید با فروش ایبوک در وبسایت شخصی خود بصورت مستقیم به کسب درآمد آنلاین برسید. اما این فرصت را با دسترسی به مخاطبان هدفتان در سایت آمازون می توانید داشته باشید.

فرآیند فروش کتاب الکترونیکی در کیندل آمازون کاملا مشخص است. شما در آن ثبت نام می کنید و سپس ای بوک خود را آپلود می نمایید. از این رو می توانید آماده فروش ایبوک و رشد کسب و کارتان از طریق سایت آمازون شوید.

خوب حالا شاید از خودتان بپرسید باید از کدام روش برای فروش کتاب الکترونیکی خود استفده کنید؟ من به شخصه توصیه می کنم هر دو روش را بکار گیرید. یک الی دو کتابتان را در سایت آمازون آپلود کنید و آن را به عنوان یک منبع ترافیکی در نظر بگیرید. این کار می تواند روشی برای افراد جدید باشد تا شما را پیدا کنند. همچنین می توانید سود خوبی از فروش کتاب الکترونیکی دریافت کنید. از کتاب های سایت آمازون برای هدایت کاربران به وبسایت خود و اضافه کردن آنها به لیست ایمیل هایتان استفاده کنید.

بهترین روش برای انجام این کار این است که یک جایزه یا حق امتیازی در ابتدای کتابتان قرار دهید و کاربران را مجبور به بازدید سایتتان کنید تا صحت این امتیاز را ببینند. در ادامه برای دسترسی و دریافت به این جایزه یا حق امتیاز آنها را مجبور به ثبت ایمیلشان کنید.

بعد از اینکه ایمیل آنها را دریافت کردید می توانید آنها را پیگیری کرده و کتاب های دیگری از سایتتان را با قیمت بالاتر به آنها بفروشید. می توانید به نحو احسن از سایت خود و آمازون استفاده کنید.

حتما بخوانید: پرطرفدارترین شغل‌های اینترنتی در ایران

از کجا محتوا بگیریم اولین مرحله برای ایجاد فروشی فوق العاده

باور کنید یا نه، شما بسیاری از محتوا ایبوک های خود را از قبل نوشته اید. اگر در حال حاضر از وبلاگ نویسی درآمد دارید می توانید پست های وبلاگتان را با کمی ویرایش به ایبوک تبدیل کنید. تنها کافی است پست های مرتبطی که در وبلاگتان وجود دارند را جمع آوری کرده، کمی آنها را ویرایش کنید و منابع و مراجعی که بی ربط هستند را از آن خارج کنید و کمی دستورالعمل و نتیجه گیری در آن اضافه کنید. همین. هر پستی از وبلاگتان را که در کتاب قرار می دهید باید موضوع مشابهی را پوشش دهد و این موضوعات با یکدیگر در ارتباط باشند.

اگرچه این اطلاعات بصورت رایگان در سراسر سایت شما وجود دارد. اما افراد بسیاری هستند که حاضرند پول بپردازند و آن را بصورت کاملا سازماندهی شده در قالب یک ایبوک داشته باشند. زیرا استفاده از آن برای مصرف کننده آسانتر است.

البته این تنها یکی از روش های جمع آوری محتوا کتاب الکترونیکی است. اگر می خواهید یک اثر علمی تخیلی یا غیر از آن را که نسخه اصلی باشد و کسی هم آن را ننوشته باشد خودتان می توانید دست بکار شوید و شروع به نوشتن آن کنید. این کار هم گزینه خیلی خوبی است.

قسمت مهم کار این است که اگر خودتان می خواهید از ابتدا شروع به نوشتن کنید باید به طور پیوسته در جهت اهداف خود برای پایان دادن به کتاب تلاش کنید. هر روز چیزی بنویسید. با یک طرح کلی شروع کنید و سپس آن را کامل کنید.

می توانید کتابی که یک حوزه عمومی دارد را در نظر بگیرید و آن را مجددا تنظیم کنید. به این معنی که حق نسخه برداری آن منقضی شده است و هر کسی می تواند محتوا کتاب را بگیرد و بصورت به روز شده یا نسخه مشابه آن را منتشر کنید. آیا طی چند سال گذشته اسم کتاب غرور و تعصب یا زامبی ها را شنیده اید؟ این کتاب ها نمونه های عالی برای کار کردن یک کتاب در حوزه عمومی می باشند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که نیازی به نوشتن داستانی مثل جنگ و صلح ندارید. می توانید کتابی کوتاه تر برای آمازون بنویسید و سپس آن را با قیمت پایین تری بفروشید. مردم اغلب کتابهای کوتاه تر و با موضوعاتی متمرکزتر را بیشتر دوست دارند. حواستان باشد که ممکن است سود چندانی از فروش چنین کتاب هایی کسب نکنید از این رو می توانید حجم بیشتری کتاب بفروشید. از این کتابها به عنوان راهی برای جذب کاربران به کارهای دیگری که انجام می دهید استفاده کنید.

برای ایبوک خود بازاریابی کنید

یک رازی در دنیای انتشارات سنتی وجود دارد. آن این است که ناشران معمولا تبلیغ و بازاریابی فعالی در زمینه حجم زیادی از کتاب هایی که منتشر می کنند انجام نمی دهند. آنها تنها برای نویسندگان کتاب های پر فروش بازاریابی می کنند.

اما شما به عنوان ناشر یک کتاب الکترونیکی باید کنترلی برای بازاریابی و استراتژی فروش خود داشته باشید. با وجود تمامی گزینه های در دسترس نباید مشکلی در یافتن راهی برای جلب توجه خوانندگان بالقوه وجود داشته باشد.

من یک روش چند کاناله را پیشنهاد می کنم. از چند زاویه مختلف بازاریابی کنید. یکی از این کانال ها شبکه های اجتماعی است. از صفحه فیس بوک، توییتر، لینکدین استفاده کنید. زمانیکه کتابتان تکمیل و پست شد لینکی از آن کتاب را در صفحه فیس بوکتان قرار دهید که بتواند کاربر را به وبسایت شما هدایت کند.

این کار به تنهایی کافی نیست. باید پیرامون کتابتان تبلیغ کنید. افراد را تشویق کنید تا با دوستان خود در مورد کتاب شما صحبت کنند. مطالبی مرتبط با کتابتان پست کنید. مسابقه برگزار کنید. هدیه دهید. سعی کنید در بازاریابی خود خلاقیت داشته باشید.

شما همچنین باید کتابتان را در وبلاگ خود تبلیغ کنید. در فروم های مرتبط با موضوع کتابتان حضور فعال داشته باشید و با افراد در مورد کتابتان صحبت کنید. اگر لیست ایمیل دارید آن را هم در آنجا تبلیغ کنید. شما می توانید یک فصل رایگان از کتابتان ارائه دهید. این کار خوانندگان را تشویق به دانستن بیشتر در مورد کتابتان می کند و آنها را ترغیب می کند تا مابقی کتابتان را بخرند.

باید همواره در بازاریابی خود فعال باشید و بطور پیوسته علایقی در رابطه با کتابتان در کاربران ایجاد کنید. اگر ایبوک خود را در سایت آمازون می فروشید می توانید مستقیما تبلیغات پولی در آمازون انجام دهید تا کتابهای خود را براساس کلمات کلیدی مورد جستجو توسط کاربران هدف تبلیغ کنید. این تبلیغات می تواند همانند نشان دادن کتاب های مرتبط به کاربران باشد.

بایدها و نبایدهای یک ایبوک موفق

کسب درآمد از ایبوک به صورت خودکار نیست. اینطور نیست که هر محتوایی که دوست دارید در آن قرار دهید و منتظر سودآوری باشید. این کار خیلی سختی نیست. اما باید راه کارهایی که در ادامه آمده است را انجام دهید تا بتوانید توجه خوانندگان را به خود جلب کند و فروش داشته باشید.

 • دست پاچه نشوید

اینکه شما در حال نوشتن یک کتاب هستید به این معنی نیست که باید استرس داشته باشید. برنامه ریزی کنید و سعی کنید کتابتان را طبق برنامه تان تمام کنید و برای فروش آماده شوید. یک طرح کلی برای کتابتان ایجاد کنید. همچنین زمانبندی برای نوشتن کتابتان تنظیم کنید به ویژه اگر کتابتان نسخه اصلی است و تابحال کسی در مورد آن چیزی ننوشته و ایده از خودتان است. اینکه به چه صورت می خواهید بازاریابی کنید. تاریخ نهایی انتشار کتاب و زمان فروش آن را مشخص کنید.

هر روز زمانی برای این کار کنار بگذارید. اینطور نمی شود که هر وقت حسش را داشتید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت کارتان هیچ وقت تمامی نخواهد داشت.

 • موضوعی را انتخاب کنید که در مورد آن می دانید

مطمئنا دوست دارید که با اعتماد به نفس و اطمینان کافی بنویسید. این ایده که فقط بخواهید موضوعی را انتخاب کنید که فکر می کنید فروش خیلی خوبی دارد اصلا درست نیست. شما می توانید نوشتن را به یک متخصص نیز واگذار کنید.

 • ساده بنویسید

سعی کنید متن کتاب ساده، روان و قابل فهم باشد. سعی کنید به روش محاوره ای بنویسید نه آکادمی.

 • قواعد و دستورالعمل ها را فراموش نکنید

متن کتاب را دوباره چک کنید تا خطاهای دستوری نداشته باشند. قبل انتشار کتاب از یک دوست قابل اعتماد یا کتابخوان حرفه ای بخواهید متن شما را ببیند. هیچ چیز بدتر از انتشار کتابی پر از خطاهای دستوری و املایی نیست. این موارد موجب عدم اطمینان در خوانندگان شما می شود. همچنین ممکن است دیدگاه های بدی دریافت کنید.

 • یک طراحی حرفه ای برای جلد کتابتان ایجاد کنید

این که خودتان کتاب را منتشر می کنید به این معنی نیست که بصورت یک آماتور این کار را انجام دهید. از یک طراح حرفه ای کمک بگیرید تا جلدی زیبا برای کتابتان طراحی کند. همچنین می توانید طرحی زیبا برای داخل کتابتان نیز داشته باشید.

نتیجه گیری

خوب امیدوارم که از این مقاله خوشتان آمده باشد. حالا که پی بردید چقدر فروش کتاب الکترونیکی می تواند درآمد آنلاین خوبی داشته باشد از همین امروز دست بکار شوید. مشخص کنید قصد فروش چه ایبوکی دارید و اینکه محتوا آن را از کجا تهیه می کنید. کجا ایبوکتان را خواهید فروخت و از چه روش هایی برای بازاریابی آن استفاده خواهید کرد. با وجود شرایط بد اقتصادی می تونید کتاب خودتان را بنویسید و در نهایت به یک مترجم بدهید تا آن را برای شما ترجمه کند و در سایت های معتبر خارجی مثل آمازون برای فروش قرار دهید و کسب درآمد دلاری داشته باشید.

راستی شما ایده دیگری برای فروش کتاب الکترونیکی دارید که در این مقاله بیان نشده باشد. خوشحال میشیم نظرات و پیشنهاداتتون را با ما در میان بگذارید.

اگر این مطلب براتون مفید بود و دوست داشتید میتونید به ما کمک کنید تا مطالب بیشتری برای شما تولید کنیم. ممنون از همراهی شما

4.5/5 (11 Reviews)

17 دیدگاه دربارهٔ «راهنما جامع کسب درآمد آنلاین با فروش کتاب الکترونیکی (ایبوک)»

 1. سلام شما میتونین کتاب های مارو تو این سایت بفروشین

  اگه این کار رو میتونین انجام بدین شرایطش چه جوریه

  1. سلام،
   نه ما این کار را انجام نمیدیم، اما شما می تونید با خوندن این مطلب خودتون این کار را انجام بدین.
   هر قسمتی از کار هم که سوالی داشتید خوشحال میشیم بتونیم بهتون کمک کنیم.

 2. با سلام
  مطالبی که گفته بودید بهترین مطالبی بود که تا به امروز در رابطه با فروش e-book تو اینترنت خونده بودم.
  خیلی کمکم کرد .
  ممنون امیدوارم موفق باشید.

 3. سلام خسته نباشید.واقعا ممنون از لطف شما.کاملترین مطلب رو درباره ی ایبوک گذاشتید.واقعا ممنون.

  1. ممنون از شما، امیدواریم که تونسته باشیم کمکی را به همراهانمون کرده باشیم.

 4. همه ی حرفهای شما درست، اما یه مشکلی وجود دارد، من طبق تجربه ای که دارم میگم، شما در آخرین مرحله های ثبت کتاب در کیندل آمازون باید یه شماره حساب از خودتون به آمازون بدید تا درآمدتون به اون واریز شه، حالا مشکل اینجاس که این حساب بانکی باید در یکی از کشور های اروپایی، آمریکا، ژاپن، هند و چندتا کشور محدود دیگس که برای ما امکان افتتاح حساب در اون بانکا نیس و به این ترتیب کل پروسه ثبت کتاب شما منحل میشه.
  اگه راه حلی برای این مرحله دارین، خوشحال میشم که بشنوم.

  1. ممنون از شما،
   بله خیلی از دوستان این موضوع را از ما سوال کردند و ما خدمتشون گفتیم که تنها با توجه به تحریم ها تنها راه حلی که وجود داره این هست که شما یک شخصی را در خارج از کشور داشته باشید که یک حساب بین المللی معتبر داشته باشه و بتونید از اطلاعات حقیقی اون شخص استفاده کنید.

  1. سلام
   با توجه به تحریم های موجود باید یک شخص را در خارج از کشور داشته باشید که یک آدرس و اطلاعات حساب حقیقی داشته باشه که بتونید باهاشون کار کنید.

 5. سلام
  بسیار عالی ، برادرم سالهاست که مقیم لندنه ، گاها دوستان میگفتن که اقامت عضوی از خونواده در اروپا یعنی گنج ، ولی هیچگاه نتونستن یا نخواستن این موضوع رو برام باز کنن ؛ سپاسگزارم از عوامل اجرایی این سایت که مطلب رو باز کردند و معنی حرف دوستان رو کاملا فهمیدم امیدوارم بتونم ازین فرصت آنگونه که شایسته است ، استفاده کنم ، سپاس

  1. سلام
   بله کاملا این موضوع درست هست و میتونه خیلی به شما کمک کنه
   امیدوارم که موفق باشید

 6. سلام. دو نفر از فامیل های من در آمریکا و انگلیس هستند اما ارتباطی با انها ندارم متاسفانه. یعنی هیچ راه حلی وجود نداره؟

  1. سلام دوست عزیز
   نه متاسفانه راه حل دیگه ای نداره به علت تحریم هایی که کشورمون هست.

 7. جواد دانشیار

  درود برشما ، من چند کتاب تقریباً آماده ی چاپ دارم ، می خواهم بصورت الکترونیکی پخش گردند. به فکر درآمد هم نیستم ولی می خواهم در دسترس خوانندگان قرار گیرد در ضمن این کار هزینه ی قابل توجهی هم برای من نداشته باشد. آیا ناشری سراغ دارید که این کار را انجام دهد (بدیهی است که پس از خواندن پیش نویس کتاب و بررسی آن در صورت پسندیدن چنین کاری را ممکن است انجام دهد ولی اصلاً ناشری هست که روی چنین پیشنهادی فکر کند؟)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *