کسب درآمد آنلاین با فروش محصول دیجیتالی

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

آیا علاقمند به فروش آنلاین محصول دیجیتالی هستید؟ اگر پاسختان مثبت است آماده شوید تا ببینید چطور می توانید به سادگی با ایجاد و فروش محصول دیجیتالی در اینترنت کسب درآمد آنلاین داشته باشید. در این مقاله شما یاد می گیرید که چطور می توانید یک بازار عالی برای اطلاعات محصولات دیجیتالی پیدا کنید. همچنین چطور می توانید اطلاعات یک محصول دیجیتالی را ایجاد کرده، آن را بازاریابی کنید و بفروش برسانید.

پیشنهاد مطالعه: زندگینامه ایلان ماسک

انفجار محصولات اطلاعاتی

بعد از آنکه در اواخر سال ۱۹۹۰ اینترنت به یکی از پدیده های اصلی تبدیل شد تمام ابعاد زندگی از قبیل ارتباطات، سفر، موسیقی، … خرید را تحت تاثیر قرار داد. بسیاری از خرده فروشان بزرگ و کوچک، اینترنت را به عنوان راهی برای فروش به مشتریان در سراسر کشور و حتی جهان یافتند.
تجارت الکترونیک طی یک دهه اخیر بطور چشمگیری رشد داشته است. ۴۰ درصد از کاربران اینترنت که حدود یک بیلیون نفر می باشند حداقل یکبار در طول زندگی خود خرید اینترنتی دارند. فروش آنلاین در سال ۲۰۱۵ حدود ۱٫۷ تریلیون دلار و تا اواخر سال ۲۰۱۶ حدود ۲٫۲۳ تریلیون دلار افزایش یافت.
بسیاری از فروشگاه های بزرگ آنلاین از قبیل آمازون و eBay مدل کسب و کار آنلاین را عمیقا پذیرفته اند. اما تسلط و نفوذ آنها در کسب و کار آنلاین دلیل عدم حضور شما نیست. در واقع هیچ زمانی بهتر از الان برای شما به عنوان یک کارآفرین تنها برای حضور و فروش آنلاین نیست. کسب درآمد با استفاده از کسب و کار آنلاین بسیار راحت تر از داشتن یک فروشگاه سنتی است. همچنین ریسک، سرمایه گذاری و زمانی که باید اختصاص داده شود بسیار کمتر است.
تجارت الکترونیک روشی جدید برای ایجاد و فروش محصول توسعه داده است. گاهی اوقات ساده ترین، مقرون به صرفه ترین، و اغلب اوقات سودآورترین روش راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است. یکی از ساده ترین روش های کسب درآمد آنلاین فروش محصول دیجیتالی است.

انتشار اطلاعات و صنعت بازاریابی

قبل از آنکه در مبحث چاپ دیجیتالی عمیق شویم بیاید یک نگاهی به گذشته داشته باشیم و اینکه بازاریابی اطلاعات و صنعت چاپ و نشر اطلاعات چگونه بود.
اگرچه فروش محصولات دیجیتالی بصورت آنلاین روشی نسبتا جدید است؛ اما ایده بسته بندی دانش، اطلاعات و تخصص بصورت محصولی قابل فروش از قبل وجود داشته است. ایجاد محتوا آموزنده و بسته بندی آن به شیوه ای که قابل فروش باشد ایده جدیدی نیست. اما ایده بسته بندی آن بطوری که بصورت آنلاین قابل فروش باشد راه را برای بسیاری از افراد برای دسترسی به این صنعت باز کرده است و این فرصت را برای آنها فراهم کرده است.

محصول دیجیتالی چیست؟


یک محصول دیجیتالی می تواند در فرمت های مختلفی ایجاد شود. همچنین باید این ویژگی را داشته باشد که بتواند در دستگاه های مصرف کننده قابل استفاده باشد. کاربران به نکات و استراتژی های این محصولات برای بهتر شدن زندگی خود نیاز دارند. یک محصول دیجیتالی می تواند در شکل یک ویدئو، ایبوک، صوت، وبینار یا یک سایت عضویت ارائه شود.
اگرچه یک CD یا DVD یا یک کتاب چاپی می تواند از نظر فنی یک محصول اطلاعاتی باشد؛ اما در مقاله همدفمان تمرکز بر محصولاتی است که از طریق دانلود یا برخی از سایت های عضویت بصورت الکترونیکی قابل ارائه باشند. یک ایبوک در قالب PDF، فیلم موجود در یک سایت با امنیت بالا، یا یک فایل صوتی دانلود شده مثالهایی از یک محصول دیجیتالی می باشند.
یکی از ویژگی های محصولات دیجیتالی این است که کاربران می توانند آن را در هر ساعتی از روز یا شب و از هر کجای دنیا به آن دسترسی داشته باشند بدون اینکه شما درگیر فرایند تراکنش شوید. می توانید کسب درآمد کنید حتی زمانیکه خوابید. از آنجا که چاپ فیزیکی ندارید و درگیر حمل نیستید هزینه ای برای شما نخواهد داشت. البته باید خدمات مشتری را مدیریت و حواستان به فرآیند فروش باشد. اما بطور کلی مشکلات آن خیلی کمتر از پیگیری و اراسال سفارشات مشتری است.

دلایل فروش محصولات دیجیتالی بصورت آنلاین

مزیت های بسیاری در فروش محصولات دیجیتالی وجود دارد. ایجاد این نوع محصولات آسان و ارزان است. شما می توانید تنها با صرف زمان و انرژی ذهنی بدون نیاز به چیز دیگری این محصولات را ایجاد کنید. این موارد در مقایسه با هرینه های سرمایه گذاری بسیار بسیار کم است. به تنها چیزی که نیاز دارید ایده است تا بتونید بر اساس آن ایبوکتان را بنویسید. ویدئو خود را ایجاد کنید. فایل صوتی خود را ضبط کنید یا وبینار و هر چیز دیگری که در برنامه ریزی خود دارید را انجام دهید. اگر محصول شما مطابق آنجه که در نظر داشته اید پیش نرفت و فروش نداشتید باز هم پولی دور ریخته نمی شود. از آنجا که مجبور به ایجاد محصولات فیزیکی یا خرید و انبار سرمایه زیاد نیستید، ریسک کار شما پایین است و در معرض مشکلات مالی قرار نمی گیرید.

ذخیره کردن محصولات دیجیتالی رایگان است. از آنجا که این محصولات دیجیتالی هستند به سادگی در فضا سرور، کامپیوتر شما و کلود قرار می گیرند. برای افرادی که صاحب محصولات فیزیکی بوده و حمل و نقل آنلاین بصورت قطره ای یا همان Drop Shipping انجام نمی دهند مجبور به داشتن موجودی های زیادی در انبار خواهند بود. انبار محصولات و مدیریت تمامی آنها هزینه بر است. اینکه بخواهید محصولات را در خانه انبار کنید و آن را بفروشید بسیار سخت و ممکن است زود خسته شوید. بهتر است محصولات دیجیتالی بفروشید. می توانید تعداد زیادی ویدئو، صوت، فایل های دیجیتالی را با حداقل هزینه بصورت آنلاین ذخیره کرده و آنها را به کاربران نهایی ارائه دهید.

شاید این فکر که فروش محصولات دیجیتالی به کاربران و کپی و نشر آن به دوستانشان برای شما نگران کننده باشد. اما تحقیقات نشان داده که ۹۹٫۹ درصد کاربران این کار را نمی کنند. در بیشتر موارد، بازاریابان اطلاعات نگران این مسئله نیستند تا بتوانند فروش را کنترل کنند. همچنین ممکن است کسی که بدون پرداخت هزینه به محصولات شما دسترسی پیدا کرده در صورت علاقمند شدن به محصول برای خرید سایر محصولتان هزینه کنند.

چطور بازار سودمند یک محصول دیجیتالی را پیدا کنیم؟

چطور یک محصول دیجیتالی برای خود ایجاد کنیم و مطمئن شویم که فروش بالایی خواهد داشت؟

اولین مرحله برای انجام این کار تحقیق است. باید گرایش های بازار را بررسی کنید تا ببینید که سودآورترین حوزه های بازار آنلاین چیست و چطور و کدام فرمت بیشترین کارایی را دارد. یکی از بهترین راه ها شروع با علاقه مندی های خودتان است. اگر علاقمندی شما همسو با کسب و کار باشد همه چیز روبراه خواهد بود. پس با علاقمندی خود شروع کنید. سپس ببینید آیا تنها شما هستید که به این موضوع آنلاین علاقه دارید یا نه. وبلاگ ها، گروه های فیس بوک، فروم های آنلاین را برای بحث در مورد موضوع آنلاینی که انتخاب کرده بررسی کنید. به سایت های بزرگی از قبیل دیجی کالا، آمازون یا ebay نگاه بیاندازید تا ببینید چه مجصولات دیجیتالی برای فروش دارند. یکی از بهترین سایت هایی که بطور ویژه در زمینه محصولات اطلاعاتی است سایت Clickbank.com است که می توانید آن را مورد بررسی قرار دهید.

باید ببینید به چه زمینه ای علاقه دارید. می توانید از آموزش یوگا، برنامه ریزی برای سفر تا کاهش وزن و روش های حفظ سلامتی محصول دیجیتالی تولید کنید. با بررسی منابع فوق می توانید بفهمید که آیا گرایش انتخابی شما پتانسیل فروش را دارد یا نه؟. همچنین باید بررسی کنید که در این منابع چه محصولاتی ارائه شده اند. چه موضوعاتی را پوشش می دهند و قیمت آنها چگونه است. این ها اطلاعات بسیار مهمی هستند که می توانید از آنها به عنوان راهنمایی برای ایجاد و فروش محصولات مشابه خود استفاده کنید. شما سرفت ادبی نمی کنید تنها از آن الهام و ایده می گیرید. بعد از آنکه بازار مورد علاقه و سودآور خود را پیدا کردید باید در مرحله بعدی محصول متناسب با بازار را ایجاد کنید

.

نحوه ایجاد محصولات دیجیتالی

ایجاد محصول دیجیتالی آسان است. حتما محتوایی که در هر فرمت ایجاد می کنید باید برای کاربر مفید و آموزنده باشد. محتوا شما باید شامل مورادی باشد که کاربر نتواند به تنهایی به آن دست یابد. برای ایجاد محصولات دیجیتالی نظیر مجله و ایبوک می توانید از نرم افزار Word یا Google Docs استفاده کنید و آن را در قالب PDF ذخیره کنید. یادتان باشد که حتما یک کاور حرفه ای برای محصولتان انتخاب و ایجاد کنید.
برای ایجاد ویدئو می توانید از گوشی هوشمند یا یک دوربین ساده استفاده کنید. سپس با استفاده از نرم افزارهایی نظیر iMovie برای سیستم های مک و Windows Movie Maker برای ویرایش ویدئو خود استفاده کنید. یکی از روش هاس بسیار محبوب برای ساخت ویدئو ایجاد نمایش اسلاید پاور پونت یا Keynote است. سپس می توانید از یک نرم افزار برای ساخت ویدئو از اسلایدتان استفاده کنید.
برای ایجاد فایل های صوتی می توانید از GrageBand (در صورت داشتن سیستم مک) یا اپلیکیشن ضبط صدا Sound Recorder در Windows Media Player استفاده کنید. نیاز به یک میکروفون دارید. البته می توانید برای ضبط صدا از اپلیکیشن ضبط صدا در گوشی هوشمند خود نیز استفاده کنید. اگر نگران این هسستید که در این موضوع تخصص ندارید می تونید کارتان را برون سپاری کنید. دو راه برای این کار دارید.
اول اینکه می توانید یک نویسنده برای نوشتن ایبوکتان استخدام کنید. می توانید از افراد دیگر با استفاده از اسکایپ یا وبینار مصاحبه کنید و محصولتان را ایجاد کنید.
دوم اینکه می توانید حق امتیاز محصول موجود را خریداری کنید و آن را برای خودتان برندسازی مجدد کنید. در این روش شما فایل های اصلی را گرفته و برچسب خودتان را روی آن می زنید و متناسب با آن تغییرات اضافی و به روز رسانی هایی انجام می دهید. نکته مهم این است که برای ایجاد محصولات دیجیتالی نیاز نیست حتما یک متخصص باشید.

نحوه بازاریابی محصولات دیجیتالی


مفاهیم و اصول بازاریابی و روانشانسی مصرف کننده در هر دو حالت فروش آنلاین و سنتی یکی است. در محصولات آنلاین باید بازاریابی به شیوه پاسخ مستقیم باشد. خبر خوب این است که در این روش نیاز به صرف هزینه زیاد نخواهید بود. ایمیل مارکتینگ یکی از روش های رایگان واصولی برای بازاریابی و فروش محصول است.
در این روش باید لیستی از مشترکین ایجاد کنید. سپس برای آنها محتوا مفید، آموزنده و اطلاعاتی ارزشمند مرتبط با محصول به همراه پیشنهادهایی برای خرید آن بفرستید. ارسال محتوا رایگان به کاربران سرعت فرآیند شناخت، علاقمندی و ایجاد اعتماد در آنها برای خرید محصولات را بالا خواهد برد. ممکن است درصد کمی از کاربران از طریق ایمیل پاسخگو باشند اما همین تعداد کم می توانند منجر به سود شوند. از روش های مختلفی می توانید برای ایجاد لیست ایمیل استفاده کنید.
بهینه سازی موتور جستجو: در این روش از محتوا مفید و ارزشمند در وبسایت یا وبلاگ خود استفاده می کنید تا توجه گوگل را به خود جلب کنید و در نتایج بالا موتور جستجو ظاهر شوید.
تبلیغات پولی: در این روش از بنرهای تبلیغاتی یا تبلیغاتی کلیکی گوگل استفاده می کنید یا تبلیغاتی در شبکه وبلاگ خود اجرا می کنید. این روش گران و هزینه بر است.
شبکه های اجتماعی: شبکه هایی نظیر فیس بوک برای دستیابی به مشتری هدفمند بسیار ارزشمند است.
در مرحله بعدی شما به تعداد کمی از افراد که خریداران بالقوه شما خواهند بود دسترسی خواهید داشت. می توانید به این افراد در مقایسه با مشترکین نرمالتان به شیوه های مختلفی در ارتباط باشید. از آنجا که این افراد از شما خرید کرده اند، احتمال اینکه محصولات مشابه را نیز خریداری کنند زیاد است. بنابراین سعی کنید محصولاتی بسیار پربار و ارزشمند با قیمت بالاتر به آنها پیشنهاد دهید.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله دیدید می توانید محصولات دیجیتالی را برای راه اندازی کسب و کار آنلاینتان انتخاب کنید. ایجاد و ارائه محصولات دیجیتالی آسان است. همچنین سود خوبی به همراه دارد. پس حوزه مورد علاقه خود که فروش خوبی بهمراه داشته باشد انتخاب کنید. بررسی کنید که کدام فرمت در حوزه انتخابی شما بیشترین کارایی را خواهد داشت. محصولات دیجیتالی خود را ایجاد و یک لیست ایمیل ایجاد کنید و سپس برای آن لیست بازاریابی کنید. شما چه تجربه ای دارید؟ آیا تا بحال محصول دیجیتالی برای کسب وکارتان ایجاد کردین؟ آیا موفقیت آمیز بود؟ خوشحال میشم در بخش نظرات تجربه های خودتون و ایده هایی که در این مقاله گفته نشده را با ما در میون بگذارین.

5/5 (1 Review)

2 دیدگاه دربارهٔ «کسب درآمد آنلاین با فروش محصول دیجیتالی»

  1. محمد امین

    سلام خسته نباشید
    ببخشید خود محصول دیجیتال برای فروش رو از کجا پیدا کنیم؟

    1. شما میتونید بر اساس توانمندی و تخصص خودتون هر نوع محصولی را تولید کنید یا میتونید محصول دیگران را به فروش برسونید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *