بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی برای کسب و کارها

بازاریابی رسانه اجتماعی یکی از راه های قدرتمند برای تمامی کسب و کارهای بزرگ و کوچک است. این روش بازاریابی یکی از روش های رسیدن به چشم اندازها و مشتریان هدف است. معمولا مشتریان شما از طریق شبکه های اجتماعی با برندها در تعامل می باشند. اگر شما نتوانید به طور مستقیم با مخاطبانتان از طریق پلت فرم های اجتماعی نظیر فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و پینترست صحبت کنید قافیه را باخته اید. بازاریابی خوب در شبکه های اجتماعی موجب موفقیت قابل توجهی در کسب و کارتان می شود. اگر این کار به درستی انجام شود موجب برند شدن نام تجاری شما و افزایش در فروش می گردد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی رسانه اجتماعی یا همان SMM نوعی بازاریابی اینترنتی است. این نوع بازاریابی شامل ایجاد و به اشتراک گذاشتن محتوا در شبک های اجتماعی می باشد که در نهایت موجب رسیدن به اهداف برندیگ و بازاریابی می گردد. بازاریابی شبکه اجتماعی شامل فعالیت هایی نظیر پست گذاشتن متن و بروزرسانی تصویر، ویدئوها است. به عبارتی هر محتوایی که موجب سرگرم کردن مخاطب شود یا هزینه هایی که بابت تبلیغات در شبک های اجتماعی پرداخت می شود، بازاریابی شبکه اجتماعی نام دارد.
در ادامه این مقاله ما به معرفی انواع بازاریابی شبکه اجتماعی و برخی از نکات آن می پردازیم.

شبکه های اجتماعی و بازاریابی : با یک برنامه شروع کنید

قبل از هر چیزی ابتدا اهداف کسب و کارتان را مشخص کنید. سپس شروع به ایجاد کمپین های بازاریابی شبکه اجتماعی نمایید. ایجاد کمپین های بازاریابی شبکه های اجتماعی بدون در نظر گرفتن استراتژی های آن مانند سرگردانی در جنگل است بدون نقشه.
در اینجا لیست سوالاتی که باید از خودتان در هنگام تعریف اهداف بازاریابی شبکه اجتماعی بپرسید آورده شده است.

  • امیدوارید از طریق بازاریابی شبکه اجتماعی چه چیزی عایدتان شود؟
  • مخاطب هدف شما چه کسانی هستند؟
  • مخاطب هدف شما کجا و چطور از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند؟
  • چه مفهوم و پیامی را میخواهید از طریق بازاریابی شبکه اجتماعی برسانید؟


نوع کسب و کار شما باید نوع استراتژی بازاریابی شبکه اجتماعی را به اطلاعتان برساند.


نمونه ای از بازاریابی شبکه اجتماعی در اینستاگرام توسط شرکت هواپیمایی

به عنوان مثال، یک کسب و کار مسافربری و گردشگری بسیار عینی و دیدنی است و می تواند ارزش زیادی را با حضوری پررنگ در اینستاگرام و پینترست کسب کند. یک شرکت بازاریابی یا کسب و کار- به- کسب و کار نیز ممکن است نفوذ بیشتری را در شبکه های اجتماعی لیندکین و توییر پیدا کند.

چگونه بازاریابی شبکه اجتماعی می تواند به شما در رسیدن به اهداف بازاریابی کمک نماید

بازاریابی شبکه های اجتماعی به روش های زیر می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند:

  • افزایش ترافیک وبسایت
  • ایجاد ترخ تبدیل
  • افزایش شناخت برند
  • ایجاد هویت برای برند و نام تجاری
  • بهبود ارتباط و تعامل با مخاطبان هدف و کلیدی


مخاطبان شما بیشتر از همه در شبکه های اجتماعی می باشند. پس دسترسی به هر هدف دیگری که در بازاریابی دارید برایتان آسانتر خواهد شد.

بهترین نکات در بازاریابی شبکه اجتماعی

آیا برای بازاریابی در شبکه اجتماعی آماده اید؟ در اینجا برخی از نکات بازاریابی شبکه اجتماعی آورده شده است تا کمپین های شبکه اجتماعی تان را شروع کنید.
برنامه ریزی محتوا در شبکه اجتماعی – همانطور که قبلا گفتیم ایجاد یک برنامه در بازاریابی شبکه اجتماعی امری است مهم و حیاتی. جستجو کلمات کلیدی و کلمات کلیدی رقابتی را به دقت بررسی کنید. این کار به شما کمک می کند تا محتوای مورد علاقه مخاطبان هدفتان را بیابید. کسب و کارهای دیگری که در صنعت شما هستند چه کارهایی را برای مخاطبان انجام می دهند؟
محتوای عالی در شبکه اجتماعی – باتوجه به زمینه های مختلفی که در بازاریابی آنلاین وجود دارد، محتوا در بازاریابی شبکه اجتماعی پادشاه است. به طور منظم مطالبی را پست نمایید و اطلاعات صادقانه و ارزشمندی را پیشنهاد دهید. مطمئن شوید که این اطلاعات برای مشتریان هدفتان مفید و سرگرم کننده است. محتوایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید می تواند شامل تصاویر رسانه اجتماعی، ویدئوها، اینفوگرافیک ها باشد.

• یک آگهی عالی در فیسبوک باید با نام تجاری و برندتان هم خوانی داشته باشد
یک تصویر مرتبط با برند – با استفاده از شبکه اجتماعی برای بازاریابی، کسب و کار شما قادر به استفاده از تصویر برندتان در پلت فرم های مختلف رسانه اجتماعی می شود. اگرچه هر یک از پلت فرم ها محیط و شرایط خاص خودش را دارد اما با این حال هویت کسب و کار باید در همه آنها همخوانی داشته باشد.
رسانه اجتماعی برای پیشرفت محتوا – بازاریابی رسانه اجتماعی روشی عالی برای به اشتراک گذاشتن بهترین محتوای سایت یا بلاگتان با خوانندگان است. زمانیکه شما فالوئرهای وفادارتان را در رسانه اجتماعی پیدا کردید ، قادر خواهید بود محتوای جدیدتان را پست نمایید و مطمئن باشید که فالوئرهای شما آن را می خوانند. علاوه بر این، محتوای عالی موجب افزایش فالوئرهای شما می شود.. بازاریابی محتوا و بازاریابی رسانه اجتماعی مکمل یکدیگرند.
به اشتراک گذاشتن لینک های معتبر – اگرچه بازاریابی رسانه اجتماعی روشی عالی برای افزایش فالوئرهای شما از طریق محتوای منحصر به فرد می باشد. با این حال فرصتی برای لینک دادن به مقاله های خارجی نیز می باشد. اگر منابع دیگری وجود دارند که اطلاعاتی ارزشمند و جالب برای مخاطبان هدفتان فراهم می کنند خجالت نکشید و به آنها لینک دهید. لینک دادن به منابع خارجی موجب بهبود اعتماد و اطمینان به شما می شود و ممکن است حتی لینک های بیشتری نیز شما دریافت کنید.
ردیابی رقبا – حواستان باشد که همیشه رقبایتان را زیر نظر بگیرید. زیرا ممکن است آنها اطلاعات ارزشمندی برای کلمات کلیدی مورد جستجو و بازاریابی شبکه های اجتماعی فراهم کنند. اگر رقیب شما از تکنیک و کانال خاص بازاریابی شبکه اجتماعی استفاده میکند و برایش نتیجه بخش است شما نیز همان تکنیک را البته با کیفیت بهتر بکار گیرید.
بررسی عملکرد شبکه اجتماعی از طریق تحلیل گر توییتر

سنجش موفقیت با تجزیه و تحلیل – بدون جمع آوری داده نمی توانید میزان موفقیت در استراتژی های بازاریابی شبکه اجتماعی را تعیین کنید. گوگل آنالیتیک به عنوان ابزاری کارامد برای بازاریابی شبکه اجتماعی است. با استفاده از این ابزار می توانید میزان موفقیت تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی را مشخص نمایید. همچنین می توانید مشخص نمایید که کدام یک از استراتژی ها بهتر بوده یا کدام یک را دیگر ادامه ندهید.

چگونه بهترین پلت فرم شبکه اجتماعی را برای بازاریابی انتخاب کنیم

در اینجا یک مرور کلی در مورد نحوه استفاده هر یک از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی با توجه به محیط منحصر به فرد پلت فرم های آن داریم. بازاریابی در شبکه های اجتماعی مختلف رویکردهای متفاوتی دارد. بنابراین یک استراتژی منحصر به فرد برای هر یک از پلت فرم ها در نظر بگیرید.

استفاده از فیس بوک برای بازاریابی شبکه اجتماعی

محیط غیر رسمی و دوستانه فیس بوک نیازمند یک استراتژی فعال برای بازاریابی شبکه اجتماعی است. با ساخت یک صفحه طرفدار یا همان Fan Page در فیس بوک کارتان را شروع کنید.
فیس بوک مکانی است که افراد برای ریلکس شدن و چت کردن بادوستان به آن مراجعه می کنند. بنابراین سعی کنید محتوایتان به زبانی دوستانه باشد. به یاد داشته باشید دسترسی ارگانیک در فیس بوک خیلی محدود است. پس به دنبال یک استراتژی تبلیغاتی مقرون به صرفه در فیس بوک باشید.
استفاده از گوگل پلاس برای بازاریابی شبکه اجتماعی
گوگل پلاس به عنوان رقیب فیس بوک وارد صحنه شد و هم اکنون مخاطبان بیشتری دارد. گوگل پلاس برای همه افراد خوب کار نمی کند. اما برخی از انجمن ها در آن خیلی فعال می باشند. در گوگل پلاس می توانید عکس ها، ویدئوها، لینک ها را آپلود و به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید از مزیتهای دایره گوگل پلاس استفاده کنید. این مزیت به شما اجازه می دهد تا فالوئرهایتان را به گروه های کوچکتر بخش بندی کنید. به عبارتی شما را قادر می سازد تا اطلاعاتتان را تنها با برخی از فالوئرها به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال شاید بخواهید یک دایره “طرفداران – اصلی ” ایجاد کنید و تخفیف های ویژه و پیشنهادات منحصر به فرد را تنها با آن گروه به اشتراک بگذارید.
با توجه به تغییر سیاست ها گوگل در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۱۹ گوگل پلاس برای همیشه بسته شد.

استفاده از پینترست برای بازاریابی شبکه اجتماعی

پینترست یکی از ترندهای به سرعت در حال رشد بازاریابی شبکه اجتماعی است. پلت فرم متمرکز بر عکس پینترست برای خرده فروشی ایده آل است. البته هر کسی می تواند با استفاده از پینترست برای اهداف شبکه اجتماعی، تبلیغات یا فروش سود ببرد.
پینترست به کسب و کارها اجازه می دهد تا محصولاتشان را به نمایش بگذارند. هنگامیکه در حال تدوین استراتژی پینترست می باشید به یاد داشته باشید که مخاطب اصلی این شبکه اجتماعی خانم ها هستند. اگر این خصوصیت شما است نیاز دارید که در پینترست باشید.


استفاده از توییتر برای بازریابی شبکه اجتماعی

توییتر ابزاری از بازاریابی شبکه اجتماعی است که به شما اجازه پخش بروزرسانی هایتان را در سراسر وب می دهد. با فالو کردن توییت های مربوط به صنعتتان می توانید حجم ثابتی از فالوئرها را بدست آورید. سعی کنید ترکیبی از توییت های رسمی، تخفیف ها، اخبار سرگرم کننده، توییت های برندسازی ارائه دهید. زمانیکه مشتری چیز خوبی در مورد شما می گوید حتما پاسخش را بدهید. فراموش نکیند تا جایی که ممکن است به سوالات پاسخ دهید. توییتر نوعی ابزار بازاریابی شبکه اجتماعی است که شامل گفت و گو ها و ارتباطات است. بنابراین حواستان باشد تا می توانید تعامل داشته باشید و فالوئینگ هایتان را ایجاد کنید.

استفاده از لینکدین برای بازاریابی شبکه اجتماعی

لینکدین یکی از سایت های فوق حرفه ای بازاریابی شبکه اجتماعی است. گروه های لینکدین مکانی عالی برای ورود به بحث های تخصصی با افراد موجود در صنایع مشابه است. همچنین مکانی عالی برای پست گذاشتن شغل و شبکه استخدامی می باشد. مشتریان را تشویق کنید تا در پروفایل لینکدین شما توصیه هایی برای کسب و کارتان ارائه دهند. این توصیه ها کسب و کار شما را برای مشتران جدید قابل اعتمادتر می کند. همچنین می توانید یخش سوالات لیندکین را مرور کنید. ارائه پاسخ برای این بخش به شما کمک می کند تا به عنوان رهبری متفکر ظاهر شوید و اعتماد بدست آورید.

استفاده از یوتیوب برای بازاریابی شبکه اجتماعی

یوتیوب مکانی درجه یک برای ایجاد و به اشتراک گذاشتن محتوای ویدئویی است. همچنین ابزاری فوق العاده قدرتمند برای بازاریابی شبکه اجتماعی است. بسیاری از کسب و کارها تلاش میکنند تا محتوایی ویدئویی ایجاد کنند با این هدف که آن ویدئو فراگیر شود. اما در واقع شانس آن بسیار کم است. در عوض می توان بر ایجاد ویدئوهای مفید و آموزنده متمرکز شد. این نوع ویدئوها می توانند شانس ما را در رتبه بندی ویدئو در نتایج جستجوی گوگل افزایش دهد. بنابران قدرت محتوا ویدئویی را دست کم نگیرید.

بازاریابی شبکه اجتماعی با استفاده از Reddit

Reddit یا پلت فرم های مشابه شبکه های اجتماعی مانند Stumble Upon یا Diggبرای اشتراک گذاشتن محتواهای متقاعد کننده ایده ال می باشند. Reddit با بیش از دو بیلیون بازدید در ماه یکی از ابزارهای بالقوه در بازاریابی شبکه اجتماعی است. بازاریابان باید حواسشان به این نکته باشد که تنها محتوای جالب و کاملا منحصر به فرد مورد استقبال قرار می گیرد. پست گذاشتن در ردیت مانند بازی با آتش است. اگر محتوایی دارید که معتقدید انجمن ردیت که اکثریت آن جوانند از آن لذت می برند، می توانید از مزایای فوق العاده ای بهره مند شوید و ترافیک ارزشمندی کسب کنید.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.