اصول سئو در تولید محتوا چیست

آموزش سئو محتوا | چگونه محتوای سئو شده تولید کنید؟

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

بذارید با یک سوال شروع کنیم: چرا قصد تولید محتوا دارید؟ به چه هدفی تولید محتوا می‌کنید؟
اگر جستجوگران یا کاربران نتوانند از طریق نتایج جستجو در گوگل محتوای شما را پیدا کنند، تولید محتوا چه سودی برای شما دارد؟
قطعا هیچ!
اگر بدون درنظرگرفتن اصول سئو در تولید محتوا ، مطالب خود را برای صفحه محصول، بلاگ و… ارائه دهید، فرصت بزرگی را برای معرفی و نمایش خود در گوگل از دست خواهید داد. با تولید محتوای سئو شده شما ترافیک بزرگی را وارد سایت خود می‌کنید، در نتیجه گروه مخاطبان گسترده‌ای بدست می‌آورید و در نهایت به هدف نهایی یعنی فروش و درآمد خواهید رسید.
در این راهنما با اصول سئو برای تولید محتوا آشنا خواهید شد.

سئو محتوا چیست ؟

اگر به تازگی با سئو محتوا آشنا شدید، احتمالا اولین سوالتان این است که سئو محتوا چیست ؟
سئو یعنی بهینه سازی موتور جستجو و محتوا هم معنی هر اطلاعاتی در سایت شما برای مصرف کاربران باشد.
وقتی این دو کلمه در کنار هم می‌آیند، سئو محتوا بدست می‌آید که به معنی جذب ترافیک سایت با تولید اطلاعاتی مفید است. گوگل اعتراف کرده محتوا بخش بسیار مهمی از موفقیت در سئو بوده و یکی از سه فاکتوری است که در رتبه بندی در نظر می گیرد.

شاید برای شما جالب باشد: راهنمای جامع سئو موبایل در سال ۲۰۲۳

اهمیت سئو در تولید محتوا

امروزه به دلیل حجم وسیع از محتوا در سطح وب، محتوا بدون سئو در دریای اطلاعات اینترنت گم خواهد شد و همانطور که گفتیم دیده نخواهد شد. با رعایت سئو در تولید محتوا شانس خود را برای رتبه گرفتن و معرفی بهتر در گوگل افزایش خواهید داد.
محتوای سئو شده توسط مخاطبان هدف و مناسبی که به دنبال آن محتوا بودند، پیدا خواهد شد. و در نتیجه نرخ تبدیل بیشتری دارد. به عنوان مثال سایت Backlinko با استفاده از استراتژی بهینه سازی محتوا توانست به بازدیدی حدود ۱۳۸,۶۴۲ در ماه برسد.

سئو محتوا و ترافیک بیشتر سایت

چگونه محتوا سئو شده تولید کنیم؟

آموزش تولید محتوا سئو شده

به عنوان یک تولید کننده محتوا، نوشتن محتوا کار تقریبا ساده‌ای اما چالش اصلی که در کار محتوای شرکت و چه بررسی محتوای مشتری‌ها وجود دارد در بحث بازاریابی محتوایی و رعایت اصول سئو در تولید محتوا برای دیده شدن و ایجاد ترافیک است.
در ادامه اصول سئو در تولید محتوا را اشاره می‌کنیم:

سئو محتوا : شناخت مخاطبان و اهداف آنها

شناخت مخاطبان و اهداف آنها
برای شناخت پرسونای مخاطب باید به چند سوال پاسخ دهید:
مخاطب کجا هست؟ در چه کانالی و پلتفرمی؟
چه زمان‌هایی هستند؟
آنها به دنبال حل چه مشکلاتی هستند؟
چگونه به آنها کمک کنیم؟

این سوال و پاسخ‌ها با تحقیق و جستجو در گوگل و شبکه‌های اجتماعی بدست خواهد آمد. تمرکز شما بر مخاطب و خواسته‌های او بیشتر شده و به بزرگترین نگرانی‌ انها توجه می‌کنید. مثلا در تولید محتوا سئو شده یک سری مخاطب هستند که مبتدی بوده و به دنبال مطالب ابتدای هستند، یک گروهی به دنبال مطالب حرفه‌ای در مورد اصول تولید محتوا سئو شده هستند، عده‌ای می‌خواهند از خدمات سئو استفاده کنند و… .
همه این افراد دنبال مطالب متفاوت هستند و مشکلات مختلفی دارند. بنابراین باید با توجه به آنچه گروه‌های مخاطب نیاز دارند، باید تولید محتوا سئو شده متفاوت و باکیفیتی برای همه آنها انجام شود.

این اولین قدم و مهم‌ترین بود. بریم سراغ مرحله دوم.

سئو محتوا : تحقیق کلمات کلیدی

سئو محتوا و سرچ کلمات کلیدی

حال نوبت می‌رسد به پیدا کردن کلمه کلیدی برای محتوایتان. تحقیق کلمه کلیدی خیلی وسیع است و نمی توان در این مقاله تمامی راه‌هایی که برای جستجو کلمه کلیدی استفاده می شود را برایتان پوشش دهیم. اما می‌توانم روش دستی جستجو سریع کلمه کلیدی که خیلی خوب هم جواب می‌دهد را برایتان بگویم. اولین کار این است که از پیشنهادهای گوگل برای کلمات کلیدی دنباله دار استفاده کنید.

استفاده از ابزار راه دیگری است که حتی میزان جستجو ماهیانه این کلمات کلیدی توسط افراد را مشاهده خواهید کرد. دو ابزار برای تحقیق کلمه کلیدی Ubersuggest و Keyword tool است. در ادامه چند نکته و راه برای تحقیق کلمات کلیدی برای تولید محتوا بر اساس سئو به کار می‌رود:

  1. با توجه به نکته اول و شناخت مخاطب می‌توانید، یک مشتری را در نظر بگیرید و کلمات کلیدی را به سمت او هدایت کنید. از همان سوال‌های بالا، ببینید که او دنبال چه چیزهایی است. و با کمک ابزار کلمات کلیدی و جستجو، لیست بهترین موضوعات این گروه را بدست اورید.
  2. هشتاد درصد استراتژی خود را روی کلمات همیشه سبز بگذاریدف یعنی محتوا و کلماتی که مدت طولانی قابل اعتماد و ماندگار هستند. ۲۰ درصد باقی را روی کلمات کلیدی پرطرفدار متمرکز شوید. به همین دلیل تحقیق کلمات کلیدی باید مداوم انجام شود، به خصوص کلمات کلیدی پرطرفدار.
  3. برای شروع کار دنبال کلمات کلیدی پررقابت که رتبه گرفتن در آن سخت است، نباشید. هر مفهومی متفاوت است، اما داشتن درک قوی از محصولات، خدمات و مخاطب‌ها این کار را بسیار آسان‌تر می‌کند.
  4. از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید. اکثر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی دارای بخش کلمات کلیدی مرتبط و هم‌خانواده هستند. از اینها در اصول سئو محتوا به کار ببرید. این کلمات به نشان دادن ارتباط محتوا با موضوع کمک می‌کند.
  5. به صورت هفتگی عملکرد کلمات کلیدی را بررسی کنید. باید بدانید که کلمات کلیدی شما چه رتبه‌ای دارند. این کار را معمولا خود من برای نوشته‌های خود و مشتری شرکت انجام می‌دهیم و به این صورت روند تغییرات را حس خواهید کرد. و اینکه اگر لازم است شما کارهایی برای بهبود محتوا انجام دهید.

    این نکته را فراموش نکنید که تحقیق کلمات کلیدی نباید یکباره صورت گیرد، چون در طول زمان محصول یا خدمت، همینطور موضوعات پرطرفدار تغییر می‌کنند. پس شما به عنوان یک کارشناس محتوا و سئو باید این نظارت را به طور همیشگی پیگیری کنید تا کلمات به روزرسانی شوند.


    نکته مهم: از یک کلمه کلیدی دنباله دار در عنوان استفاده کنید. اگر کلمه کلیدی هدفی که انتخاب کرده‌اید میزان جستجو ماهیانه بالایی دارد و رقابت در آن شدید است، می توانید از کلمات کلیدی که میزان رقابت کمتری دارند استفاده کنید. در این صورت سریع‌تر می‌توانید رتبه بگیرید.

سئو محتوا : نوشتن محتوایی جامع برای کاربران

اگر می‌خواهید که محتوا شما در گوگل رتبه بگیرد حتما باید عالی باشد. باید بتواند همه آنچه که فرد با وارد کردن کلمه کلیدی به آن نیاز دارد را ارائه دهد. در حقیقت، محتوا عالی کلید موفقیت SEO است. محتوا جامع در مقایسه با محتوا کوتاه، شانس بیشتری برای رسیدن به رتبه یک گوگل دارد.

چرا محتوا طولانی‌تر رتبه بهتری می‌گیرد؟
محتوا طولانی اطلاعات بیشتری در مورد آن صفحه به گوگل می‌دهد. مقاله‌های طولانی در مقایسه با مقاله‌های کوتاه برای یک موضوع مشابه، موارد بیشتری را پوشش داده و درخواست جستجوکنندگان را بهتر پاسخ می‌دهند. محتوا بلند در مقایسه با محتوا کوتاه مستعد دریافت لینک‌های بیشتر و به اشتراک گذاشته شدن در شبکه های اجتماعی است.

خوب حالا به نظرتان نوشتن چنین محتوایی راحت است؟ قطعه نه.
اما قطعا راهی برای ایجاد تمایز بین شما و رقبای شما شما می‌تواند باشد.

حال فکر کنید که محتوایتان را نوشته‌اید و باید آن را برای کاربران بهینه کنید. یکی دیگر از نکات سئو محتوا ، این است که محتوا شما باید برای خواندن و درک، آسان و روان باشد در غیر این صورت رتبه ای نمی‌گیرد. ‌(حتی اگر سئو داخلی شما عالی باشد). این به آن خاطر است که که گوگل به تجربه کاربری نیز برای رتبه دهی در نتایج اهمیت می‌دهد. اگر مردم محتوا شما را دوست داشته باشند احتمال رتبه گیری افزایش می‌یابد.

نکات مهم برای یک محتوا سئو شده رضایت بخش برای کاربر:

🔍 اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این که چند جمله اول محتوایتان را خیلی کوتاه بنویسید.امروزه مردم حوصله خواندن جمله و عبارت بلند را ندارند. به همین خاطر است که شما باید چند جمله اول هر مقاله و صفحات فرود در سایت خود را کوتاه بنویسید و البته نکته اصلی مطلب را هم بگویید.

🔍 همچنین توصیه می‌کنم از تنوع محتوایی مختلف مانند ویدئو، پادکست، جدول، اینفوگرافیک در محتوایتان استفاده کنید. زیرا بکار بردن همه این‌ها کیفیت محتوا شما را بالا برده و درصد زیادی از افراد که از گوگل وارد سایت شما شدند را راضی می‌کنید.
افرادی که ویدئو دوست دارند ویدئو شما را می‌بینند، افرادی که به خواندن علاقه دارند روی مقاله‌های شما تمرکز می‌کنند، آنهایی که پادکست گوش می‌دهند هم به همین صورت. گوگل محتوا تکمیلی را در مقایسه با متن خالی با کیفیت‌تر ارزیابی می‌کند.

🔍 از تگ‌های هدینگ برای شکستن محتوا استفاده کنید، به ویژه در متن‌های طولانی. شما می‌توانید برای هر ۲۰۰ کلمه یک زیرعنوان بنویسید. این زیر عنوان‌ها به شما کمک می‌کند تا بهتر روی موضوع ریز شوید و مطلب را بخوانید.

بیشتر بخوانید: سئو سایت فروشگاهی

سئو محتوا : استراتژی محتوای خوشه‌ای را دنبال کنید

این استراتژی در اصول تولید محتوا سئو شده ، یک راهنمای خوب برای کاربران است. شما با ایجاد یک بخش ستونی از محتواها در یک حطیه موضوعی، محتوا سئو شده ارزشمندی را ارائه خواهید داد.
مثلا ما در این مقاله می‌توانیم از همه مراحل که گفته می‌شود، مقاله‌های دیگری به صورت کامل و با جزئیات ادامه دهیم.
در واقع با این استراتژی به صورت داخلی می‌توانید لینک دهی خوبی به برای جلب توجه کاربر به مطالب با انکرتکست انجام دهید.

سئو محتوا: تگ عنوان و توضیحات متا

این دو مورد در رعایت اصول سئو در تولید محتوا از سیگنال‌های مهم هستند. دو موردی که کاربر در اولین برخورد با مطلب شما می‌بینید. بعد از نوشتن مطلب خود و استفاده از کلمات کلیدی درست، باید این موارد را خوب و هدفمند تکمیل کنید. برای نوشتن این دو مورد باید عبارت قابل توجه برای کاربری و کنجکاوی او بنویسید. کلمه کلیدی اصلی شما در آن باشد، بین ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر برای تگ عنوان قرار دهید. از کلمات مثل راهنما، ترین‌ها، بررسی، چگونهف چرا، آیا و… استفاده کنید.
توضیحات متا بعد از سئو تایتل دومین بخش از محتوا شما است که دیده می‌شود. می‌توانید یک CTA خوب بنویسید که باید در حدود ۱۵۰ کاراکتر باشد.

سئو محتوا: چیدمان و طراحی محتوا برای UX

طرح بندی و چیدمان برای UX یا تجربه کاربری بسیار مهم است. اینجا سئو داخلی به حفظ محتوای شما کمک می‌کند. کارهایی مثل:
♦ نوشتن پاراگراف‌های کوتاه
♦ استفاده از تگ‌های H2 و H3. این تگ‌های هدر سیگنال‌هایی برای موتور جستجو گوگل ارسال می‌کند. پس سعی کنید از کلمات کلیدی در آن استفاده کنید.
♦ لینک‌های داخلی و خارجی: درست و به جا از لینک دهی استفاده کنید. برای لینک دهی از صفحات با اعتبار و رتبه‌دار به صفحات جدید لینک دهید.
♦ بهینه سازی تصاویر: اندازه مناسب و حجم کمتر عکس‌ها با متن جایگرین درست به سئو محتوا کمک می‌کند.
♦ URL: کوتاه بنویسید و از کلمات کلیدی استفاده کنید.

سئو محتوا : نوشتن تقویم محتوایی

رعایت اصول سئو محتوا سایت

برای کسب رتبه در نتایج نوشتن محتوا سئو شده جدید نیز اهمیت دارد. سایت HubSpot گزارش داده کسب و کارهایی که به طور منظم مقاله و بلاگ منتشر می‌کنند در مقایسه با کسب و کارهایی که این کار را بطور منظم انجام نمی‌دهند، بیش از ۳۵۰ درصد ترافیک بیشتری دارند. برای این هدف باید یک تقویم محتوایی با نظم و زمان بندی درست کنید. پس به یک فایل Excel یا Google Sheet نیاز با ستون‌های زیر دارید:
کلمه کلیدی هدف
تاریخ نوشتن
تاریخ انتشار
به روزرسانی
نویسنده
نظر و پیشنهاد

سئو محتوا : بازبینی و اصلاح محتواهای قدیمی

آخرین مرحله این که بررسی کنید محتوایتان چه عملکردی داشته است؟ برای انجام این کار توصیه می کنم رتبه های صفحات سایتتان را توسط موتور جستجو ارزیابی کنید. ترافیک ارگانیک صفحات سایت را ببینید. می تونید از ابزار گوگل آنالیتیک استفاده کنید.
همانطور که گفتیم اصول سئو در تولید محتوا باید مداوم انجام شود. به عبارتی بازبینی و به روزرسانی محتوا به صورت فصلی مهم است. اطلاعات به طور مداوم تغییر می‌کنند.
اطلاعات به طور مداوم تغییر می کند و گاهی اوقات تغییر یک کلمه کلیدی در تگ عنوان می‌تواند رتبه بندی را بهتر کند. پس فقط محتوا تولید نکنید و انتظار داشته باشید که دائماً ترافیک واجد شرایط را به وب سایت شما ارائه دهد.
اگر سئو و محتوا بسیار قوی با ارزش بازگشت سرمایه (ROI) بالا دارید که در رتبه بندی افت کرده است، احتمالا باید کل محتوا را به روز کنید.
ابزار دیگر برای انالیز محتوا سئو شده Search console است. در سرچ کنسول گوگل میزان Impression و تعداد کلیک و… را بررسی کنید.

بررسی اصول سئو در تولید محتوا در سرچ کنسول

نکات پایانی در رعایت سئو محتوا

✔ حدود ۲۵ درصد از مقاله را بازنویسی کنید، مثلا یک مقدمه جدید و بهبود یافته بنویسید.
✔ توضیحات متا را بازنویسی کنید.
✔ پیوندهای داخلی را با پیوندهای قوی تر به روز کنید.
✔ اگر پیوندهای خارجی بیش از سه سال یا بیشتر هستند، تجدید کنید.
✔ اطمینان حاصل کنید که تمام آمار و ارقام از جدیدترین و معتبرترین منابع تهیه شده است.
✔ با انتشار محتوا جدید، مطمئن شوید که در همه کانال‌های اجتماعی نیز دسترسی دارد.

حرف آخر SEO content

رتبه بالاتر یعنی نرخ بازگشت سرمایه نیز بیشتر است. تولید محتوا بر اساس سئو یک برنامه بلند مدت است برای بازاریابی است. سئو یک بازی طولانی مدت است که در آن می خواهید بدانید چه چیزی کار می کند و آن سیستم را ادامه دهید. به همین دلیل است که پیگیری پیشرفت و اصلاح مداوم محتوای قدیمی در طول سال بسیار حیاتی است.
این مطلب برای آموزش تولید محتوا سئو شده نوشته شد. با همین چند نکته نیز شما قطعا می‌توانید محتوای خود را بیش از پیش بهتر کنید تا در نتایج گوگل دیده شود.

اگر به مشاوره سئو نیاز دارید، ما در نیشاوب برای مشاوره رایگان سئو منتظر تماس شما هستیم. برای ارتباط با ما با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید:

۰۹۹۰۹۱۵۵۰۱۵ – ۰۱۱۴۴۴۲۰۵۶۴

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *