استراتژی بازاریابی محتوایی

10 مرحله برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا موفق در سال 2019

زمان مطالعه: 9 دقیقه

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟


آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا استراتژی های بازاریابی محتوا با شکست روبرو می شوند؟ و اینکه چه زمانی این شکست ها اتفاق می افتد و چه کارهایی به جز تسلیم شدن در این مواقع باید انجام داد؟ دلایل زیادی برای شکست استراتژی های بازریابی محتوا وجود دارند. دو کار خیلی مهمی که در هنگام مواجه شدن با شکست می توانیم انجام دهیم پیگیر بودن و سخت گیری نکردن است. به عبارتی دیگر، شما باید پیگیر باشید و باید بر روی آنچه که برای رسیدن به هدفتان انجام می دهید متمرکز باشید. همچنین باید بیشتر انعطاف پذیر بوده و قوانین سخت بازاریابی را فراموش کنید.

شاید برایتان جالب باشد: کسب درامد از کتاب الکترونیکی


مجموعه ای از قوانین و توصیه ها وجود دارند که به شما پیرامون بازاریابی محتوا کمک می کند. امیدواریم که این مجموعه قوانین برای شما در ایجاد یک استراتژی موفق بازاریابی محتوا مفید باشد. در ادامه لیستی تهیه کرده ایم که شامل ده مرحله مهم می باشند که بررسی سریع هر یک می پردازیم.

1- ماموریت و اهدافتان را مشخص کنید

اهدافتان را مشخص کنید . ممکن است یک یا چند هدف داشته باشید. این اهداف می تواند شامل کمک به رشد شناخت یک برند، جذب و افزایش مشتری، افزایش بازدیدکنندگان باشد. این اهداف هر چه باشند شما باید در ابتدای کار از آنها شناخت داشته باشید. نمی توانید در مسیری قرار بگیرید که انتهایش معلوم نیست.

2- هویت و حساب شخصی خود را ایجاد کنید

گام بعدی تعریف ارزش های اصلی و هویت بصری تان است. همچنین باید فرایند برندسازی / برندسازی در شبکه های اجتماعی بر اساس ارزشهای اصلی و هویت بصری تان آغاز کنید. برخی از مهم ترین چیزهایی که در این مرحله به آن نیاز دارید:
هویت بصری: در این مرحله باید یک لوگو داشته باشید. همچنین مجموعه ای تصاویر در اختیار داشته باشید تا کمپین شبکه های اجتماعی تان را آغاز نمایید.
پیام: هر زمان که شروع به آغاز کمپین جدید می کنید، احتمالا با پیام جدیدی از کمپین خود روبرو خواهید شد. علاوه براین باید شعاری در رابطه با نام تجاریتان ایجاد کند. به عنوان مثال شرکت Nike از شعار “فقط انجام بده ” استفاده کرده بود. باید شعاری انتخاب کنید که ساده و درک آن آسان و به راحتی به خاطر سپرده شود.
ارزش های اصلی: ارزشهای اصلی آن دسته ارزش هایی می باشند از از الان به بعد شما از آن تبعیت کرده و برای مخاطبانتان تبلیغ می کنید.

3- تعریف و درک مخاطبتان

این مرحله یکی از مراحل مهم قبل از شروع کمپین است که کل پروسه را برای شما آسانتر می کند. این مرحله شامل تمام تحقیقاتی است که انجام می دهید تا مخاطب هدفتان را از سایر افراد جدا کنید. تمام مواردی که تا قبل این مرحله در مورد آن بحث کرده ایم در اینجا به ما کمک خواهند کرد. می پرسید چرا؟ چون شما به اهداف و هویت خود نیاز دارید تا مشخص نمایید به چه کسانی و به چه دلایلی می توانید پیامی را نشان دهید. برای اثر بخشی بیشتر این فرایند می توانید تیم هایی با وظایف مختلف تشکیل دهید. این وظایف می تواند شامل جمع آوری لیست جداگانه ای از ارزش ها و صفات خاص مخاطبان هدفتان باشد.
بر اساس یافته های تان می توانید هویت خریداری که به دنیال جذب آن هستید را ایجاد کنید. این اطلاعات می توانند شامل موارد زیر باشند:
• جنسیت
• سن
• آموزش
• مکان
• وضعیت اقتصادی
• وضعیت اجتماعی

4- جستجو کلمات کلیدی را انجام دهید

تا این جای کار شما باید مخاطب هدفتان را مشخص کرده باشید. اینکه چه کسانی می باشند و چه پیشنهادهایی برای آنها دارید. همچنین باید بدانید که در آخر کمپین بازرایابی تان به چه چیزی می خواهید برسید. گام مهم بعدی قرار دادن خود در موقعیت مخاطبتان است و تلاش برای پیدا کردن اینکه به چه چیزهایی علاقه دارند.
به چه چیزهایی علاقه دارند؟ چه موضوعاتی جستجو می کنند؟ می توانید با جستجو کلمات کلیدی به این سوالات پاسخ دهید. به همین منظور می توانید با ایجاد لیستی از کلمات کلیدی اصلی مرتبط با برندتان شروع کنید. می توانید از ابزارهای در دسترس Google Adwords یا گراف LSI استفاده کنید.
دلایل جستجو کلمات کلیدی :
یکپارچه کردن کلمات کلیدی در مقاله موجب سئوی بهتر آن می شود. در نتیجه محتوای بهینه شده موجب افزایش ترافیک ارگانیک می شود. همچنین به مخاطب هدف کمک می کند تا بتواند به آسانی آنچه را که می خواهد در صفحه شما بیابد.

5- محتوای موثر را شناسایی کنید

در این مرحله شما باید دو سوال اصلی زیر را از خودتان بپرسید:
مخاطبان هدف من به چه نوع محتوایی پاسخ می دهند؟
احتمال خواندن چه محتوایی توسط مخاطب هدف من بیشتر است؟
بر اساس پاسخی که به این سوال ها می دهید احتمالا قادر به طراحی استراتژی برای ایجاد، انتشار، و توزیع محتوا در تمام پلت فرم های اصلی که روی ان کار می کنید خواهید بود. این پلت فرم ها شامل وب سایت اصلی، وبلاگ اصلی و بدون شک تمامی کانال های شبکه های اجتماعی است که در استراتژی بازاریابی محتوای شما می باشد.
انواع محتوا مناسب برای کمپین بازاریابی محتوا
شما می توانید محتوا مختلفی برای مخاطبان خود بنویسید و به اشتراک بگذارید. این امر کاملا بسته به شخصیت و آنچه که بیشتر از همه مخاطبانتان دوست دارند می باشد.

• پست های وبلاگ: این اولین انتخاب شما برای بازاریابی محتوا می باشد. وبلاگ یا وبسایت شما مکانی است که شما قوانین خود را تعیین می کنید. جایی است که شما آزادی لازم برای تغییرات در محتوا، نگاه و حتی طراحی دارید.
• کتاب ها و راهنماها: این واقعیت را در نظر بگیرید که افراد زیادی وجود دارند که به طور عمده از اینترنت برای تحقیق استفاده می کنند. برخی از آنها به دنبال جستجوی اطلاعات تخصصی و برخی دیگر به دنبال موضوعاتی شخصی می باشند. از آنجا مردم اطلاعات بصری را بهتر درک می کنند شما می توانید از اینفوگرافیک ها برای ارئه اطلاعات استفاده کنید.
• مطالعات موردی: بحث اعتماد برای یک بازاریاب مقوله ای بسیار مهم است. به ویژه زمانیکه که یک برند به پتانسیل کامل خود از لحاظ تاثیرگذاری و محوبیت نرسیده باشد.
• وبینار: بیش از 60 درصد بازاریابان از وبینار به عنوان روشی موثر در بازاریابی محتوا استفاده می کنند. وبینار شبیه به ویدئوها و پادکست ها می باشد و ارزش قابل توجهی برای مخاطب ایجاد می کند. علاوه بر این در بیشتر موارد تعاملی می باشند و در نتیجه در مقایسه با محتوای ظبط شده منجر به مشارکت بیشتر می شود.
• پادکست ها: در سال 2018 جمعیت زیادی از مردم به پادکست ها گوش می کردند. دلیل اصلی آن این بود که بیشتر مخاطبان استفاده کنندگان موبایل بودند. گوشی های هوشمند صفحه نمایشی کوچکتر از لپ تاپ و کامپوترهای خانگی دارند در نتیجه استفاده از اطلاعات صوتی و تصویر در مقایسه با اطلاعات متنی آسانتر است. از این رو پادکست روشی عالی برای ارائه محتوا به مخاطبان در زمان رفت وآمد، رانندگی، سفر از یک مکان به مکان دیگر می باشد. شما همچنین می توانید دو کانال ارائه محتوا را با یکدیگر ترکیب کنید. به عبارتی از پادکست در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. با این کار با یک تیر دو نشان می زنید.
• ویدئوها: از هر ده کاربر هشت نفر از ویدئوهای یوتیوب استفاده می کنند. یوتیوب دومین موتور جستجو بعد از گوگل است. بازاریابان نباید از آن غافل شوند.
• محتوا رسانه اجتماعی : شبکه های اجتماعی یکی از بهترین کانال های موثر برای بازاریابی محتوا می باشند. از آنجا که در بیشتر پلت فرم های شبکه اجتماعی از محتوای بصری در مقایسه با محتوا متنی استفاده می شود باید به فکر ایجاد یک استراتژی برای محتوا بصری باشید.
شما می توانید تمامی این محتوا را ایجاد کنید یا یکی از مدل های گفته شده محتوا را که متناسب با اهداف شما باشد انتخاب نمایید. این امر کاملا بسته به حوزه فعالیت و مخاطب هدفتان دارد.

6- یک وبسایت و بلاگ ایجاد کنید

اگر صاحب وبسایت یا یک وبلاگ هستید به دنبال ایجاد یک استراتژی موفق برای توسعه محتوا باشید. اگر وبسایتی ندارید امروزه ایجاد آن بسیار ساده شده است. وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتو ا است. ایجاد و مدیریت آن بسیار ساده است و به راحتی با تم برند شما سفارشی می شود. بازاریابی محتوا در وبسایت اصلی موثر است. اما با این وجود کانال های دیگر نیز به شما در گسترش این استراتژی کمک می کند تا روش های بیشتری برای افزایش محبوبیت، جذب مشتری و طرفدار بیابید.

7- استفاده از شبکه های اجتماعی

بیش از سه بیلیون حساب کاربری فعال در شبکه های اجتماعی وجود دارد. این ارقام بیش از نیمی از جمعیت کره زمین است. همچنین به این معنی است که شما نیز باید در این شبکه ها حضور داشته باشید. به یاد داشته باشید اگر می خواهید شبکه های اجتماعی را در استراتژی بازاریابی محتوا بکار گیرید باید بر محتوا بصری متمرکز باشید تا محتوا متنی.
بیش از 80 درصد بازاریابان از محتوا بصری در استراتژی خود استفاده می کنند. همانطور که می دانید پست هایی که حاوی عکس می باشند در مقایسه با پست های متنی عملکرد بهتری دارند.
شما به چه چیزی احتیاج دارید؟
• کانالی را شناسید کنید که بهترین نتایج را برای شما ارئه می دهد: فیس بوک معروفترین پلت فرم شبکه اجتماعی است. اما تنها پلت فرمی نیست که می توانید با آن کار کنید. و براساس آنچه که مخاطبان شما جستجو می کنند شاید حتی پلت فرم اصلی که باید روی آن کار کنید نباشد. به عنوان مثال 60 درصد افراد اعتراف کرده اند که آشنایی آنها برای اولین با با برندها و محصولات مختلف در اینستاگرام بوده است. این بدین معنی است که مردم به آنچه که برندها به اشتراک می گذارند توجه می کنند. اگر محتوایی آنها را جذب کند، کاربران نام آن برند را به خاطر می سپارند و درباره محصولات و خدمات آن مطالعه می کنند.
• شناسایی مخاطبان و ونوع محتوا مورد جستجوی آنها: بر اساس تحقیقاتی که انجام می دهید می توانید نوع کانال ها و نوع محتوا برای انتشار را انتخاب نمایید.
• ایجاد استراتژی محتوا بصری: یک برنامه ریزی برای حداقل یک ماه آینده خود داشته باشید. تصاویر خود را طراحی کنید. متن ها را بررسی نمایید.
با انجمن های انلاین مشارکت داشته باشید. پاسخ به سوالات آنها همیشه ارزش هایی برای جلب توجه آنها به شما ارائه می دهد. به آنها فرصت دهید تا شما را به عنوان بخشی از انجمن باور کنند. با انها فرصت دهید تا شما را به عنوان کارشناسی در رشته تان بشناسند.
• همواره با تغییرات پیش رو هماهنگ باشید: شبکه های اجتماعی پیوسته در حال تغییر می باشند و مردم نیز به موازات آن خودشان را وفق می دهند. به عنوان مثال، ویژگی استوری اینستاگرام خیلی سریع تغییر کرد و به عنوان یکی از موثرترین کانال های کنونی در دسترس برای بازاریابی محتوا تبدیل شده است.
• هویت بصری واضح: محتوا بصری سنگ بنای شبکه های اجتماعی است. بنابراین همواره باید به دنبال طراحی یک هویت بصری قوی از برندتان باشید و آن را برای مخاطبان تبلیغ کنید. می توانید از ابزارهای آنلاین مانند Bannersnack برای طراحی حرفه ای بنرها و پست ها بر اساس المان های بصری برندتان طبق استانداردهای بالا بپردازید.حتی اگر یک طراح نباشید.
• مشارکت در تمامی فعالیت های شبکه ای اجتماعی: تمامی کانال های شبکه های اجتماعی که مرتبط با برند، کسب و کار شما می باشند را بررسی کنید. و تمامی نظرات، بحث ها، سوالات و مشارکت هایی از شما می شود را پیگیری نمایید.

8- انتشار و مدیریت محتوا

ایجاد و نگهداری یک استراتژی سود آور در بازارایابی محتوا معنایی فراتر از تولید محتوا دارد. ممکن است تولید محتوا هسته استراتژی شما باشد اما به منظور دستیابی به سودآوری برای ارائه نتایج از پیش تعیین شده نیازمند مدیریت است. یکی از کارهایی که ممکن است به شما خیلی کمک کند استفاده از تقویمی برای مطلالب مهم روزانه است. شما می توانید از آن برای وب سایت و شبکه های اجتماعی استفاده نمایید. محتوا همیشه سبز تولید و منتشر کنید. ولی از موضوعات مرسوم و پرطرفدار غافل نشوید. این موضوعات ممکن است در طولانی مدت برای طرفداران و خوانندگان شما دیگر اثربخشی لازم را نداشته باشد. اما در حال حاضر این موضوعات محبوب می باشند و به شما در افزایش مخاطب و دسترسی آسانتر به اهدافتان کمک می نماید. ترکیب انواع مختلف محتوا همیشه گزینه خوبی بوده است. همچنین مدیریت محتوای تولید شده نباید محدود به آنچه که در آینده منتشر می کنید باشد. همیشه باید به ارزیابی مجدد مقاله ها و پست ها قدیمی بپردازید و آن هایی که نیاز به تغییر دارند را بازنویسی و بروز کنید.
نکته: املا و نگارش صحیح دو جزء اصلی یک استراتژی موفق بازاریابی محتوا می باشند. خیلی مهم است که متن نوشته شده بتواند به درستی مفهوم و پیام را برساند. به همین منظور می توانید از ابزارهایی نگارش متن و برخی از افزونه های قابل نصب در مرورگرها استفاده نمایید.

9- تجزیه و تحلیل نتایج

هرگز بررسی کردن نتایج را فراموش نکنید. خواه می خواهید این تجزیه و تحلیل را بصورت هفتگی، ماهانه یا در انتهای کمپین بازاریابی محتوا انجام دهید. بر اساس اهدافی که از پیش برای خود مشخص کردید به بررسی و ارزیابی هر یک از کانال ها بپردازید. ارزیابی کنید هر یک از انواع مختلف محتوا چه عملکردی داشته است. چه موضوعاتی بیشترین ترافیک و مشارکت را ایجاد کرده اند. بر اساس این یافته ها می توانید استراتژی خود را بهبود و متناسب با مخاطب هماهنگ کنید. تجزیه و تحلیل شامل بررسی استراتژی های مختلف محتوا، مطالعه پاسخ مشتریان، ردیابی و بهبود آمار تجارت الکترونیک است.

10- استفاده از نتایج برای بهبود بخشیدن به استراتژی

در این مرحله چند گام جزئی وجود دارد که باید انجام دهید. این گام ها تاثیر قابل توجهی درکمپین های بازاریابی آینده شما دارد.
• تجدید نظر و بازنویسی در محتوای قدیمی
• حذف موضوعات و استراتژی هایی که نتایج ضعیفی دارند
• تمرکز بر مخاطب و نوع محتوایی که بیشتر دوست دارد
• همیشه آماده امتحان کردن چیزهای جدید باشید

جمع بندی:

اطلاعات زیادی برای ایجاد استراتژی های بازریابی محتوا از مبتدی تا پیشرفته وجود دارد. اولین گام ایجاد استراتژی متناسب با برندتان می باشد. در این مقاله سعی شده تا 10 گام مهم برای ایجاد استراتژی موثر در بازاریابی محتوا ارائه شود. آیا شما گام مهم دیگری می دانید که در این لیست نیامده باشد؟

می توانید افکار و ایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *