برگزاری وبیار

نحوه استفاده از وبینار در کسب و کار خانگی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در دنیای رایگان و بصری اینترنت یافتن راهی موثر برای جذب بازار هدف و ایجاد انگیزه در آنها برای خرید موضعی چالش برانگیز است. ارائه محتوایی که مخاطب را جذب یادگیری اطلاعات کافی در مورد کسب و کار شما کند، یکی از روش های موثر بازاریابی این روزها است. اگرچه بازاریابی مقاله و مهمان بودن در پادکست ها گزینه های خیلی خوبی می باشند اما ارائه یک وبینار نه تنها فرصتی عالی برای به اشتراک گذاشتن تخصص شما است بلکه کمک می کند تا ارتباطی مستقیم و شخصی با بازار هدفتان داشته و ایجاد اعتماد کنید.

پیشنهاد مطالعه: زندگینامه ایلان ماسک

وبینار چیست؟

بطور کلی یک وبینار سمیناری است که بصورت آنلاین ارائه می شود. این کار اغلب بصورت زنده انجام می شود. می توانید وبینار ضبط شده را نیز ارائه کنید. معمولا وبینار شامل ویدئو زنده ای از ارائه کنندگان و اسلایدها و اسکرین شات ها است.
از آنجا که وبینار یک سمینار است، اطلاعاتی مفصل یا آموزشی درباره یک موضوع می دهند. همچنین می توان از آن برای تبلیغ یک محصول یا خدمات نیز استفاده کرد. تمرکز وبینار در ارائه اطلاعاتی است که به نفع شرکت کنندگان باشد و در آخر جنبه فروش دارد.

مزایا وبینار برای ایجاد کسب و کار

 • در مقایسه با سایر روش های بازاریابی ارزش درک شده بالایی دارد. زیرا در این روش شما وقت می گذارید و بطور شخصی با کاربران تعامل دارید.
 • کمک به ایجاد لیست ایمیل و تولید سرنخ فروش
 • از آنجا که افراد می توانند از تخصص شما آگاهی پیدا کنند این روش به ایجاد حس اعتماد و ارتباط با شما کمک می کند
 • کمک می کند تا بیشتر در مورد بازار هدفتان بدانید. از آنجا که در این روش امکان پرسش وپاسخ وجود دارد و بازخورد می دهید؛ بازار هدفتان می تواند اطلاعاتی دهد تا شما از آن برای بهبود محصول، خدمات و تلاش های بازاریابی خود استفاده کنید.
 • مقرون به صرفه است. هزینه های برگزاری وبینار بطور قابل توجهی کاهش یافته است. حتی گزینه های رایگان هم وجود دارند.
 • در این روش می تونید دسترسی به بازار هدفتان را گسترش دهید. به ویژه زمانیکه سایر متخصصان مخاطبان خود را در وبینار شما شرکت دهند.
 • وضعیت شما را به عنوان یک متخصص در زمینه کاری تان افزایش می دهد.
 • موقعیت مکانی مستقل است. به این معنی که افرد در سراسر نقاط جهان می توانند در وبینار شما شرکت کنند.
 • امکان هدفگذاری مجدد در آن وجود دارد. یعنی شما می توانید یک نسخه از وبینار خود را برای فروش یا برای استفاده در سایر روش های بازاریابی بکار گیرید.
 • معایب وبینار برای ایجاد کسب و کار
 • در هنگام برگزاری وبینار باید اعتماد به نفس لازم در استفاده از فناوری را داشته باشید. به ویژه زمانیکه زنده است و اتفاقی ناگهانی رخ دهد.
 • باید بتوانید خیلی راحت بصورت زنده صحبت کنید. باید همانند یک سخنران جذاب باشید.
 • گاهی اوقات ممکن است مخاطب شما به اندازه دلخواه پاسخگو نباشند.

چطور وبینارها می توانند کسب و کار شما را بسازند؟

یکی از بزرگترین چالش های کسب و کارهای خانگی این است که افراد برای محصول یا خدمات شما پول دهند. به ویژه در بازار شلوغ و پر رقابت که وبینارها می توانند به شما کمک کنند تا متمایز از رقبا خود باشید و اجازه دهید کاربران محصولات و خدمات شما را بهتر بشناسند.
از آنجا که در حال فیلمبرداری می باشید و با مخاطبان خود صحبت می کنید این احساس را در آنها ایجاد می کنید که شما را بهتر بشناسند. از این رو از تجارت با شما احساس راحتتری خواهند کرد. در ادامه ۵ روش آمده که وبینار در ایجاد کسب و کارتان که به شما کمک کند.

 1. ایجاد لیست: اولین قدمی که کاربران برای حضور در وبینار باید بردارند دادن نام و آدرس ایمیل است. بعد از محصول و خدماتتان، لیست ایمیل مهمترین دارایی شما است. یک وبینار می تواند یک آهنربا برای رشد لیستتان باشد. از طریق این لیست می توانید با مخاطبان خود در تماس باشید و اطلاعاتی در مورد پیشنهادهای آینده به آنها دهید.
 2. ایجاد لید یا همان سرنخ فروش
  وبینار می تواند افراد علاقمند به آنچه که پیشنهاد می دهید را جذب کند. همچنین می تواند سرنخ های فروش را به افراد علاقمند تبدیل کند که اکنون با احتمال بیشتر خرید کنند. زیرا آنها شما را در وبینار دیده اند و حس بهتری از اینکه چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید دارند.
 3. رشد کتابخانه محتوا
  یک جمله معروفی وجود دارد که می گوید محتوا پادشاه است. بسیاری از افراد برای جستجو اطلاعات به شیوه آنلاین اقدام می کنند و اگر شما آن اطلاعات را داشته باشید، آنها علاقمند به کسب و کار شما خواهند شد. وبینار نیز همانند مقاله و سایر فرم های محتوا برای بازاریابی محتوا استفاده می شود. شما می توانید وبینار خود را بصورت رایگان یا پولی برگزار کنید.
 4. عرضه و فروش محصول
  وبینارها یک روشی محبوب برای ارائه آموزش های رایگان در خصوص حل مشکل می باشند. از این رو می تونید یک محصول کامل برای حل مشکلات بازار هدفتان ارائه دهید. بسیاری از بازاریابان از این روش برای معرفی محصولشان به خریداران بالقوه استفاده می کنند.
 5. دسترسی به فروش
  اگرچه وبینارهای رایگان برای ایجاد لیست و کمک به تبلیغ محصول و خدمات شما توصیه می شود؛ می توانید برای آموزش و حضور افراد در وبینار از آنها پول بگیرید. روش دیگری که بسیاری از برگزار کنندگان وبینار از آن استفاده می کنند این است که برای ۲۴ ساعت وبینار رایگان است و بعد از آن دسترسی مادام العمر و نامحدود برای شرکت در وبینار می فروشند.

نحوه برگزاری وبینار

اگر آماده برگزاری وبینار هستید در ادامه نحوه اجرا آن توضیح داده شده است:

 1. هدف وبینار خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است هدف شما ایجاد سرنخ فروش برای پیوستن به لیستتان باشد یا بخواهید آطلاعاتی برای معرفی محصول یا خدماتتان آموزش دهید.
 2. مشخص کنید که در چه موردی می خواهید صحبت کنید. به عنوان مثال ممکن است بخواهید گفتگویی در رابطه با بازاریابی داشته باشید. پس باید بتوانید گفتگویی ایجاد کنید که در آن حداقل به سوالات بازار پاسخ دهید. اگر قصد معرفی محصول در وبینار دارید باید مشخص کنید که این محصول چه مشکلاتی را حل می کند.
 3. سخنرانی خود را سازماندهی کنید. اگر سخنرانی خود را بررسی نکنید نمی توانید نظر کاربران را جلب کنید. بهتر است ابتدا یک معرفی کوتاه از خود ارائه دهید و اینکه گفتگو شما چه مورادی را پوشش می دهد. سپس ایده های اصلی و فرعی که می خواهید در مورد آن صحبت کنید را عنوان نمایید.
  از آنجا که وبینارها زنده می باشند می توانید زمانی را برای پرسش و پاسخ برای مخاطبان قرار دهید. اگر هدف از وبینار معرفی و تبلیغ یک محصول است می توانید ویژگی ها و مزیت های آن را بیان و یک فروش کوتاه در پایان وبینار داشته باشید. یادتان باشد که برای شرکت کنندگان وبینار یک کد تخفیف یا یک جایزه اضافی برای خرید حالا محصول در نظر بگیرید.
  در آخر اینکه فراموش نکنید حتما یک فراخوان به عمل مانند بازدید وبسایت یا بررسی محصول را انجام دهند.
 4. مشخص کنید که وبینار تا چقدر طولانی باشد. معمولا مدت زمان برگزاری وبینار به طور ایده آل یک ساعت است. اگرچه ممکن است برخی از وبینارها طولانی تر باشند.
 5. تاریخ وساعت برگزاری وبینار را مشخص کنید. از تعطیلات آخر هفته اجتناب کنید. اگرچه ممکن است اغلب افراد آخر هفته ها بیکار باشند ولی معمولا این زمان را برای گذراندن با خانواده یا رسیدگی به امور شخصی می پردازند. رایج ترین زمان برگزاری وبینار وسط هفته و بعد از ظهرها است. بسته با نوع بازار شما ممکن است بخواهید آن را برای عصر برنامه ریزی کنید.
 6. اسلایدهای خود را ایجاد کنید. اگرچه ممکن است در طول وبینار جلو دوربین صحبت کنید اما اسلایدها به شما و مخاطبانتان کمک می کند تا بر روی موضوع متمرکز شوند. اگر پاور پونت ندارید می توانید از اسلایدهای گوگل یا همان Google Slides یا برنامه های گرافیکی مانند Canva برای ایجاد اسلایدتان استفاده کنید.
 7. مشخص کنید که آیا وبینار را تنهایی انجام می دهید تا یک همکار یا مهمان هم دارید. یکی از مزیت های برگزاری وبینار به همراه یک شخص دیگر در این است که شما تمام ارائه را به تنهایی انجام نمی دهید و این کار کمک به حفظ جریان وبینار و جذابتر کردن آن می کند.
 8. ابزارهای خود را بررسی کنید. برای برگزاری وبینار نیاز به یک وب کم یا دوربین در گوشی همراه خود، میکروفون، نرم افزار وب کم با برنامه چت برای تعامل با مخاطبان دارید.
 9. سیستم وبینار را تنظیم کنید. ابزارهای محبوب برگزاری وبینار شامل WebinarJamو GoToMeeting و LiveStream می باشند. اگر قیمت برای شما دغدغه است و مطمئن نیستید که وبینارها را بصورت منظم به عنوان بخشی از کسب و کارتان برگزار کنید، می توانید از Zoom، Google Hangouts و Skype استفاده کنید. اگرچه نسخه های رایگان ممکن است محدودیت های برای تعداد شرکت کنندگان داشته باشند.
  شما همچنین باید صفحه ای داشته باشید تا شرکت کنندگان بتوانند در آن ثبت نام کنند و لیست ایمیل را ارائه دهند. بهترین روش برای این کار استفاده از قیف وبینار است. در قیف وبینار شما یک صفحه فرود دارید که در آن اطلاعات وبینار و فرم ثبت نام برای حضور در وبینار فراهم است. در صفحه تشکر باید دوباره زمان و تاریخ برگزاری وبینار را یادآوری کنید. اگر چیزی برای دانلود دارید یا می خواهید محصولتان را تبلیغ و معرفی کنید می توانید در این صفحه بگویید. از سرویس ایمیل نیز می توانید برای ارائه اطلاعات استفاده کنید. بعلاوه برای اطمینان بیشتر لینک وبینار را نیز می توانید در ایمیل قرار دهید.
 10. برای وبینار خود تبلیغ کنید. روش های زیادی برای بازاریابی وبینار وجود دارد. از جمله اطلاع رسانی از طریق لیست ایمیل، وبسایت، شبکه های اجتماعی، تبلیغات پولی نظیر تبلیغات فیس بوک.
 11. تمرین، تمرین، تمرین. صحبت های خود را بررسی کنید. با ابزارها به خوبی آشنا شوید. ظاهر اسلایدها را چک کنید و مطمئن شوید که در صورت بروز هر گونه مشکل ناگهانی می توانید آن را مدیریت کنید.
 12. وبینار خود را برگزار کنید. در روز برگزاری وبینار آرام باشید. حرفه ای به نظر برسید و با مخاطبان خود مشارکت داشته باشید.
 13. استفاده مجدد / یا هدف گذاری مجدد وبینار. بعد از برگزاری وبینار می توانید نسخه ضبط شده را در اختیار افرادی که قادر به حضور در ایونت نبودند قرار دهید. همچنین می توانید آن را در کتابخانه محتوا خود قرار دهید. می توانید آن را ادیت کنید و نسخه آن را به شرکت کنندگان پیشنهاد دهید یا به عنوان یک جایزه از محصول و خدمات خود معرفی کنید.
0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *