آموزش تحقیق کلمات کلیدی

آموزش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو و محتوا سایت

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

همه چیز با تحقیق کلمات کلیدی شروع می‌شود!
کلمات کلیدی اساس سئو هستند. اگر کسی به دنبال محتوای شما نباشد، هیچ ترافیکی به سایت شما وارد نمی‌شود. تحقیق کلمات کلیدی رمز موفقیت در سئو است. با انتخاب کلمات کلیدی اشتباه قطعا انرژی، زمان و هزینه‌ای را از دست داده‌اید.
در این مطلب با آموزش تحقیق کلمه کلیدی برای نوشتن یک محتوای سئو شده، همراه باشید. بعد از با آشنایی کیورد ریسرچ می‌توانید به مطلبی که در مورد اصول سئو در تولید محتوا تهیه کردیم هم سر بزنید.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

آنالیز کلمات کلیدی

یافتن کلمه‌های کلیدی فرایندی برای بدست آوردن و آنالیز عبارت‌های است که کارشناس سئو با هدف بهینه سازی موتور جستجو یا SEO برای بازاریابی استفاده می‌کند. تحقیق کلمات کلیدی به شما می‌گوید که مردم دنبال چه موضوعاتی هستند و با استفاده از ابزار کیورد ریسرچ بفهمید چقدر آن موضوعات در بین مخاطبان شما محبوب هستند. کلمات یکه حجم بالایی از جستجو در ماه را دارند، می‌توانید محتوای خود را در موضوعاتی مورد نظر شناسایی و مرتب کنید.

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

اگر در زمینه سئو تازه کار هستید، شاید برایتان سوال است که چرا اینقدر کلمات کلیدی در سئو مهم است. با توجه به اینکه الگوریتم‌های گوگل همیشه در حال به روزرسانی هستند اما تنها عملی که برای کارشناس‌های سئو ثابت مانده برای بهینه سازی سایت، بحث کیورد ریسرچ است.
تحقیق کلمه کلیدی به شما کمک می‌کند، بهترین کلمات را برای هدف مورد نظر قرار دهید که مخاطبانی که دنبال جواب سوال‌های خود در گوگل هستند به محتوای ارزشمند شما برسند. با آنالیز کلمات کلیدی می‌توانید استراتژی محتوایی و بازاریابی درستی برای سایت خود داشته باشید.

بنابراین اگر کلمات کلیدی که افراد در جستجو خود به کار می‌برند، در محتوای شما به روش درست استفاده شده باشد یا در واقع هدفمند و انچه کاربر می‌خواهد باشد، ترافیک سایت شما بیشتر خواهد شد. به عبارتی مخاطب خود به سمت سایت شما می‌آید.
به طور کلی مزایای تحقیق کلمات کلیدی شامل:

♦ کیورد ریسرچ می‌تواند در مورد روند بازاریابی فعلی به شما بینشی دهد و به شما کمک کند محتوای خود را بر موضوعات مرتبط و کلمات کلیدی متمرکز کنید که مخاطبان شما در جستجوی آنها هستند.

♦ وقتی بهترین کلمات کلیدی مناسب را برای محتوای خود شناسایی ‌کنید، هر چه در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالاتری کسب کنید در نتیجه ترافیک بیشتری را به سایت شما جذب خواهد شد.

♦ اگر کسب و کار شما دارای محتوایی است که سایر متخصصان کسب و کار به دنبال آن هستند، می‌توانید نیازهای آنها را برآورده کنید و برای آنها یک CTA برای اقدام ارائه دهید تا آنها را به خرید محصول از سایتتان دعوت کنید.

بیشتر بخوانید: سئو محلی چیست؟

عناصر تحقیق کلمات کلیدی

یافتن کلمات کلیدی برای سئو محتوا

سه عنصر اصلی وجود دارد که باید هنگام تحقیق کلمات کلیدی به آنها توجه کرد:

  1. ارتباط: گوگل محتوا را بر اساس ارتباط رتبه بندی می‌کند. یعنی هدف محتوا اهمیت پیدا می‌کند. محتوا در صورتی که نیاز مخاطب را برطرف کند و مرتبط با آن باشد رتبه می‌گیرد.
  2. اعتبار: گوگل منابع معتبر را اهمیت بیشتری می‌دهد. یعنی شما باید با محتوای غنی و مفید خود تا به یک منبه معتبر برسید. تا سیگنال و بک لینک‌هایی برای ترویج بدست آورید. به عبارتی به یک محتوای خاص نیاز دارید.
  3. حجم جستجو: ممکن است که شما برای یک کلمه کلیدی رتبه بگیرد و در صفحه اول باشید اما اگر کسی آن راجستجو نکند، سایت شما ترافیکی ندارد. پس چه فایده‌ای دارد؟

چگونه کلمات کلیدی را برای استراتژی سئو خود جستجو کنید؟

آموزش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت

در این بخش برسیم به تحقیق کلمات کلیدی که با آن یک استراتژی قوی برای محتوای سایت خود پیاده کنید.

مرحله اول تحقیق کلمات کلیدی:

فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط در مورد کسب و کار خود تهیه کنید. برای هر یک از موضوعاتی که تعیین کردید چند کلمه کلیدی یا به اصطلاح سید کیورد (seed keyword) بنویسید. در واقع کلماتی که شما فکر می‌کنید دیگران آن را سرچ می‌کنند.
به طور مثال می‌خواهید در مورد بازاریابی مطلبی بنویسید: عباراتی مثل استراتژی بازاریابی، روش‌های بازاریابی، تعریف بازاریابی چیست و… کلماتی هستند که یک کاربر ممکن است سرچ کند. این فقط یک لیست اولیه از حدس و فکر شما در مورد موضوعاتی که مدنظر دارید است.

مرحله دوم تحقیق کلمات کلیدی:

درک چگونگی تاثیر قصد بر تحقیق کلمات کلیدی و آنالیز آن در قدم دوم است. از انجایی که هدف پشت جستجو برای رتبه بندی شما مهم است، باید در مورد تفسیر کلمات کلیدی که بدست مورد نظر دقت کنید. برای فهمیدن اینکه کاربران هدفشان از یک کلمه کلیدی چیست می‌توان با سرچ فهمید چه نتایجی به دست می‌آید. یعنی نوع محتوای گوگل با محتوایی که قراره بنویسید یک باشد. این مرحله بعد از جمع آوری کلمات کلیدی بیشتر مد نظر است. اما خب در ابتدا این موضوع را باید درک کنید و بدانید تا در جستجو هم به شما کمک کند.

این مرحله درک این است که مشتری و کاربر خدمات یا محصولات شما را چه می‌نامد؟ چطور جستجو می‌کند؟

برای این نکته به مثال زیر توجه کنید:
فرض کنید شما کاربری در حال تحقیق در مورد «مراحل سئو» هستید، هدف کاربر آموزش سئو است. آیا با کاربری که به دنبال شرکتی برای استفاده از خدمات سئو هست به دنبال یک صفحه هستند؟
قطعا خیر!

مرحله سوم تحقیق کلمات کلیدی:

عبارت های مرتبط گوگل یکی از گروه کلمات کلیدی است که می‌توانید با تایپ موضوع هدف در انتهای صفحه اول گوگل ببینید. پیشنهاداتی است که گوگل برای جستجوی مرتبط با ورودی اصلی نشان خواهد داد. این عبارت ها خود ایده‌های برای ادامه جستجو کلمات کلیدی شماست.

بیشتر بخوانید: سئو موبایل چیست؟

مرحله چهارم تحقیق کلمات کلیدی

از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید. جستجوی کلمات کلیدی در گوگل و ابزارهای کیورد ریسرچ می‌تواند به شما کمک کند تا ایده‌های بیشتری برای کلمات کلیدی پیدا کنید. برخی از محبوب‌ترین ابزارها عبارتند از:
Ubersuggest
Google Keyword Planner
SECockpit
Moz
KeywordTool.io
KWFinder
Google Keyword Planner
Google Trends

چطور بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید؟

مرحله پنجم تحقیق کلمات کلیدی:

در این مرحله باید از بین کلماتی که از ابزار و پیشنهاد گوگل بدست آورید، برخی را که برای شما ورودی دارند انتخاب کنید. حجم جستجو و تخمین ترافیک برای انتخاب کلمات کلیدی مد نظر قرار دهید. حجم جستجوی ماهانه را برای کلمات کلیدی که انتخاب کرده‌اید بررسی کنید، زیرا شما باید محتوایی پیرامون آنچه کاربر می‌خواهد نویسید پس میزان حجم سرچ به شما کمک می‌کند.

حجم جستجوی ماهانه (Search volume) تعداد سرچ یک کلمه کلیدی در هر ماه در موتورهای جستجو است.

قبل از حذف کلمات تاریخچه روند و پیش بینی آنها را در گوگل ترند بررسی کنید. شاید برخی کلمات کلیدی حجم جستجو پایینی دارند لازم باشد الان روی آن سرمایه گذاری کنید و بعداً نتیجه آن را بینید. Google Trends می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام کلمات کلیدی روند صعودی دارند، تا شما تمرکز خود را روی آن بگذارید.

پس محبوبیت کلمه کلیدی و حجم جستجو آن را با دو ابزار زیر بررسی کنید:
۱- گوگل ادوردز کیورد پلنر (Google AdWords Keyword Planner)
2- گوگل ترندز (Google Trends


نکته: همچنین کلمات کلیدی که رقابت کمی دارند، کلمات کلیدی که از قبل دارای چند مقاله برای کسب بالاترین رتبه نیستند، می‌توانید محتوای خوبی بنویسید و ادعایی در آنها داشته باشید.

مرحله ششم تحقیق کلمات کلیدی:

کلمه کلیدی اصلی معمولا کوتاه‌تر و عمومی‌تر است و معروف به کلمات کلیدی دم کوتاه هستند. این کلمات رقابت بیشتری دارند. از طرفی کلمات کلیدی دم بلند هم شامل کلمات بیش از ۳ کلمه است و رقابت در این کلمات کمتر است. بررسی کنید که ترکیبی از هر دو گروه کلمات کلیدی را داشته باشید.

مرحله هفتم تحقیق کلمات کلیدی:

رقبا برای گروه کلمات کلیدی که بدست آورید چه می‌کنند؟ اگر کلمه‌ای برای رقیب شما مهم است به این معنی نیست که برای شما هم مهم است. ولی با این وجود بررسی کلمات کلیدی رقبا از اهمیتی برخوردار است. شما می‌توانید لیست کلمات خود را ارزیابی کنید. مثلا مواردی که رقیب شما توجهی نکرده شما نیز نادیده نگیرید چون می‌تواند برای شما یک فرصت باشد. این کار را می‌توانید با جستجوی دستی بدست آورید.

به خاطر داشته باشید مسئله ما فقط جذب ترافیک نیست، مسئله جذب ترافیک مناسب است.

بهترین کلمات کلیدی برای سئو چیست؟

برای نکته پایانی هیچ کلمه کلیدی بهترینی وجود ندارد. در نهایت این شما هستید که باید استراتژی مناسب با توجه به بررسی رقبا، و کلمات بچینید تا در رتبه بندی شما در موتور جستجو گوگل موثر باشد. کلمات کلیدی را باید هر چند وقت یکبار ارزیابی کنید. هر سه ماه یا حتی زودتر. با رتبه گرفتن در گوگل می‌توانید متوجه کلمات کلیدی بیشتری شوید که به محتوای خود اضافه کرده و به روزرسانی کنید. یا حتی محتوای جدید بنویسید.

در این مطلب مقدمه کوتاه برای آموزش تحقیق کلمات کلیدی گفته شد که می‌توانید حتما استفاده کنید و نتایج آن را ببینید.

3/5 (2 Reviews)

1 دیدگاه دربارهٔ «آموزش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو و محتوا سایت»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *