چطور بدون داشتن تجربه و هیچ سرمایه ای کارآفرین شویم؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

برای بسیاری از افراد کارآفرینی، هدف نهایی شغل است. اینکه رئیس خودشان باشند. اما همان اندازه که راه اندازی و اجرا کسب و کار شخصی می تواند جالب به نظر برسد به همان اندازه بسیار سخت و دشوار است. به نظر شما سختی این کار چقدر است؟ تقریبا ۷۵% استارت آپ ها با شکست مواجه می شوند.
کارآفرینان معمولا در مقایسه با سایر افراد اضطراب زیادی دارند و هر روز استرس زیادی را تجربه می کنند. زیرا هنگامیکه شما مسئولیت کاری را بر عهده می گیرید بازگشت تمامی نتایج به روی شما است. خوب نکته مثبتش این است که راه اندازی یک شرکت، یکی از با ارزشترین، هیجان انگیز ترین، و جالب ترین فرصت هایی است که شما تجربه خواهید کرد. اگر از ریسک های کارآفرین شدن اطلاع دارید و هنوز مرددید بهتر است از استراتژی ها و توصیه های ما در این مقاله استفاده کنید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چطور بدون داشتن پول کارآفرینی کنیم؟

• ایده ای سودآور برای استارت آپ خود شناسایی کنید
• ایده خود را ارزیابی کنید
• یک هم بنیانگذار پیدا کنید
• برای راه اندازی کسب و کارتان بودجه دریافت کنید
شما نمی توانید بدون داشتن ایده، یک کسب و کار ایجاد کنید. در ادامه برخی از روش های خلاقانه برای در نظر گرفتن یک محصول یا سرویس ارائه شده است.

یک ایده سودآور برای استارت آپ شناسایی کنید

۱-از دوستان بپرسید چه چیزهایی آنها را آزار می دهد
بنیانگذاران همیشه از یاس ها و نا امیدی های خود الهام می گیرند. به عنوان مثال، تراویس کانالیک و گرت کمپ با مشکلی که در تاکسی گرفتن داشتن استارت آپ Uber یا همان اوبر را راه اندازی کردند. این استارت آپ یک سرویس سفر آنلاین مستقر در سان فرانسیسکو است. در این کارآفرینی اپلیکیشن تلفن هوشمند به‌طور خودکار، مسافران را با نزدیکترین راننده مرتبط می‌سازد و موقعیت مسافر را به راننده می‌فرستد.
با این حساب از دوستان و آشنایان خود بپرسید و پیگیر باشید که کدام یک از کارهای روزمره آنها را آزار می دهد. سپس لیست مشکلات آنها را ببینید و بررسی کنید برای کدام یک از این مشکلات می توانید راه حلی ارائه دهید.
۲- برای آینده آماده شوید
متناسب با تغییر جهان مردم به محصولات مختلف نیازمند می شوند. به عنوان مثال، با رشد Uber و Lyft (لیفت رقیب اوبر و شرکتی مستقر در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا است که روزانه بیش از یک میلیون مسافر جابجا می کند)، و سایر اپلیکیشن ها سواری تقاضا برای یک برنامه سومی ایجاد شد تا ارزانترین کرایه را در لحظه به کاربران بگوید. شما می خواهید از رقبا جلو باشید. پس باید برای صنعت یا بازار هدفتان ترندها را پیش بینی کنید. می توانید سایت های Trend Hunter و Springwise را برای پیش بینی ترندهای جهانی بررسی کنید. سپس از خودتان بپرسید اگر این پیش بینی ها به حقیقت بپیوندند چه ابزارهایی لازم خواهند بود؟
۳- آنلاین باشید
بررسی مواردی که افراد دیگر با آن روبرو شده اند می تواند یکی از راه های عالی برای شروع کارآفرینی و جرقه زدن ایده خودتان باشد. برای الهام گرفتن محصولات دیجیتالی می توانید به سایت Product Hunt بروید. در این سایت یک نسخه مداوم از جدیدترین برنامه ها، اخبار اپلیکیشن ها، وبسایت ها و بازی های دیجیتالی است. Kickstarter نیز برای محصولات فیزیکی عالی است. همچنین سایت های نظیر Uncrate، Werd، Wirecutter وجود دارند که سایت های بررسی محصول می باشند و می تواند خلاقیت شما را برانگیزد.
۴- چیزی ارزانتر و بهتر ایجاد کنید
همیشه نیازی به ایجاد یک برند یا چیز جدید نیست. اگر بتوانید محصول موجود در بازار را با قیمت پایین تر و کیفیت بهتر ارائه دهید مشتریان زیادی خواهید داشت. در طول روز لیستی از وسایلی که استفاده می کنید تهیه کنید. سپس بررسی کنید کدام یک از این محصولات را می توانید بهبود دهید.
۵- بر مقوله ای در حال رشد متمرکز شوید
استفان کی کارشناس و استراتژیست می گوید موضوعی را انتخاب کنید که شما را جذب خود کند و بیش از حد رقابتی نباشد. او می گوید” من از صنایعی مانند صنعت اسباب بازی که به شدت چالش بر انگیز است پرهیز می کنم. افراد زیادی در این حوزه فعالیت می کنند.” بعد از انتخاب حوزه کاریتان در مورد تمامی محصولات آن حوزه مطالعه کنید. مزایا هر محصول و تفاوت هر یک از آنها با یکدیگر چیست؟ بسته بندی و استراتژی بازاریابی آنها چگونه است؟ پیشرفت های احتمالی آنها چیست؟
۶- به دنبال تقاضایی بروید که کسی به سراغش نرفته
نیازی نیست حتما به دنبال محصولی جدید بروید تا اختراعش کنید. بسیاری از افراد بعد از یافتن خلا بازار، کسب و کار موفقشان را راه اندازی کردند. به عنوان مثال ممکن است بفهمید که میزان فروش با کیفیت خارجی کم است. اگر شما تجربه فروش و مدیریت حساب در مراحل اولیه شرکت ها را داشته باشید ممکن است این خدمات را استارت آپ های فناوری پیشنهاد دهید.

سایر پیشنهادات

• با کارآفرینان دیگر در ارتباط باشید: از جلسات برای پیدا کردن رویدادها در انجمن های محلی استفاده کنید. برقراری ارتباط با سایر کارآفرینان نه تنها موجب ایجاد روابط ارزشمند بین شما و آنها می شود بلکه می تواند ایده های بسیاری به شما دهند.
• برنامه های حق ثبت اختراع پژوهشی: برنامه های ثبت اختراع معمولا بعد از ۱۸ ماه پس از تکمیل شدن علنی می شوند. البته ما اصلا کپی اختراعات را توصیه نمی کنیم. اما مرور این اسناد می تواند به شما حس خوبی در مورد اینکه کدام حوزه ها خاص هستند بدهد.
• برگزاری جلسات طوفان مغزی یا همان brainstorming: اگر می خواهید ایده های خلاقانه تان به واقعیت بپیوندد بهتر است ۳ الی ۵ نفر که دارای فکر کارآفرینی هستند به جلسه طوفان مغزی دعوت کنید. از همه آنها بخواهید تا برای بحث در مورد یک محصول خاص آماده باشند یا از آنها سوالاتی نظیر”نوع محصول مورد علاقه شما چیست و چرا؟ بپرسید. پاسخ های ارائه شده می تواند منجر به ایده های عالی شوند.
ایده های استارت آپ خود را ارزیابی کنید
بعد از اینکه ایده خودتان را پیدا کردید باید افرادی که به دنبال محصول شما هستند را پیدا کنید. منظور از این افراد دوستان یا خانواده شما نیستند.
اینجاست که ایده محصول کم مصرف یا MVP به اجرا در می آید. MVP ساده ترین و اساسی ترین نسخه ابزار یا خدمات احتمالی شما است. این ابزار به اندازه کافی عملی است تا بتواند مشتریان شما را راضی کند.
به عنوان مثال فرض کنید شما می خواهید اپلیکیشنی بنویسید که باعث ارتباط بین دانش آموزان مدرسه با معلمان مجازی شود. باید یک نسخه ابتدایی از آن ایجاد کنید که به صورت دستی ۱۵۰ مدرس که بصورت آنلاین یافتید را دعوت نمایید. سپس در صفحه فیس بوک مدرسه، لینک آن را در اپلیکیشن بفرستید. اگر تعداد زیادی ثبت نامی داشتید نشانه خوبی است. نشان دهنده این است که می توانید به کارتان ادامه دهید و بازهم قدمی رو به جلو بردارید. اما اگر نتیجه خوشایندی نگرفتید باید در ایده خود تجدید نظر کنید یا از نوع شروع کنید.
یکی دیگر از گزینه ها مصاحبه با مشتریان بالقوه است. یک دمو نمایشی از محصولاتتان را به آنها نشان دهید تا بفهمید از چه چیزی خوششان می آید و از چه بدشان می آید. چقدر پرداخت می کنند. چند بار از آن استفاده خواهند کرد و غیره.
اگر می خواهید قبل از ساختن هر چیزی علاقه بازار را امتحان کنید بهتر است یک صفحه فرود یا Landing Page برای محصول یا سرویستان ایجاد و به طور کامل در مورد آنها تضیح دهید. از کاربران بخواهید برای دسترسی سریعتر، اشتراک گذاری رایگان، حق عضویت، آخرین تخفیف های محصول یا پیشنهادهای شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنند. سپس این دمو را در شبکه های اجتماعی، جستجوهای پولی تبلیغ کنید و ببینید چه تعداد بازدید کننده ثبت نام خواهند کرد.

یک هم بنیانگذار پیدا کنید

هنگام راه اندازی یک کسب و کار جدید به دنبال یک هم بنیانگذار باشید. اینکار باعث می شود راحتر بتوانید بودجه دریافت کنید. چه بخواهید چه نخواهید وجود چندین بنیانگذار می توانند منجر به پیروزی شرکت شوند. بسیاری از سرمایه گذاران به این ایده معتقدند.
با این کار شما از حمایت عاطفی برخوردار خواهید بود. راه اندازی یک شرکت فرایندی استرس زا و تجربه ای منحصر به فرد است. اگر شما به تنهایی این غلطک عاطفی را برانید کسی را نخواهید داشت تا پیشرفت ها را در کنار آن جشن بگیرید یا در طول افت و نشیب ها کنارتان باشد. یک هم بنیانگذار دقیقا می داند که چه مسیری را طی می کنید و باعث می شود کمتر احساس تنهایی کنید.
آنها می توانند مهارتها، دانش و ارتباطات مختلفی ارائه دهند. ممکن است شما در فروش عالی باشید. اما هم بنیانگذار شما فنی تر باشد. شما ارتباطات زیادی دارید و ممکن است آنها قبل از شما کسب و کارشان را شروع کرده باشند. انتخاب یک هم بنیانگذار با یک رزومه عالی می تواند شانس موفقیت شما را دوچندان کند. البته انتخاب هم بنیانگذار می تواند معایبی به همراه داشته باشد که در ادامه گفته شده است.

معایب انتخاب هم بنیانگذار

• ممکن است درگیری و تضاد بین شما وجود داشته باشد. وجود کمی اختلاف نظر مفید و سازنده است. اما اگر نتوانید سریعا راه حلی برای اختلافاتتان پیدا کنید زمان و انرژی خود را هدر داده اید. علاوه بر این ممکن است به روحیه تیمتان نیز ضربه بزنید.
• باید سهام خود را تقسیم کنید. اگر تنها خودتان مالک شرکتتان باشید ۱۰۰% سهام آن مال شما خواهد بود. هر چقدر که افراد بیشتری را استخدام کنید و بودجه بیشتری دریافت نمایید سهام شما نیز بیشتر توزیع خواهد شد. البته بسته به اینکه این افراد چه کسانی هستند ۰٫۰۰۵ تا ۳۵% را برای هر سهم اختصاص می دهید.
• در آخر اینکه باید یک هم بنیانگذار پیدا کنید. پیدا کردن فردی با اخلاق حرفه ای و عادات کاری مشابه شما بهمراه شخصیتی عالی سخت است. علاوه بر این، آنها باید به چشم انداز شما باور داشته باشند و آرزو کنند که هم بنیانگذار شما باشند.
البته طبق بررسی که در بیش از هزاران استارت آپ انجام شد نشان داده که بیش از ۴۶% آنها تنها یک بنیانگذار داشته است. بر اساس موقعیت خود تصمیمی بگیرید.
از کجا یک هم بنیانگذار پیدا کنیم
اگر تصمیم به داشتن یک هم بنیانگذار دارید باید در مرحله بعدی به دنیال آن باشید. ابتدا بین شبکه ارتباطی خود نگاهی بیاندازید. انتخاب فردی که از قبل می شناسید یا فردی که مورد تایید ارتباطات شما است بسیار کم ریسک تر از انتخاب یک فرد غریبه است.

چطور برای راه اندازی کسب و کارمان بودجه دریافت کنیم؟

• درخواست وام های کارآفرینی و خوداشتغالی
• از دوستان یا خانواده بخواهید تا برای کسب وکارتان سرمایه گذاری کنند: بسیاری از کارآفرینان برای سرمایه گذاری اولیه خود از دوستان و خانواده شروع کردند. می توانید مبلغی را به عنوان سهم مبادله کنید مثلا پسرعمو شما با دادن مبلغ ۱۲ میلیون تومان ۴% سهم داشته باشد.
• گر پس‌انداز شخصی دارید، راحت می‌توانید کاری را شروع کنید ولی اگر بودجه‌ اولیه را نتوانید از پس‌انداز خودتان تهیه کنید، باید به فکر روش‌های دیگر برای تامین مالی باشید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.