مدت زمان لازم برای سئو سایت چقدر است؟

سئو سایت چقدر زمان می‌ برد؟ + نکاتی برای گرفتن نتایج سریع سئو

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

چرا سئو زمانبر است؟
این سوال بسیاری از افرادی است که به تازگی بر روی بهینه سازی سایت خود اقدام کرده‌اند و از اصول نکات موفقیت در سئو آگاه نیستند. سئو فرآیند مداوم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. مشاهده نتایج سئو برای هر سایتی می‌تواند متفاوت باشد و جدول زمانی سئو نیز به عوامل زیادی در سایت شما بستگی دارد. در این مطلب به زمان موفقیت در سئو و فاکتورهای موثر پرداخته شده که می‌تواند به درک شما از زمان نتایج سئو کمک کند.

سئو حرفه ای سایت با نیشاوب ✌ ما منتظر تماس شما هستیم! 📞

سئو چقدر طول می کشد؟

زمان سئو یک سایت بین سه تا شش ماه طول می‌کشد. در برخی موارد، ممکن است تا یک سال طول بکشد تا شاهد بهبود مداوم نتایج سئو باشید. سئو یک راه حل فوری برای دیدن شدن، نیست. برای مشاهده بهبود رتبه بندی و ترافیک به زمان و تلاش نیاز دارد.

به گفته یک ویدیوی گوگل، معمولاً ۴ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد تا سئو کار کند.

چرا سئو سایت اینقدر طول می‌کشد؟

سئو تبلیغات نیست. برای گرفتن رتبه خوب در یک کلمه کلیدی، باید به گوگل نشان دهید که بهترین، مرتبط ترین و مفیدترین صفحه هستید. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا سئو کار کند زیرا گوگل هنگام رتبه بندی نتایج جستجو فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرد و اغلب صدها صفحه وجود دارد که برای یک اینتنت رقابت می‌کنند. بنابراین باید در چندین وجه با هم رقابت کنند، که شامل موارد زیر است:

ارتباط: آیا صفحه شما نیازهای جستجوگران را بهتر از صفحه رقیب برآورده می‌کند؟
کیفیت: آیا محتوای شما مفیدتر و قابل اعتمادتر است؟
تجربه کاربری: آیا صفحه شما کاربرپسند و قابل خواندن است؟
اصالت: آیا محتوای شما منحصر به فرد است و اطلاعات، گزارش، تحقیق یا تحلیل اصلی را ارائه می‌دهد؟

به علاوه، الگوریتم رتبه بندی گوگل بسیار پیچیده و دائما در حال تغییر هستند. بنابراین همیشه مشخص نیست که برای رتبه بالاتر چه کاری باید انجام دهید. برای بهترین نتایج سئو، باید یادگیری، آزمایش، تجزیه و تحلیل و تطبیق زیادی را انجام دهید.
کرول و ایندکس صفحات توسط گوگل زمان می‌برد. همانطور که وب سایت خود را به روز می‌کنید و محتوای جدید اضافه می کنید، گوگل شروع به خزیدن در آن محتوا می‌کند تا مشخص کند درباره چه چیزی است و به چه هدف جستجو پاسخ می‌دهد. این فرآیند طبیعی خارج از کنترل شماست.

بیشتر بخوانید: سئو محلی چیست؟

چه عواملی بر زمان نتیجه گیری از سئو تاثیر می‌گذارد؟

نتایج سریع سئو

از نظر تئوری، امکان بهینه سازی یک صفحه و مشاهده بهبود رتبه از روز بعد آن وجود دارد. اما دستیابی به نتایج قابل توجه و پایدار سئو در سراسر سایت معمولاً ماه‌ها تلاش مداوم نیاز دارد. موارد زیر همگی می‌توانند بر زمان موفقیت سئو سایت شما تاثیر بگذارند:

 1. اهداف
  معمولاً بازاریابان بر معیارهایی مثل رتبه بندی، ترافیک ارگانیک تبدیل تمرکز می‌کنند. اگر هدف شما رتبه بندی برای کلمات کلیدی کم رقابت است، باید در عرض چند ماه شروع به دیدن نتایج سئو کنید. اما اگر معیار شما برای موفقیت در سئو تبدیل‌ها باشد، ممکن است حداقل شش ماه طول بکشد تا شروع به نتیجه گیری کنید.
 2. منابع
  برای هر چیزی در زندگی منابع بیشتری (زمان، تلاش، پول) صرف کنید، زودتر نتیجه می‌گیرد. جدول زمانی سئو سایت شما هم بر اساس میزان سرمایه گذاری در سئو متفاوت خواهد بود. هرچه بیشتر در سئو سرمایه گذاری کنید، شانس بیشتری برای رتبه بندی دارید. با این حال، این به این معنی که تمام سرمایه خود را روی سئو خرج کنید و منتظر نتیجه باشید، که این برمی‌گردد به داشتن استراتژی.
  به عنوان مثال، می‌توانید تعداد محتوانویس بیشتری را استخدام کنید تا محتوای باکیفیت برای شما ایجاد کنند. به جای تمرکز بر کمیت، روی کارهای فنی سئو که واقعا مهم هستند سرمایه گذاری کنید و کار خود را آسان‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر کنید.
 3. استراتژی
  بدون یک استراتژی موثر سئو، ممکن است هرگز نتیجه‌ای نبینید، چه رسد به موفقیت در سئو. اگر برنامه مشخصی برای رسیدن به هدفتان دارید، فرصت خوبی برای دستیابی به نتایج سریع‌تر سئو خواهید داشت.
  بنابراین، شناسایی تکنیک‌های مناسب بسیار مهم است. و آنها را با توجه به نیازهای کسب و کار خود اولویت بندی کنید. مواردی در بالا (قسمت منابع) ذکر شد بخشی از استراتژی است.
  به عنوان مثال، اگر هدف شما رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی مهم (اما فوق رقابتی) است، می‌توانید با هدف قرار دادن موضوعات کم رقابت که دارای ارزش تجاری هستند، به آرامی به کلمات کلیدی مهم خود برسید. به این ترتیب، همچنان می‌توانید ترافیک ارگانیک به سایت خود ایجاد کنید و در عین حال پیوندها و موارد بیشتری را برای آینده جمع آوری کنید.
 1. رقابت
  هرچه جایگاه شما رقابتی‌تر باشد، مدت زمان بیشتری برای مشاهده نتایج اقدامات سئو طول می‌کشد. انجام تجزیه و تحلیل رقبا می تواند به شما در درک بازار و جدول زمانی احتمالی خود کمک کند.
 2. تاریخچه وب سایت
  معمولاً برای دستیابی به نتایج در یک دامنه جدید نسبت به دامنه قبلا ایجاد شده (بیش از یک سال) زمان سئو سایت بیشتر است. همچنین وب‌سایت‌های قدیمی به احتمال زیاد دارای اعتبار، رتبه‌بندی و بک لینک هستند که به سئوی آن‌ها کمک می‌کند. بنابراین وب سایت قدیمی شانس بیشتری برای رتبه بندی دارند فقط به این دلیل که مدت طولانی تری در دسترس بوده اند. در حالی که هیچ ارتباط مستقیمی بین سن دامنه و سئو وجود ندارد.
  البته از سوی دیگر، یک وب سایت قدیمی ممکن است دچار اشتباهات سئو باشد. مثلاً دارای حجم زیادی از بک لینک های مضر است. این می‌تواند سبب شود که رسیدن به نتایج سئو بیشتر طول می کشد.

کار با یک آژانس سئو حرفه‌ای تضمین می‌کند که همیشه بیشترین تأثیر را داشته باشید. برای دریافت مشاوره رایگان سئو با نیشاوب تماس بگیرید. ۰۱۱۴۴۴۲۰۵۶۴ – ۰۹۹۰۹۱۵۵۰۱۵ برای کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر را باز کنید.

چگونه نتایج سئو را سریعتر به دست آوریم؟

اجرای برخی از این تغییرات، زمان سئو سایت را افزایش می‌دهد. اما آنها می‌توانند بزرگترین تفاوت در نتایج سئو ایجاد کنند و مسیر موفقیت در سئو را تسریع کنید.

 1. روی کلمات کلیدی دم بلند تمرکز کنید
  رتبه‌بندی آنها نسبتاً آسان است. اگر این کلمات کلیدی را به جای کلمات کلیدی سخت و کوتاه بیشتر هدف قرار دهید، نتایج سئو باید سریعتر نشان داده شوند.

 2. تقویت صفحات با لینک داخلی
  پیوندهای داخلی پیوندهایی از یک صفحه در همان دامنه به صفحه دیگر هستند. می‌توانند به افزایش رتبه یک صفحه کمک کنند.

 3. رفع خطاهای فنی SEO
  برخی از خطاهای فنی سئو رتبه بندی را بسیار دشوار یا حتی غیرممکن می‌کند. به عنوان مثال، اگر گوگل نتواند یک صفحه را به درستی کرول و ایندکس کند، صفحه نمی‌تواند در نتایج جستجو ظاهر شود. بنابراین، انجام یک ممیزی فنی سئو و رفع مشکلات عمده در اسرع وقت بسیار مهم است.

 4. حذف محتوای غیر مفید
  گوگل می‌گوید که «حذف محتوای غیر مفید می‌تواند به رتبه بندی محتوای دیگر شما کمک کند.» محتوای غیرمفید محتوایی است که انتظارات کاربران را برآورده نمی‌کند. شاید به این دلیل که ضعیف نوشته شده، فاقد جزئیات باشد یا کلاً نادرست است.
  برای شناسایی محتوای غیر مفید، باید موارد زیر بررسی کرده و اقدام کنید:
  اگر محتوا در معیارهای کلمات کلیدی عملکرد ضعیفی دارد و پتانسیل کمی دارد، حذف می‌تواند بهترین گزینه شما باشد.
  اگر چندین صفحه دارید که یک موضوع را پوشش می‌دهند، آنها را در یک منبع مفید ترکیب کنید. و بر این اساس ریدایرکت کنید.

  اما اگر صفحه دارای پتانسیل ایجاد ترافیک و تبدیل قابل توجهی است، آن را بهبود دهید. این به مورد بعدی مربوط می‌شود.

 5. محتوای قدیمی را به روزرسانی کنید
  اگر صفحه شما رتبه‌ای ندارد، ترافیک جستجو کاهش می‌یابد، یا قدیمی است، آن را به روز کنید. در بسیاری از مواقع، این کار باعث افزایش ترافیک جستجو می‌شود. سرچ کونسول خود را بررسی کنید و صفحات مورد نظر را آپدیت کنید تا در زمان نتایج سئو نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ۱۱ نکته در سئو سایت پزشکی

جدول زمانی سئو

در این بخش به آنچه معمولا در ماه های اول تا ششم سئو اتفاق می‌افتد اما برای همه سایت‌ها یکسان نیست فقط یک روال معمول است. ممکن است برای یک سایت در این بازه، اقدامات گفته شده انجام شود و ممکن است که زمان بیشتری برای گرفتن نتایج سئو و مراحل آن نیاز باشد.
برای مشاهده نتایج اقدامات سئو ساده ترین کار این است که ماه به ماه از طریق جدول زمانی سئو به آن نگاه کنید. بیایید یک برنامه شش ماهه شرکت‌ها برای گرفتن نتایج سریع سئو را اشاره کنیم:

ماه اول:

در طول ماه اول، باید تحقیق کرده و بهترین آژانس سئو را برای خود تعیین کرده باشید. در اینجا عواملی وجود دارد که برنامه سئوی شما در ماه اول هدف قرار می‌دهد.
تحقیق و بررسی: متخصصان سئو با تحقیق در مورد هر چیز کوچک در مورد برند شما شروع می‌کنند. این اطلاعات ضروری است زیرا هر شرکتی منحصر به فرد است. میزان رقابتی بودن آن، جایگاه خاص شرکت شما، رقبا و نحوه رتبه بندی آنها و همچنین موضوعات دقیق‌تر مانند کلمات کلیدی مهم صنعت را بررسی می‌کنند.

ممیزی وب سایت: پس توافق با شرکت خدمات سئو، آنها به ساختار وب سایت ، محتوایی که دارید و تجربه کاربری کلی شما نگاه می‌کند. بهترین شرکت های سئو نیز یک ممیزی کامل سئو سایت انجام می‌دهند. این فرآیند به آن‌ها کمک می‌کند آنچه را که قبلاً از نظر محتوا دارید ببینند، زمینه‌های فرصت را توسعه دهند و یک استراتژی سئوی سطح بالا ایجاد کنند.

برنامه ریزی و تحقیق کلمات کلیدی: محتوا چیزی است که به شما امکان می‌دهد در موتورهای جستجو رتبه بندی کنید. برای اینکه محتوای شما در موتورهای جستجو رتبه بندی شود، باید صفحاتی ایجاد کنید که کلمات کلیدی را که مخاطبان شما به صورت آنلاین جستجو می کنند را هدف قرار دهند. به همین دلیل، تحقیق و برنامه ریزی کلمات کلیدی بخش بسیار مهمی از فرآیند سئو است.

نکته: به یاد داشته باشید که تمام موارد بالا همیشه یک ماه کامل طول نمی‌کشد. بسته به کیفیت و جایگاه فعلی وب سایت شما است. شاید به ماه دوم هم ختم شود.

ماه دوم:

در زیر چند مرحله وجود دارد که معمولاً در ماه دوم فرایند سئو صورت می‌گیرد:

تغییرات وب سایت: ماه دوم معمولاً زمانی است که کارهای فنی بیشتر سئو شروع می‌شود. تیم سئو سایت شما وارد بک اند سایت شما می‌شود و تغییرات لازم را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که رتبه شما در نتایج جستجو بالاتر است. اگر وب سایت شما قدیمی است، ممکن است نیاز به بازنگری کلی سئو داشته باشد.

بررسی طراحی رسپانسیو سایت: طراحی ریسپانسیو به این معنی است که کاربر در هر دستگاهی وب سایت شما را مشاهده کند، باید تجربه بسیار خوبی داشته باشد. ممکن است دکمه ها قطع شوند، تصاویر ممکن است کل صفحه را اشغال کنند و پیمایش سایت دشوارتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چرا باشگاه ورزشی به سایت نیاز دارد؟

ماه سوم:

ماه سوم زمانی است که محتوا واقعاً وارد عمل می‌شود:

انتخاب کلمه کلیدی: قبل از اینکه تیم سئو شما بتواند محتوا ایجاد و پیاده سازی کند، باید به لیست طولانی کلمات کلیدی که در ماه اول جستجو کردند، توجه کرده و آن را به کلمات کلیدی که می‌خواهند هدف قرار دهند محدود کنند.
کلمات کلیدی دم بلند اغلب هدفمندتر هستند. این کلمات یک نیاز خاص را هدف قرار می‌دهند. اگرچه کلمات کلیدی دم بلند حجم جستجوی ماهانه کمتری دارند، اما آنها سرنخ‌های بهتری را به سایت شما جذب می‌کنند، افرادی که به احتمال زیاد محصولات یا خدمات شما را خریداری می‌کنند. وقتی صحبت از کلمات کلیدی می‌شود، حجم جستجوی بالا و رقابت کم ترکیبی برنده است.

تولید محتوا: یکی از مهمترین بخش های کمپین سئو، تولید محتوا است. همانطور که می‌بینید، این فرآیندی است برای تعیین دقیقاً چه کلمات کلیدی را با محتوای خود هدف قرار دهید، اما پس از اینکه استراتژیست‌های سئو کلمات کلیدی را کاهش دادند، نوبت به تولید محتوا می‌رسد. به عنوان مثال، محتوای وبلاگ، محصول، تگ و خدمات وجود دارد. در این مرحله از کمپین سئو، مدیر بازاریابی شما تعیین می‌کند که سایت شما به چه محتوایی نیاز دارد و برنامه مناسبی برای وب سایت شما می‌چیند.
انتظار نداشته باشید که محتوای جدید منتشر شده، هفته اول در نتایج جستجو دیده شود، اما ممکن است بعد از یک یا دو ماه شروع به گرفتن رتبه کند.

ماه چهارم:

ماه چهارم شاهد به ثمر نشستن کمپین سئوی خود هستید. تا این ماه، باید مقداری افزایش ترافیک سایت و بهبود رتبه سایت را تجربه کنید.
با این حال، این بدان معنا نیست که کار تیم سئو به پایان رسیده است. آن‌ها به پیاده‌سازی محتوا در وب‌سایت، رفع مشکلات فنی و عملکرد ۱۰۰ درصدی سایت در همه صفحه ادامه می‌دهند.
افزودن مداوم محتوا و جنبه‌های فنی سئو مانند لینک سازی در این ماه برای حفظ حرکت سئو مهم است. ایجاد لینک‌های معتبر به گوگل نشان می‌دهد که سایر وب سایت‌های معتبر به اندازه کافی به اطلاعات شما اعتماد دارند که به آن لینک دهند.

ماه پنجم:

در این موقع شما باید شروع به دیدن نتایج واقعی از کمپین سئو خود کنید. باید شاهد افزایش ترافیک سایت باشید و حتی ممکن است شاهد افزایش فروش شوید. بنابراین در این موقع باید وارد ارتباطی بین سایت و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید.
بخش مهمی از کار یک شرکت سئو این است که یافته‌های خود را به شما، مشتری گزارش دهد، و برخی از مهم ترین یافته‌ها تجزیه و تحلیل در مورد کمپین شما است.

ماه ششم:

اگر تا این مرحله نتایجی را که انتظارش را داشتید ندیده‌اید، ناامید نشوید. عواملی که در بالا ذکر شد تعیین می‌کنند که چقدر طول می‌کشد سئو نتیجه دهد.
تست A/B تاکتیکی است که بازاریابان برای آزمایش عناصر مختلف در وب سایت شما استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر سئوی شما یک دکمه فراخوان برای اقدام (CTA) را اجرا کرده است، اما می‌خواهد نسخه دیگری را با رنگی متفاوت امتحان کند تا مشخص کند کدام یک بهترین عملکرد را دارد، ممکن است تست A/B را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: سئو سایت فروشگاهی

حرف آخر
برای راه اندازی برنامه سئوی سایت کسب و کار خود آماده‌اید؟ موفقیت در سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این رو اینکه سئو سایت چقدر زمان میبرد، برای سایت‌های مختلف و فرایندی که پیش می‌گیرند، متفاوت است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *