سئو موبایل

راهنمای جامع سئو موبایل در سال 2019

زمان مطالعه: 11 دقیقه

سئو موبایل چیست؟

در این مقاله توضیحات لازم در مورد هر آنچه که باید در مورد سئو موبایل بدانید آورده شده است. ابتدا به شما نشان خواهم داد که چرا سئو موبایل مهمتر از گذشته شده است. سپس کمکتان خواهم کرد تا وبسایتتان را موبایل پسند کنید. به عبارتی برای mobile-first-index گوگل آماده کنید.

سئو موبایل یعنی کاری کنید که وبسایتتان برای کاربران گوشی های هوشمند و تبلت بهینه شود. همچنین منابع سایتتان برای اسپایدرهای موتور جستجو قابل دسترس شود.
چرا سئو موبایل مهم است؟
به طور خلاصه باید بگویم که جستجوگران موبایل بسیار زیادند. در واقع 58% از تمامی جستجوهای گوگل از طریق موبایل انجام می شود.

سئو موبایل چیست؟

این آمار همواره در حال رشد است. بر اساس گزارش گوگل بیش از 27.8 بیلیون درخواست از موبایل انجام می شود.

کاملا مشخص است که در آینده اکثر جستجوها از طریق موبایل انجام می شوند. احتمالا به همین خاطر است که گوگل تمام الگوریتم های خود را بر جستجو موبایل متمرکز کرده است.
آیا امروزه سئو بیشتر در مورد بهینه سازی سئو موبایل است؟
جواب مثبت است. امروزه 95% تمامی جستجوهای موبایل در گوگل انجام می شود.

به همین منظور گوگل قصد دارد الگوریتم های خود را ابتدا برای کاربران موبایل بهینه نماید. گوگل نسخه جدیدی از موبایل پسند بودن ارائه کرده است.

این بروز رسانی سایت هایی (برای جستجوهایی که از طریق گوشی های هوشمند صورت گیرد) که موبایل پسند نباشند را جریمه می کند. اما اگر مخاطبان هدف شما جستجویی از طریق گوشی های هوشمندشان نداشته باشند اتفاق خاصی نمی افتد.

Mobile-First-Index گوگل چیست؟

Mobile-First-Index گوگل، نتایج جستجو را تنها بر اساس نسخه تلفن همراه صفحه رتبه می دهد. این اتفاق حتی برای زمانیکه از دسکتاپ نیز عمل جستجو را انجام دهید می افتد. قبل از این بروز رسانی ایندکس گوگل ترکیبی از نتایج دسکتاپ و موبایل بوده است. از این رو اگر کسی از آیفون سرچ می کرد گوگل آن را به صورت نتایج موبایل نشان می داد. همچنین اگر کسی چیزی را از دسکتاپ جستجو میکرد نتایج دسکتاپ نشان می داد.

اما امروزه دیگر فرقی نمی کند که از چه دستگاهی استفاده می کنید. گوگل نتایج شما را به صورت ایندکس موبایل نشان می دهد.

آیا Mobile-First-Index موضوع مهمی است؟

اگر سایت شما بطور کامل برای نسخه موبایل بهینه شده باشد، خیلی خوب است. بنابراین اگر سایت شما شامل موارد زیر باشد به این معنی است که برای نسخه موبایل به خوبی کار می کند.

  • منابع سایتتان از طریق دستگاه های مختلف موبایل، تبلت، دسکتاپ لود شوند
  • محتوا در نسخه موبایلی سایتتان پنهان نمی شود
  • همانطور که کاربران موبایل انتظار دارند سریع سایتتان برای آنها لود شود
  • لینک های داخلی و ریدایرکت ها کار کنند
  • UX بهینه شده ای برای هر یک از کاربرانی که با دستگاه های مختلف سایت شما را بازدید می کنند داشته باشد


اما اگر موارد فوق را شامل نشود ممکن است با کاهش رتبه گوگل مواجه شوید.

چرا گوگل موبایل را در نظر می گیرد و به آن اهمیت می دهد؟


برای بسیاری از مردم دستگاه موبایل یعنی گوشی های هوشمند یا تبلت. خود گوگل نیز در این مورد گفته است: “زمانیکه از دستگاه موبایل صحبت می کنیم هدفمان صرفا تبلت نیست.” به عبارت دیگر طی صحبت های گوگل موبایل = گوشی های هوشمند. صادقانه بگویم که این حرف گوگل نباید سئو موبایل شما را تحت تاثیر قرار دهد. هدف اصلی این است که سایتتان را برای هر دستگاهی از جمله تبلت، گوشی ها و … بهینه کنید.

فصل دوم: چطور وبسایتی موبایل پسند پیاده سازی کنیم تا در گوگل رتبه بگیرد؟

اگر می خواهید امروزه در سئو موبایل موفق شوید باید سایتتان در دستگاه موبایل به خوبی کار کند و اجرا شود. اگر کاربران موبایل در هنگام استفاده از سایت شما در نسخه ای کوچکتر از دسکتاپ به مشکل بر بخورند به دردسر افتاده اید.
خوشبختانه پیاده سازی و اجرا نسخه موبایلی وبسایت خیلی سخت یا پیچیده نیست. روش های مختلفی برای پیاده سازی نسخه موبایل وجود دارد.

وقتی صحبت از موبایل می شود شما 3 انتخاب پیش رو دارید:

1- اول اینکه URLهای جداگانه ای دارید (که به عنوان پیکربندی “M” شناخته می شود).
با این تنظیمات شما یک نسخه اصلی از سایتتان در دسکتاپ و یک نسخه دیگر در موبایل (“M”) دارید.

به عبارتی سایت شما تشخیص می دهد که بازدیدکنندگان از چه دستگاهی وارد شده اند. سپس آنها را به URL بهینه هر یک از دستگاه های مورد نظر ریدایرکت می کند. URLهای جداگانه قبلا خیلی مرسوم بودند اما امروزی خیلی کاربرد ندارند.
همچنین سایت های نسخه موبایلی “M” میزبان مسائل سئو(از جمله اینکه برای هر یک از محتواها شما به چند آدرس URL در سایت خود دارید که نیازمند تگ های پیچیده rel=canonical و rel=alternate) می باشند. به شخصه استفاده از روش URL های جداگانه (پیکربندی M) را توصیه نمی کنم. به نظرم بدترین روش برای پیکربندی سایتتان برای سئو موبایل است.

2- دوم اینکه ما سرویس دهی پویا داریم
زمانیکه محتوایی بصورت پویا می گذارید تمامی محتوا شما روی آدرس URL مشابهی قرار دارد. اما به هر کاربر بسته به نوع دستگاهی که استفاده می کند CSS/HTML متفاوتی نشان می دهید.

به عنوان مثال اگر از طریق دسکتاپ وارد آدرس http://backlinko.com/seo-tools شوید نسخه دسکتاپ سایت را مشاهده خواهید کرد.

اما اگر از طریق آیفون 8 وارد آدرس http://backlinko.com/seo-tools شوید سایت را به صورت زیر در آیفون 8 مشاهده خواهید کرد.

بدون شک نمایش پویا صفحات سایت در مقایسه با نسخه “M” سایتتان برای سئو خیلی بهتر است. اما این روش نیز معایبی به همراه دارد.
به عنوان مثال سایت هایی که به صورت پویا محتوا نسخه های دسکتاپ را برای کاربران موبایل نشان می دهند زیاد تعریفی ندارند. همچنین باید به طور پیوسته نسخه های مختلفی از محتوایتان برای هر دستگاه جدیدی که به بازار عرضه می شود تولید کنید. اگر این کار را انجام ندهید سایت شما دستگاه های جدید را تشخیص نمی دهد و به صورت درهم برهم و بهم ریخته در دستگاه های جدید نمایش داده می شودد. خلاصه بگم به شخصه این روش را برای نسخه های صفحات شما به بازدیدکنندگان موبایل پیشنهاد نمی کنم.

3- سوم اینکه طراحی ریسپانسیو داریم
با طراحی رسپانسیو سایت، محتوا و طراحی سایت شما مناسب برای هر کاربر با هر دستگاهی می باشد. بدون اینکه نیاز به URL یا HTML های جداگانه برای هر دستگاه باشد.

طراحی ریسپانسیو مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:
• تمامی محتوا شما URL واحدی دارد که این ویژگی برای به اشتراک گذاشتن محتوا و گرفتن لینک خیلی خوب است.
• دردسرهای کمتریی دارد. از جمله مسائل مربوط به تگ های rel=canonical و محتوا تکراری یا duplicate content را دیگر نداریم.
• بسیار کاربر پسند است. (از آنجا که الگوریتم RankBrain به UX در سئو اهمیت می دهد، استفاده از طراحی رسپانسیو به نفع ماست)
• دیگر ریدایرکتی نداریم. ( وجود ریدایرکت باعث بروز مشکلات سئو فنی می شود و سایت شما را کند می کند.)
خود گوگل نیز طرح های رسپانسیو را توصیه می کند.

فصل سوم: چطور سایت خود را از لحاظ سئو موبایل بهینه کنید؟
شما می توانید در سرچ کنسول گوگل در قسمت mobile usability چک کنید که آیا سایت شما از لحاظ سئو موبایل بهینه می باشد یا نه.

اگر در این قسمت سایت شما مشکلی داشته باشد مثلا فونتش برای خواندن توسط کاربران موبایل ریز باشد در این قسمت خطاها را به شما نشان می دهد.
همچنین برای بررسی موبایل پسند بودن سایتتان می توانید وارد آدرس
https://search.google.com/test/mobile-friendly شده و آدرس سایتتان را در آن وارد نمایید.

همانطور که می بینید سایت موردنظر از لحاظ سئو، موبایل پسند است. اما ربات های گوگل موبایل نمی توانند تمامی منابع صفحه را لود کنند.

ربات های گوگل دسکتاپ به راحتی می توانند این منابع را بررسی کنند و هیچ مشکلی وجود ندارد. اما ربات های گوگل برای نسخه موبایل نمی توانند. با توجه با Mobile-First-Index بودن گوگل این مشکل مساله ای جدی است که باید حل شود.
اجازه دهید گوگل همه چیز را بررسی( Crawl ) کند
آیا شما دسترسی ربات های گوگل به کدهای JavaScript، CSS و هر بخش مهم دیگری از کدهای سایتتان را مسدود کرده اید؟ اگر پاسختان مثبت است. باید خدمتتان بگویم که شاید به ظاهر کار خاصی نکرده اید ولی اصلا به نفع شما نیست. تا زمانیکه گوگل به طور کامل صفحه شما را بررسی (Crawl) نکند نمی تواند تشخیص دهد که سایت شما موبایل پسند است یا نه. خوب حالا از کجا بفهمیم که کدهای ما برای ربات های گوگل بلاک شده اند؟ در جواب باید بگویم که اولین کاری که باید انجام دهید چک کردن فایل robot.txt است. در این فایل شما مشخص می کنید که ربات های گوگل بخش های خاصی از صفحات سایت شما را بررسی (Crawl) یا ایندکس نکند. شما می توانید در قسمت site.com/robots.txt یا در سرچ کنسول گوگل به این فایل دسترسی داشته باشید.

در سرچ کنسول گوگل در قسمت “Google Index”->”Blocked Resources” کلیک کنید. در این قسمت می توانید بفهمید که کدام یک از بخشهای سایت شما از بررسی (Crawl) توسط ربات های گوگل بلاک شده اند.

نکته: خیلی از ماها از پاپ آپ متنفریم. جالب اینجا است که خود گوگل نیز از پاپ آپ بدش میاد مخصوصا اگر برای کاربران موبایل اتفاق بیافتد. یادتان باشد که اولین وظیفه گوگل این است که محتوا را به شکل عالی به کاربرانش نشان دهد. حال اگر این محتوا در پشت یک پاپ آپ مخفی شده باشد چه اتفاقی می افتد؟ بله درسته. دیگر محتوا به شکل عالی نمایش داده نمی شود. بنابراین اگر از پاپ آپ در سایتتان استفاده کنید ممکن است تاثیرات جدی بر رتبه بندی سایت شما داشته باشد.
خوب حالا از کجا بفهمیم که چه پاپ آپی مناسب است؟ خود گوگل نمونه هایی از پاپ آپ های قابل قبول ارائه کرده است. در شکل زیر ببینید.

در ادامه نیز پاپ آپی که باعث پنالتی شدن شما می شود هم نشان داده ایم.

سایت ریسپانسیو شما چطور دیده می شود؟

اگر دوست دارید بدانید که گوگل سایت شما را چطور می بیند و از طراحی رسپانسیو برای سایتتان استفده می کنید، حتما آدرس سایت خود را در http://mattkersley.com/responsive/ وارد کنید. این سایت نحوه نمایش سایت شما در آیفون، تبلت و بسیاری از دستگاه های دیگر نشان می دهد.

از نسخه موبایل در Fetch as google استفاده کنید
برای اینکار تنها کافی است آدرس معروفترین صفحه سایتتان را در قسمتی که در تصویر زیر مشخص شده وارد کنید.
سپس قسمت Mobile:Smartphone را مشخص کنید.

این ابزار دقیقا به شما نشان خواهد داد که ربات گوگل چه چیزی را می بیند. حتی می توانید به پایین اسکرول کنید تا مطمئن شوید گوگل چیزی (مانند منوها، ویدئوها، تصاویر و…) را از قلم ننداخته باشد.

نکته مهم: برخی از افراد منابع خاصی را برای کاربران موبایل بلاک می کنند. به عنوان مثال برخی از قسمت های محتوا را پنهان می کنند. یا فایل های JavaScript را از لود شدن بلاک می کنند. در حقیقت با محدود کردن این منابع سرعت لود صفحات در دستگاه های موبایل بالاتر می رود. همچنین در برخی موارد موجب بهبود تجربه موبایل (mobile experience) می شود. به عنوان مثال تصویر زیر را ببینید.

در این تصویر با زدن دکمه Read More یا همان ادامه مطلب مابقی محتوا را چطور می خواهید ببینید؟ خوب ممکن است مشکلی در Mobile-First-Index گوگل پیش بیاید. زیرا در نسخه Mobile-First گوگل نسخه موبایل صفحه شما را به عنوان نسخه اصلی در نظر می گیرد. بنابراین اگر محتوا شما از دید کاربران مخفی باشد گوگل نمی توند محتوا شما را بررسی و ایندکس نماید. در گذشته زمانیکه مخفی کردن محتوا از دید کاربران مرسوم شد گوگل عنوان کرد: وقتی چیزی مربوط به صفحه است، مربوط به کاربر هم است و باید به او نشان داده شود. بنابراین اگر محتوایی را از دید کاربران موبایل مسدود یا مخفی کنید در آن صورت گوگل به محتوا شما توجه نمی کند و ارزش کمی برایش قائل خواهد شد.

فصل چهارم: چطورنسخه موبایلی سایتمان را برای UX بهینه کنیم؟

همانطور که می دانید امروزه سئو کمتر با متا تگ ها کار دارد و بیشتر به اینکه چقدر سایت جذاب است اهمیت می دهد. در واقع، الگوریتم RankBrain گوگل با این هدف طراحی شده تا ببیند که کاربران چه تعاملی با سایت شما دارند. اگر این الگوریتم تشخیص دهد که سایت شما برای کاربران موبایل جذاب نیست و مایوس کننده است، سایتتان را مثل یک تیکه سنگ پرتاپ می کند تو آب. در این بخش می خواهم برخی از روش های ساده ای که باعث میشه کاربران موبایل عاشق سایتتان شوند ارائه کنم. پس با من همراه باشید.

سرعت سایتتان را در موبایل افزایش دهید

به نظر شما آیا گوگل به سرعت نسخه موبایلی سایت شما اهمیت می دهد؟ قطعا پاسخ مثبته. در واقع خود گوگل تاکید می کند که سایت شما در کمتر از یک ثانیه برای کاربران موبایل لود شود به نظر خیلی این کار سخته. اما خوشبختانه ابزارهای رایگانی وجود دارند که می توانند به شما در محقق کردن این بلندپروازی گوگل کمک کنند.
اولین ابزار رایگان Google PageSpeed Insights است. این ابزار به شما کمک می کند بفهمید سایت شما با چه سرعتی در نسخه موبایل لود می شود. همچنین توصیه هایی برای افزایش سرعت به شما ارائه می دهد.

ابزار بعدی WebPageTest.org است که توصیه می کنم ازش استفاده کنید. به طور پیشفرض این ابزار سایت شما را در مرورگر دسکتاپ لود می کند. بنابراین حواستان باشد که از منو مرورگر موبایل را انتخاب کنید.
همچنین لیستی از پیشنهادات که بطور ویژه برای مرورگرهای موبایل سازگار است به شما نمایش می دهد.

مطمئن شوید که خواندن محتوا شما در گوشی ها آسان است
مطمئن شوید که خواندن محتوا شما در گوشی های تلفن همراه آسان خواهد بود. کاربران بتوانند به راحتی اسکرول کنند. یا زمانیکه دکمه back را می زنند همه چیز بهم نریزد. به عنوان مثال محتوا شما مانند آنچه که در تصویر زیر نشان داده شده نباشد. اگرچه در تصویر زیر سایت برای کاربران موبایل سئو شده است اما خواندن محتوا آن سخت است.

محتوا شما در نسخه موبایل باید درشت، بولد و خوانا باشد. همانند تصویر زیر.

شما می توانید با انجام کارهای زیر محتوایتان را در نسخه های موبایل خواناتر کنید:
• حداقل فونت 14px را انتخاب کنید (من خودم به شخصه فونت 15 یا 16 پیکسل را ترجیح میدهم)
• پاراگرافهایتان کوتاه باشد (مثلا هر پاراگراف 2 خط باشد)
• هر خط بین 50 الی 60 کاراکتر باشد
• به مقدار تضاد متن و پس زمینه اش توجه کنید و از کیفیت آن مطمئن شوید (کاربران موبایل معمولا در بیرون از منزل از گوشی ها استفاده می کنند. بنابراین خواندن متن با کنتراست و تضاد پایین سخت تر است)

از HTML5 و محتوای انیمیشنی استفاده کنید

اگر شما از ویدئو در محتوا خود استفاده می کنید یا بخش هایی از صفحه شما شامل انیمیشن است باید حواستان باشد که از کدهای HTML5 برای این کار استفاده کنید. اگر محتوا شما با فلش کدگذاری شده باشد در نسخه های موبایل کار نخواهد کرد.
حواستان به تگ “Viewport Content” باشد و آن را فراموش نکنید
اگر از طراحی ریسپانسیو استفاده می کنید متا تگ viewport را فراموش نکنید. این تگ ها سایز صفحات شما را متناسب با دستگاه کاربر تغییر می دهند.

اگر این تگ را فراوش کنید یا به درستی از آن استفاده نکنید سایت شما برای کاربران موبایل بد نشان داده می شود. همانند تصویر زیر.

3 روش سریع زیر را برای ارتقا UX موبایل اجرا کنید
شما می توانید با استفاده از سه روش زیر قابلیت استفاده سایتتان برای جستجوکنندگان گوگل از طریق موبایل را بهبود دهید.

1- عناوین تصاویر را کوچک کنید
زمانیکه کاربران از طریق موبایل وارد سایتان می شوند می خواهند سریع به هدفشان برسند. این یعنی که شما نیازی نیست از عناوین بزرگ برای تصاویر استفاده کنید. شکل زیر را ببینید:

شما می توانید عناوین را حذف کنید یا سایزشان را کوچکتر بنویسید.

2- از فاصله Negative زیاد استفاده کنید
منظور از فاصله Negative، فاصله بین متن، دکمه ها، المان های طراحی است. فاصله Negative اهمیت ویژه ای برای نسخه موبایلی سایت دارد. در نسخه دسکتاپ معمولا سایت ها به خوبی نمایش داده می شوند و درهم ریخته نیستند. اما در نسخه موبایل، استفاده از سایتی درهم برهم ریخته محال است.

حتما این ویژگی باید در محتوا نیز رعایت شود. گوگل برای رتبه دادن به این ویژگی خیلی اهمیت می دهد. اگر کاربر گوگل در خواندن محتوا سایت و آنچه که به آن احتیاج داشته دچار مشکل شود صفحه شما راترک خواهد کرد. در واقع استفاده زیاد از فاصله Negative روشی ساده برای بهبود بخشیدن به مدت زمان مصرفی کاربر یا همان Dwell Time و نرخ پرش است:

3- دکمه به اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی را در قسمت تب بار قرار دهید
در واقع دکمه های به اشتراک گذاری به طور قابل توجهی میزان به اشتراک گذاشتن محتوا را بالا می برند. قرار دادن این دکمه ها در قسمت تب بار بیشترین تاثیر را خواهند داشت. همانند تصویر زیر:

اما مساله ای که وجود دارد این است که این تنظیمات برای موبایل ممکن نیست. به همین دلیل پیشنهاد می کنم ابزار Sumo را استفاده کنید. این ابزار آیکن شبکه های اجتماعی را همانند تب بار در پایین صفحه نمایش می دهد.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *