سئو مطلب

سئو محتوا : راهنمای جامع 2019

زمان مطالعه: 8 دقیقه

این مقاله یک راهنما جامع برای تولید محتوا سئو شده در سال 2019 می باشد. در واقع تکنیک هایی که در این مقاله گفته می شود به شما کمک می کند تا به رتبه یک گوگل در کلمات کلیدی رقابتی برسید.

شاید برای شما جالب باشد: راهنمای جامع سئو موبایل در سال ۲۰۱۹

محتوا سئو شده چیست؟

محتوا SEO شده نوعی از محتوا است که بتواند در موتورهای جستجو نظیر گوگل رتبه بگیرد. معمولا محتوا سئو شده پیرامون کلمات خاصی نوشته می شود. سایت HubSpot گزارش داده کسب و کارهایی که به طور منظم مقاله و بلاگ منتشر می کنند در مقایسه با کسب و کارهایی که این کار را بطور منظم انجام نمی دهند، بیش از 350 درصد ترافیک بیشتری دارند.

گوگل اعتراف کرده محتوا بخش بسیار مهمی از موفقیت در سئو بوده و یکی از سه فاکتوری است که در رتبه بندی در نظر می گیرد.

یکی از روش هایی که در بالا رفتن ترافیک ارگانیک وبسایت می تواند به شما کمک کند استفاده از بازاریابی محتوا است. شما می توانید محتوایی را بطور ویژه برای رتبه گرفتن در گوگل طراحی کنید. سپس آن محتواها را بطور منظم در وبلاگتان منتشر نمایید.
به عنوان مثال سایت Backlinko با استفاده از استراتژی محتوا سئو شده توانست به بازدیدی حدود 138,642 در ماه برسد.

پیشنهاد مطالعه: سئو موبایل

حال این استراتژی چگونه است؟ چطور می توانیم محتوایی سئو شده بنویسیم؟


در این مقاله نحوه نوشتن محتوا سئو شده را در 8 مرحله برای شما توضیح می دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گام اول# انتخاب عنوان

اولین قدم این است که یک موضوع برای محتوایتان انتخاب کنید. موضوعی رو پوشش دهید که مورد اهمیت کاربران هدفتان است. 3 روش سریع که می تواند به شما کمک کند تا ایده هایی برای محتوایتان داشته باشید در این قسمت ذکر شده است:

  • Reddit : اگر می دانید ردیت چیست که هیچT اگر نه باید برای شما بگویم که ردیت انجمنی است که افراد در آن در مورد موضوعات مختلفی که به آن علاقه دارند به بحث و تبادل نظر می پردازند. شما می توانید سراغ ساب ریدت هایی روید که مخاطبان هدفتان تمایل به شرکت در آن دارند. موضوعاتی را جستجو کنید که بسیار پر طرفدار است. این موضوعات می توانند برای پوشش یه مقاله یا ویدئو عالی باشند.
  • به عنوان مثال مخاطبان هدف صاحب سایت Backlinko افراد بازاریاب بودند. هنگامی که در ساب ردیت متوجه موضوع بک لینک شد مقاله ای را در این مورد منتشر کرد.
  • وبلاگ رقبا: به مقاله های وبلاگ های معروف نگاهی بیاندازید. سپس ویدئوها و اینفوگرافیک های وبلاگ رقبایتان را بررسی کنید. آنها چه چیز مشترکی دارند؟ آیا شما می توانید محتوایی مانند آنها تولید کنید؟ یا می توانید محتوای آنها را بهبود دهید؟
  • تجربه شخصی: تجربه شخصی به شما کمک می کند تا دریابید مشتریان هدفتان زمانیکه آنلاین هستند و محصول و خدمات شما را جستجو نمی کنند، به دنبال چه نوع محتوایی هستند.

گام دوم# یافتن کلمه کلیدی

حال نوبت می رسد به پیدا کردن کلمه کلیدی برای محتوایتان. تحقیق کلمه کلیدی خیلی وسیع است و نمی توان در این مقاله تمامی راه هایی که برای جستجو کلمه کلیدی استفاده می شود را برایتان پوشش دهیم. اما می توانم روش دستی جستجو سریع کلمه کلیدی که خیلی خوب هم جواب می دهد را برایتان بگویم. اولین کار این است که از پیشنهادهای گوگل برای کلمات کلیدی دنباله دار استفاده کنید:

در این روش شما کلمات کلیدی که توسط افراد جستجو می شوند و هنوز خیلی رقابتی نیستند را می بینید. دومین روش برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده از Ubersuggest هست. این ابزار رایگان به شما کمک میکند تا ایده های جدیدی برای کلمات کلیدی بیابید. حتی میزان جستجو ماهیانه این کلمات کلیدی توسط افراد را مشاهده کنید.

روش بعدی دیگری که می توانید از آن استفاده کنید سایت AnswerThePublic هست. بر خلاف بیشتر ابزارهای رایگان دیگر این سایت 100 درصد بر روی سوال متمرکز است. بنابراین اگه می خواهید محتوا بهینه شده ای پیرامون کلمه سوالی (مثلا: چرا بازاریابی محتوا مهم است؟) تولید کنید این ابزار خیلی خوب جواب می دهد.

گام سوم# نوشتن محتوا جامع

اگر می خواهید که محتوا شما در گوگل رتبه بگیرد حتما باید عالی باشد. به عبارتی “کیفیت محتوا” کافی نیست. محتوا شما باید بهترین نتایج را برای یک جستجو معین داشته باشد، در غیر این صورت رتبه نمی گیرد. باید بتواند همه آنچه که فرد با وارد کردن کلمه کلیدی به آن نیاز دارد را ارائه دهد. در حقیقت، محتوا عالی کلید موفقیت SEO است.
محتوا جامع در مقایسه با محتوا کوتاه، شانس بیشتری برای رسیدن به رتبه یک گوگل دارد. همچنین باید از میانگین 400 کلمه در مقاله بیشتر باشد. در واقع رتبه دهی گوگل نشان می دهد که 10 نتیجه اول بیشتر کلمات کلیدی تقریبا بیش از 2000 کلمه می باشند.

چرا محتوا طولانی تر رتبه بهتری می گیرد؟
محتوا طولانی تر اطلاعات بیشتری در مورد آن صفحه وب به گوگل می دهد. گوگل را مطمئن می کند که آن صفحه مرتبط با نتایج کلمه کلیدی مورد نظر است. مقاله های طولانی در مقایسه با مقاله های کوتاه 300 کلمه ای برای یک موضوع مشابه، موارد بیشتری را پوشش داده و درخواست جستجوکنندگان را بهتر پاسخ می دهند. محتوا بلند در مقایسه با محتوا کوتاه مستعد دریافت لینک های بیشتر و به اشتراک گذاشته شدن در شبکه های اجتماعی می باشند. خوب حالا به نظرتان نوشتن چنین محتوایی راحت است؟ قطعه نه. شاید نوشتن تنها پیش نویس این نوع محتواها بیش از 20 ساعت طول بکشد. نوشتن محتوا طولانی میتواند نوعی مزیت رقابتی برای شما باشد. ممکن است رقبای شما در نوشتن محتوا عمیق خیلی تنبل باشند. پس باید با نوشتن متنی کامل خودتان رو سریعا از بقیه جدا کنید.

گام چهارم # بهینه کردن محتوا برای کاربران

حال فکر کنید که محتوایتان را نوشته اید و باید آن را برای کاربران بهینه کنید. موضوعی که اهمیت دارد این است که محتوا شما باید برای خواندن و درک، آسان و روان باشد در غیر این صورت رتبه ای نمیگیرد. (حتی اگر سئو داخلی شما عالی باشد).
این به آن خاطر است که که گوگل امروزه از “تجربه کاربری” (علاوه بر در نظر گرفتن بک لینک) برای رتبه دهی در نتایج SERP استفاده می کند. اگر مردم محتوا شما را دوست داشته باشند احتمال رتبه گیری افزایش می یابد.

در ادامه برخی نکاتی که بکارگیری آن به شما کمک می کند تا محتوا شما برای کاربران و موتورهای جستجو رضایت بخش باشد، آورده شده است:
اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این که چند جمله اول محتوایتان را خیلی کوتاه بنویسید. تحقیقات نشان داده که مردم جمله و عبارت کوتاه را ترجیح می دهند. آنها دوست ندارند عباراتی که از یک سمت شروع و تا خط بعدی ادامه دارد را بخوانند. به همین خاطر است که شما باید چند جمله اول هر مقاله و صفحات فرود در سایت خود را خیلی خیلی کوتاه بنویسید.
یکی از روش های بسیار تاثیرگذار استفاده از تصویر در بالای هر صفحه در قسمت چپ پاراگراف است. همچنین توصیه می کنم از رسانه های مختلفی مانند ویدئو، صوت، دیاگرامها، چارتها، آزمون، بازی، اینفوگرافیک در محتوایتان استفاده کنید. زیرا بکار بردن این رسانه ها کیفیت محتوا شما را بالا برده و درصد زیادی از افراد که از گوگل وارد سایت شما شدند را راضی می کنید.
افرادی که ویدئو دوست دارند ویدئو شما را در یوتیوب می بینند.
افرادی که به خواندن علاقه دارند روی مقاله های شما ریز می شوند.
دوست داران صوتی نیز هدفونهایشان را می گذارند و به پادکست های شما گوش می دهند. گوگل محتوا تکمیلی را در مقایسه با متن خالی با کیفیت تر ارزیابی می کند. استفاده از چند رسانه ای ارزش تلاش بیشتر را دارد.
از تگ های هدینگ Heading برای شکستن محتوا استفاده کنید، به ویژه در متن های طولانی. شما می توانید برای هر 200 کلمه یک زیرعنوان بنویسید. این زیر عنوان ها به شما کمک می کند تا بهتر روی موضوع ریز شوید و مطلب را بخوانید.

گام پنجم# بهینه کردن کلمه کلیدی در محتوا

اول مطمئن شوید که کلمه کلیدی اصلیتان را در 100 کلمه اول صفحه آورده اید. هر چقدر کلمه کلیدی در ابتدای صفحه باشد احتمال اینکه گوگل در نظر بگیرد صفحه در مورد آن کلمه کلیدی است بیشتر می شود. اگر شما مقاله ای در مورد موضوعی خاص می نویسید باید کلمه کلیدی مرتبط با آن را نیز در محتوا استفاده کنید. استفاده از لینک های داخلی به سایر محتوا وبسایت را فراموش نکنید.
در آخر هم از یک کلمه کلیدی دنباله دار در عنوان استفاده کنید. اگر کلمه کلیدی هدفی که انتخاب می کنید میزان جستجو ماهیانه بالایی دارد و رقابت در آن شدید است. همچنین انتظار می رود رتبه گرفتن در صفحه اول گوگل برای کلمه کلیدی زمانبر باشد. می توانید از کلمات کلیدی که میزان رقابت کمتری دارند استفاده کنید در این صورت سریع تر می توانید رتبه بگیرید.

گام ششم# به اشتراک گذاشتن در شبکه اجتماعی

حال نوبت آن رسیده که محتوا را در شبکه اجتماعی ارتقا دهید. اینکه چطور محتوایتان را ارتقا می دهید کاملا بستگی به حوزه فعالیت شما دارد. به عنوان مثال اگر یک وبلاگ آشپزی دارید باید بر روی شبکه های اجتماعی پینترست و اینستاگرام تمرکز کنید. اما اگر در فضای دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید پلت فرم هایی مانند توییتر خیلی خوب عمل می کنند. همچنین می توانید از پستهای فیس بوک استفاده کنید تا محتوا شما در دید افراد بیشتری قرار گیرد.

گام هفتم# لینک بسازید

هیچ شکی در لینک سازی وجود ندارد. لینک بیلدینگ خیلی وسیع است. در سال 2019 لینک ها همچنان برای رتبه گرفتن بالا درگوگل بسیار مهم می باشند.

سوال اینه که چه کنید تا افراد به محتوا شما لینک دهند؟ همانطور که گفته شد لینک سازی بسیار وسیع است. و استراتژی های مختلفی برای بک لینک گرفتن از سایر وب سایت ها وجود دارد که انشالله در مقاله های آینده به بحث در مورد آن خواهیم پرداخت.

گام 8# تجزیه و تحلیل نتایج تان

آخرین مرحله این که بررسی کنید محتوایتان چه عملکردی داشته است؟ برای انجام این کار توصیه می کنم رتبه های صفحات سایتتان را توسط موتور جستجو ارزیابی کنید. ترافیک ارگانیک صفحات سایت را ببینید. می تونید از ابزار گوگل آنالیتیک استفاده کنید.

در سرچ کنسول گوگل میزان Impression را بررسی کنید.

جمع بندی

نکته ای که همیشه باید در ذهن داشته باشید این است که سئو فرایندی زمانبر است. حتی اگر موارد فوقی که گفته شد را دقیقا مرحله به مرحله هم انجام دهید شاید 2 الی3 ماه طول بکشد تا سئو تاثیرش رو بگذارد. بنابراین انتظار نداشته باشید که فردا بتوانید با ارائه یک محتوا جدید در گوگل رتبه بگیرید.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *