ویژگی های یک وب سایت خوب

ویژگی های یک سایت خوب | چه چیزی یک وب سایت عالی می‌سازد؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بهترین سایت‌ها یک اثر ماندگار ایجاد می‌کنند. سایت ویترین کسب و کار شماست و مهم‌ترین جنبه بازاریابی شما به حساب می‌آید. یک سایت خوب به شما باید هم برای مخاطبان و هم موتور جستجو جذاب باشد. بنابراین یک سایت خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چه چیزی یک وب سایت خوب را می‌سازد که هم موتورهای جستجو و هم کاربران آن را دوست دارند؟
این مطلب به شما کمک می‌کند قبل از طراحی سایت خود چه مواردی را در نظر بگیرید. اگر هم سایت دارید اما از آن راضی نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب بازطراحی سایت را بخوانید.

یک وب سایت خوب چیست؟

به عبارت ساده، یک وب سایت خوب، هدف جستجوی کاربران را برآورده می‌کند. دسترسی و درک آن برای موتورهای جستجو آسان است. این باعث ایجاد ترافیک، تبدیل و فروش کسب و کار می‌شود.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شخصی

۱۰ ویژگی یک وب سایت خوب

مشخصات یک وب سایت خوب

موارد زیر به طور خلاصه نکاتی در مورد مشخصات یک سایت خوب است:

هدف روشن

بدون هدف مشخص، وب سایت شما شکست خواهد خورد. هدف وب‌سایت باید کمک به کاربران برای انجام کارهایشان باشد، بنابراین مطمئن شوید که نیازهای آن‌ها و آنچه را که می‌خواهند در هنگام جستجوی صفحه شما به دست می‌آورند.
به همین دلیل است که قبل از ایجاد وب سایت خود، طراحی ویژگی‌های مختلف محصول و پروفایل‌های مشتری ایده آل مهم است.
هر یک از صفحات سایت باید هدف خاص خود را داشته باشد. از خود بپرسید، «چرا کاربر به این صفحه خاص می آید؟» و هدف کاربر را در طرح‌بندی صفحه، محتوا و کال تو اکشن منعکس کنید.

نام دامنه آسان و به یادماندنی

یکی از ویژگی های یک سایت خوب نام دامنه سایت که همان آدرس شرکت در اینترنت است. این یک نام منحصر به فرد است که کاربران می‌توانند در نوار جستجوی مرورگر خود تایپ کنند تا وب سایت شما ظاهر شود. یکی از ویژگی های سایت خوب این است که نام دامنه به راحتی قابل یادآوری باشد و املا آسانی هم دارد.

بیشتر بخوانید: طراحی و سئو سایت وکالت

طراحی ظاهری خوب و کاربردی

سایت شما نشان دهنده شرکت، محصولات، خدمات و در نهایت برند شما است. بنابراین مهم است که از نظر بصری جذاب و حرفه‌ای باشد. به فضای سفید، طرح‌بندی‌های نامرتب با عکس‌ها و گرافیک‌های باکیفیت اجازه دهید تا پیام شما بدرخشد. انتخاب تم رنگی سایت خود، در برندسازی نقش مهمی را ایفا می‌کند. رنگ‌های مختلف می‌توانند بر نحوه احساس کاربران سایت در مورد برند شما تأثیر بگذارند.

تجربه کاربری آسانی داشته باشد

بسیاری از مردم بیشتر درگیر نحوه ظاهر سایت هستند در مقایسه با نحوه عملکرد آن. اما یک ویژگی یک سایت خوب، تجربه کاربری (UX) و طراحی رابط کاربری (UI) است. کسب و کارهای بزرگ تجربه نهایی کاربر را از همان ابتدای فرآیند طراحی وب در نظر می‌گیرند. UI را به عنوان آنچه کاربران می‌بینند، و UX را به عنوان احساسات و واکنش‌هایی که هنگام تعامل با سایت شما تجربه می‌کنند، در نظر بگیرید.
بازدیدکنندگان سایت همیشه عجله دارند. تجربه کاربری نقش کلیدی در کمک به مخاطبان برای استفاده، درک و ماندن در وب سایت دارد. ناوبری واضح و منطقی با سلسله مراتب واضح ایجاد کنید. از طرح‌بندی‌های ثابت و نشانه‌های بصری برای عملکرد آسان در سراسر سایت استفاده کنید.
طراحی UX قوی همه چیز در مورد ایجاد یک سفر یکپارچه کاربر است. آیا سایت شما به خوبی سازماندهی شده است؟ آسان برای پیمایش است؟
سایت شما باید هم «جستجوگران» را راضی کند، که به دنبال چیزی خاص هستند و هم «مرورگرها» را که فقط به دنبال آن هستند. به کاربران کمک کنید تا وظایف خود را با جستجوی در محل مورد نظر به سرعت انجام دهند و با پیشنهاد محتوای مرتبط آنها را درگیر کنید.

محتوای باکیفیت و جدید داشته باشد

وب سایت به اندازه محتوایش خوب است. بهترین سایت‌ها محتوای کاربر محور را منتشر می‌کنند که معمولا برای خوانندگان طراحی شده است، نه فقط SEO.
وقتی هدف جستجوی مشتریان خود را درک ‌کنید، نیازهای آنها را شناخته و محتوای مطابق آنها تولید خواهید کرد. ساختار محتوایی با خوشه بندی ایجاد ‌کنید که اعتبار ایجاد کرده و به رتبه‌بندی در موتورهای جستجو کمک می‌کند.
مختصر، جالب و جدید باشید. از زبانی استفاده کنید که برای مخاطبان شما منطقی باشد. از اصطلاحات تخصصی، صحبت‌های شرکتی و کلمات اختصاری خودداری کنید. «چرا» خود را توضیح دهید. مخاطبان دامنه توجه کوتاهی دارند: املای صحیح، دقیق بودن، مرتبط بودن و به روز رسانی منظم.
وبلاگ و به روز رسانی‌های شبکه‌های اجتماعی راه های عالی برای افزودن محتوای تازه هستند که باعث می‌شود بازدیدکنندگان بازگردند و به استراتژی SEO نیز کمک می‌کنند.

چگونه متوجه شویم محتوای سایت ما خوب است؟

هنگامی که کاربران از گوگل یا منابع دیگر وارد سایت شما شدند، می‌توانید با مشاهده گزارش‌های Google Analytics خود و تجزیه و تحلیل معیارهایی مانند:
زمان ماندن در سایت
نرخ پرش
نرخ خروج
میانگین ماندن در صفحه و… سایت خود را بررسی کنید.
اگر این اعداد خوب هستند و تعاملی با محتوای شما در قالب نظرات، اشتراک گذاری رسانه‌های اجتماعی و بک لینک وجود دارد، پس این به معنی این است که سایت خوب شما محتوای هدف کاربر را برآورده می‌کند.
اما اگر هیچ یک از موارد بالا خوب نیست، باید استراتژی محتوای خود را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: طراحی و سئو سایت سالن زیبایی

تماس و مکان به راحتی در دسترس است

تعامل را آسان کنید، چند نقطه تماس ارائه دهید: تلفن، ایمیل، رسانه اجتماعی و شاید یک فرم تماس ساده. نقشه گوگل یک امتیاز است. مهمتر از همه، اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات به راحتی در یک صفحه تماس در دسترس است.

Calls to Action را فراموش نکنید

اگر سایت شما از بازدیدکننده چیزی نپرسد، حتما آنها هم هیچ کاری انجام نخواهند داد. هدف سایت شما چیست؟ آیا این هدف برای بازدیدکنندگان روشن است؟ یکی دیگر از ویژگی‌ های یک سایت خوب به کاربردن کال تو اکشن است. حتی سایت‌های آگاهی دهنده هم از بازدیدکنندگان می‌خواهند که مقالاتی را بخوانند و به اشتراک بگذارند، مجموعه را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنند، جعبه‌های ابزار را دانلود کنند، به لیست‌های پستی بپیوندند یا درباره سازمان اطلاعات بیشتری کسب کنند. در هر صفحه یک کال تو اکشن بگنجانید.

بهینه شده برای موبایل

امروز سایت شما باید در هر پلتفرمی به خوبی کار کند. رشد دستگاه‌های موبایل و تبلت سبب شده که ترافیک موبایل در حال حاضر بیش از نیمی از کل ترافیک اینترنت را تشکیل می‌دهد. بهینه سازی برای موبایل هم تجربه مخاطب و هم رتبه‌بندی SEO شما را بهبود می‌بخشد.
مطمئن شوید که منوهای پیمایش شما در اندازه‌های مختلف صفحه نمایش به‌درستی نشان داده می‌شوند، اندازه تصویر و مکان را تطبیق دهید، و CTAها را طوری قرار دهید که بدون توجه به دستگاهی که برای دسترسی به سایت شما استفاده می‌کنند، برای کاربران واضح باشد.
یادتان باشد، داشتن یک سایت واکنش‌گرا که روی موبایل بدون نوارهای اسکرول نمایش داده می‌شود اولین برای داشتن یک سایت خوب است، اما کافی نیست. شما باید به نحوه تعامل کاربران با سایت در تلفن همراه توجه داشته باشید و مطمئن شوید که آنها می‌توانند آنچه را که می‌خواهند به راحتی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: چرا باشگاه ورزشی به سایت نیاز دارد؟

امنیت بالا

حفظ امنیت کاربران بخش بزرگی از چیزی است که یک وب سایت خوب را می‌سازد. صاحبان وب‌سایت‌های بزرگ حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران را از طریق احراز هویت چند عاملی، گواهی‌های SSL و میزبانی امن در اولویت قرار می‌دهند.
امنیت به ویژه برای محافظت از اطلاعات کارت اعتباری مشتریان در سایت‌های فروشگاهی مهم است. مطمئن شوید که کاربران شما می‌دانند داده‌های آنها ایمن است تا احساس امنیت کنند و بتوانند روی داشتن یک تجربه عالی با وب سایت شما تمرکز کنند.

بهینه شده برای موتورهای جستجو

ساخت یک سایت زیبا و آسان از ویژگی‌ های یک سایت خوب است اما کافی نیست. سایت باید ترافیک داشته باشد. باید مطمئن شوید که گوگل می‌تواند محتوای سایت شما را بخواند و بفهمد. وب‌سایت‌های بهینه‌شده برای سئو، تجربه کاربری بسیار خوبی را ارائه می‌کنند. از تکنیک‌های بهینه‌سازی سایت مانند اجتناب از محتوای تکراری و تاثیر سرعت سایت برای کمک به موتورهای جستجو در یافتن وب‌سایت شما استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد سئو سایت مطالب زیر را بخوانید:

چگونه یک وب سایت خوب و موثر برای کسب و کار خود طراحی کنیم؟

همه وب سایت ها منحصر به فرد هستند، بنابراین هیچ راه حل یکسانی برای طراحی یک سایت خوب وجود ندارد. بهترین طراحی سایت برای شما، طراحی متناسب با نیازهای خاص کاربران شماست.
برای پی بردن به این نیازها، قبل از شروع کار در سایت خود، چند سوال کلیدی از خود بپرسید. این سوالات به شما کمک می‌کند که بدانید چه سایتی برای کسب و کار شما خوب است. و کاربران را از سایت خود راضی کنید:
مخاطب هدف ما کیست؟
هدف از سایت ما چیست؟
وب سایت ما چه نوع محتوایی باید داشته باشد؟
چگونه کاربران با سایت ما تعامل داشته باشند؟
آیا وب سایت ما برای موتورهای جستجو بهینه باشد؟

اگر در طراحی یک سایت خوب احتیاج به کمک دارید، نیشاوب با تجربه‌ای که دارد، می‌توانید به شما کمک کند. برای مشاوره رایگان طراحی سایت و سئو با ما تماس بگیرید:
۰۱۱۴۴۴۲۰۵۶۴ – ۰۹۹۰۹۱۵۵۰۱۵

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سفید چیست؟

حرف آخر

این یک نمای کلی از مشخصات یک سایت خوب بود. این اصول اولیه به شما کمک می‌کند تا زمانی که به سمت وب سایت عالی مورد نیاز خود حرکت می‌کنید، ارزش بیشتری از حضور وب خود کسب کنید. این ویژگی‌های ضروری ‌سایت را با وب‌سایت شرکت خود ترکیب کنید و چیزی ایجاد کنید که بتواند کسب‌وکار خود را به جلو هدایت کند. شما ترافیک بیشتری دریافت خواهید کرد و فروش بیشتری خواهید داشت.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *