ویدیو مارکتینگ

راهنمای جامع ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۱۹

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

ویدیو مارکتینگ چیست؟

احتمالا به این قضیه فکر کرده اید که چه میزان بودجه برای بازاریابی در سال ۲۰۱۹ در نظر بگیرد و آن را در کجا اختصاص دهید . مسلما انتخاب های زیادی خواهید داشت. ما با مشتریان مختلفی در صنایع متفاوت همکاری کرده ایم ( از جمله مشاور املاک و مستغلات، شرکت های خدمات رسانی به منازل، شرکت های حقوقی ) تا برند آنها را معروف کنیم و مخاطبان هدف آنها را بصورت آنلاین افزایش دهیم و اعتماد مشتریان به آنها را جلب نماییم.

استراتژی هایی که برای دیجیتال مارکتینگ شما تدوین می شود ممکن است بسته به بودجه، اهداف، جدول زمانی و دیگر متغیرها متفاوت باشد. احتمالا این استراتژی شامل خدماتی نظیر تبلیغات کلیکی (PPC)، بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، بازاریابی شبکه های اجتماعی یا ایمیل مارکتینگ است.
اگر شما به دنبال افزایش محبوبت برندتان می باشید. اگر می خواهید به روشی جذاب با مشتریانتان ارتباط برقرار کنید و به شیوه دقیق اهداف و ماموریتهای شرکت خود را برای مشتریان بیان کنید پس باید روی بازاریابی ویدئویی (ویدئو مارکتینگ) سرمایه گذاری کنید. اگر قبلا به استفاده از ویدئو به عنوان ابزاری برای پیش بردن اهداف شرکتتان فکر نکرده اید الان زمانش فرارسیده است. می پرسید چرا؟؟؟؟ پس در این مقاله با ما همراه باشید:

ویدیو مارکتینگ
 • ارزش یک دقیقه ویدئو برابر است با ۱٫۸ میلیون کلمه
 • معمولا افرادبا دیدن ویدئو می توانند ۶۵ درصد اطلاعات را برای بیش از سه روز به خاطر بسپارند
 • ۴۰۰ درصد مصرف کنندگان ترجیح می دهند ویدئو مرتبط با محصول را ببینند تا در مورد محصول بخوانند
 • زمانیکه پست های فیس بوک شامل ویدئو باشند مشارکت های ارگانیک بالاتر است.
 • ویدئو ۱۲ برابر بیش تر از عکس و متن به اشتراک گذاشته می شود.
 • در حال حاضر ۸۷ درصد بازاریابان آنلاین بازاریابی ویدئویی را به استراتژی هایشان اضافه می کنند

شرکت هایی که از بازاریابی ویدئو استفاده کرده اند بر این عقیده اند:

 • افزایش ۲۷ درصدی نرخ کلیک (CTR)
 • افزایش ۳۴ درصدی نرخ تبدیل
 • رشد سالانه درامد در مقایسه با افرادی که از بازاریابی ویدئو استفاده نمی کردند ۴۹ درصد سریعتر بوده اس


خوب اگر این اعداد و ارقام هنوز شما را در استفاده از بازاریابی ویدیویی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ متقاعد نکرده می توانید مقاله سایت forbes که در مورد رشد بازاریابی ویدیویی و اینکه چرا کسب و کارتان به آن احتیاج دارد را مطالعه کنید.

بازاریابی ویدیویی چیست؟

تعریف ویدئو مارکتینگ نه تنها پیچیده نیست بلکه بسیار ساده است. استفاده از ویدئو برای ارتقا برند، محصول و خدماتتان را بازاریابی ویدئویی می گویند. کمپین های قوی ویدئو مارکتینگ شامل ویدئوهای آموزشی، ویدئوهای توضیح دهنده یک محصول یا خدمات، ویدئوهای حاوی تجربه مثبت خریداران از یک محصول، ویدئوهای سرگرم کننده و بسیاری از انواع مختلف ویدئو می باشد.

مزایای ویدیو مارکتینگ

اکثر بازاریابان بر استراتژی های بازاریابی ویدئویی متمرکز اند. زیرا علاوه بر جنبه سرگرم کننده ای که این نوع بازاریابی برای آنها دارد به نفع آنها است. یک لحظه از دید خودتان به این نوع بازاریابی فکر کنید. خود شما برای یادگیری در مورد یک محصول جدید ترجیح می دهید یک متن طولانی بخوانید یا یک ویدئو ببینید؟ آیا تمایل دارید وقت بگذارید و مراحل فرایند فروش یک شرکت را بخوانید یا ترجیح می دهید انیمیشنی که در رابطه با هر یک از مراحل فرایند فروش است ببینید؟ اگر شما هم جزء آن ۸۰ درصد باشید حتما ویدئو را ترجیح می دهید.

برخی دیگر از مزیت های ویدیو مارکتینگ در ادامه آورده شده است:

۱- افزایش محبوبیت و شناخت نام برند

افزایش محبوبیت برند به این معنی است که اگر مصرف کننده ای به مشکلی برخورد نام برند شما اولین چیزی باشد که برای حل مشکل به ذهنش خطور می کند. در نظر داشته باشید که اگر می خواهید نام برندتان به آسانی شناخته و با خاطر سپرده شود باید تجربه های مثبتی در رابطه با شرکتتان در مشتری ایجاد کرده باشید.

۲- افزایش نرخ تبدیل

طبق گزارش ارائه شده توسط بسیاری از شرکت ها از جمله شرکت Wyzwol، در صفحاتی از سایت که ویدیو استفاده شد با افزایش نرخ تبدیل روبرو بودند. آنها اعلام کردند ۷۴ درصد افرادی که فرصت دیدن ویدیویی توضیحی در رابطه با یک محصول داشتند آن را خریدند. همچنین صفحات فرود یا همان لندینگ پیج ها مکانی هایی عالی برای قرار دادن ویدیو ها می باشد و نرخ تبدیل را تا ۸۰ درصد افزایش می دهد.

۳- بهبود ROI

در گذشته ویرایش و تولید ویدیوها امری زمانبر و گران برای سرمایه گذاری بود. از این رو به موضوعی بسیار ناخوشایند برای بازاریابان تبدیل شده بود. اما امرزه این امر آسانتر از گذشته شده است. اکنون مردم با استفاده از برنامه های در دسترس، بسیار ارزان و آسان فرصت بکارگیری ایده هایشان در جلوی و پشت دوربین را دارند. اگرچه همیشه هزینه ها به این شیوه ارزان نیستند ولی شانس دریافت بازپرداخت حاصل از ویدئو ها بالاتر است. در واقع ۵۱ درصد از بازاریابان حرفه ای در سراسر جهان محتوا ویدئویی را بهترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) نامگذاری می کنند.

۴- ایجاد اعتماد تثبیت شده

هدف شما در استراتژی بازاریابی ویدیویی باید ایجاد اعتماد بین مشتریان بالقوه شرکت دیجیتالیتان و مشتریان موجود باشد. اگر قیف ویدیو مارکتینگ را در نظر بگیرید مشاهده می کنید نوع ویدیو باید با هدف معرفی خدمات یا محصولات شرکت شما باشد. سپس باید توضیح دهد که چطور این محصول می تواند کمک به حل مشکل نماید.

در بخش بعدی در مورد انواع ویدئوها صحبت خواهیم کرد. در اینجا توضیح می دهیم که چطور با استفاده از ویدئو می توانیم موجب ایجاد حس اعتماد شویم:

 • مصاحبه کارشناسان
 • بررسی محصولات
 • توصیفات مشتریان از تجارب مثبتی که در استفاده از یک محصول داشتند
 • مطالعات موردی

ویدئویی که نشان دهنده تعامل مثبت مشتری با کارکنان شرکت شما یا توضیحات یک کارشناس صنعتی در مورد محصول پیچیده باشد به بینندگان شما یک نگاه اجمالی از اینکه شرکت شما از چه افرادی تشکیل شده است می دهد. این فرایند در نهایت به ایجاد حس اعتماد و ثبیت آن کمک می کند .

۵- رتبه گیری بهتر از گوگل

موتورهای جستجو عاشق ویدئو هستند. طبق مطالعه ای صورت گرفته از Stone Temple مشخص شده احتمال اینکه ویدئوهای یوتیوب در ۱۰ رکورد اول نتایج جستجو گوگل باشند بیشتر است.

اگر می خواهید ویدئوهای شما در صدر نتایج گوگل باشند به نکات زیر توجه کنید:

 • عنوان ویدیو را بهینه کنید
 • توضیحات ویدیو را بهینه کنید
 • از مزایای تگ های دسته بندی استفاده نمایید
 • اسکیما ویدیو را پیاده سازی نمایید
 • ویدئوها را در پست های مقاله قرار دهید


زمانیکه ویدئوهای شما دارای عناوین، توضیحات و کلمات کلیدی بهینه باشند ویدئو شما بهتر عمل کند. که در نتیجه موجب بهبود عملکرد صفحه می شود. این همان چیزی است که ما آن را به عنوان استراتژی برد – برد در بازاریابی می شناسیم.

۶- افزایش مشارکت

افزایش مشارکت از ویدیو مارکتینگ

آیا می دانستید آن دسته از پست های فیس بوک که حاوی ویدیو می باشند مشارکت ارگانیک بسیار بالایی دارند؟ یا اگر تنها کلمه ویدیو را در قسمت عنوان ایمیل بنویسید نرخ باز کردن ایمیل تا ۱۹ درصد افزایش می یابد؟ یک شرکت بررسی کرده است زمانیکه از ویدئو در خبرنامه های خود استفاده کرده نرخ مشارکت ۴۱ درصد افزایش داشته است. در دنیای دیجیتالی امروز، مردم به دنبال روش هایی برای مشارکت می باشند.

اگر مردم به محتوای ویدئو مارکتینگ شما با کامنت گذاشتن، لایک کردن، یا به اشتراک گذاشتن پاسخ می دهند. این ها همه نشانه خوبی است از اینکه در راه درستی قرار دارید.
درست مانند توصیف مشتری از تجربه های مثبتی که در استفاده از یک محصول داشته است که به ایجاد اعتماد به شرکت، برند شما و محصول شما کمک می کند. همچنین موجب افزایش مشارکت می شود. مشاهده کسی که نشان می دهد چطور محصول یا خدمات شما موجب حل مشکلاتشان شده بسیار قابل باورتر ( و به یاد ماندنی تر) می باشد تا اینکه یک مقاله ای را در مورد آن بخوانند.

انواع مختلف بازاریابی ویدیویی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید نمی توانید یا نمی خواهید ویدئو را در استراتژی بازاریابی خود قرار دهید یا دوست ندارید جلوی دوربین قرار بگیرید یا زمان کافی نگران نباشید. تمامی ویدئوها نیازمند مصاحبه یا قرار گرفتن جلوی دوربین نمی باشند. همچنین تولید ویدئو راحت تر از همیشه است. کیفیت ویدئو مهم است اما محتوای آن مهمتر . به عبارتی افراد کیفیت پایین ویدئو هایی که جالبتر، خنده دار تر، مرتبط تر یا مفیدتر باشد را نادیده می گیرند. انواع ویدئوهایی که باید در ایجاد و پیاده سازی برنامه آنلاین ویدئو مارکتینگ خود در نظر بگیرید شامل:

۱- ویدیوهای حاوی مشخصات شرکت و برند

ویدئویی که در مورد مشخصات شرکت است باید یک دید کلی از محصولات و خدماتی پیشنهادی که شرکت ارائه می دهد، به نمایش بگذارد. همچنین باید نشان دهد که مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی شرکت چه کسانی هستند و چه کارهایی برای بهتر شدن خود و عالی شدن شرایط مشتریانشان انجام می دهند.
این نوع ویدیوها اهدافشان برجسته کردن ماموریت و هدف شما است که می تواند به افزایش محبوبیت برند شما و ایجاد علاقه بیشتر بین مخاطبان مورد نظر کمک کند. همچنین این ویدئوها کمک می کنند تا بازدیدکنندگان بتوانند خودشان را در هنگام خرید محصولتان تصور کنند که در نهایت موجب نزدیک شدن به فروش و افزایش نرخ تبدیل می شود. این نوع ویدئوها باید در محل شرکت ساخته و به مصاحبه نیازد دارد تا عملیات روزانه شرکت و کارکنان را نمایش دهد. همچنین باید در صفحه اصلی وب سایت شما قرار بگیرد و در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

۲- رضایت و تصدیق مشتری

ویدئوهایی که نشان دهنده رضایت مشتری است با این هدف ساخته می شوند تا شرکت شما را قابل اعتماد، حرفه ای و ارزشمند نمایش دهند. زیر مشتری وفادار تجربه خوبی از شرکت شما داشته است.
تحقیقات یوتیوب نشان می دهد که کاربران زمان زیادی را برای بررسی و مشاهده ویدئوهایی که مردم در رابطه با تجربه های فردی خود در مورد یک شرکت یا برند داشتند صرف می کنند. مطالعات نشان می دهد که این نوع ویدئوها قابل اعتماد تر و سودمندتر می باشند زیرا صادقانه و شخصی است. این کار موجب ایجاد اعتماد با مخاطب هدفتان شده و مشارکت آنها را با به اشتراک گذاشتن، لایک کردن و کامنت گذاشتن افزایش می دهد.

۳- ویدیوهایی که با کلمه چگونه شروع می شوند ( ویدیوهای آموزشی )

ویدیو مارکتینگ آموزشی

می توانید با اشتراک گذاشتن دانش تخصصی خود و آموزش دادن خدماتی که در رشته و صنعت شما است حس اعتماد را بین مخاطب آنلاین خود ایجاد نمایید. ویدئوهایی که درمورد نحوه انجام دادن کاری می باشند یا اصولا با کلمات چگونه و چطور شروع می شوند با به تصویر کشیدن یک راه حل ملموس می توانند به افزایش نرخ تبدیل کمک کنند.
بر اساس آمار گوگل ۹۳ درصد مردم برای یادگیری یا نحوه انجام دادن کاری به یوتیوب مراجعه می کنند. بعد از گوگل یوتیوب بزرگترین موتور جستجو می باشد. مطالعات نشان می دهد “محتوایی که نحوه انجام کاری را شامل می شود (محتوای آموزشی) بیشترین توجه را نسبت به دسته بندی های دیگر داشته است. با نشان دادن دانش تخصصی خود این فرصت را به بازدیدکنندگانتان می دهید تا بیشتر با تیم شما آشنا شوند. علاوه بر این ویدئوها باعث تشویق بازدیدکنندگان به تعامل با شما می شود و اگر شما موضوع بعدی برای بحث در آینده را از انها بپرسید بازخورد آنها را در قالب کامنت ها و پیام ها مشاهده می کنید. این ویدئوها باید در پست های بلاگ، شبکه های اجتماعی، یوتیوب یا vimeo آپلود شوند. در واقع با یک تیر دو نشان می زنید.

۴- ویدیوهای متحرک و انیمیشنی

ویدیوهای انیمیشنی معمولا برای انتقال پیامی پیچیده و طولانی به شیوه ای سریع و بصری استفاده می شود. این نوع ویدئوها درک این پیام ها را آسانتر می کنند. ویدیو های انیمیشنی نشان دهنده رسم یک فرایند، توضیح اینکه چطور یک محصول کار می کند یا مجموعه رویدادهایی رخ داده برای سرویس خاص رخ می باشند. همچنین شامل موارد زیر نیز می باشند:
• ویدیوهای انیمیشنی کمک می کنند تا مخاطبانتان درک بهتری از شرکت شما پیدا کرده و آن را به خاطر بسپارند. وقتی یک ویدئو با یک محتوای بهینه شده در گوگل رتبه می گیرد، احتمال اینکه آن صفحه نرخ تبدیل بهتری بگیرد، زیاد است.
• اشتراک گذاشتن ویدئوهای انیمیشنی در رسانه های اجتماعی آسان است. که خود منجر به افزایش تعامل کاربر، شناخت برند و نام تجاری و بازدیدهای سایت می شود.
ساخت ویدیوهای انیمیشنی ساده است. زیر این نوع ویدئوها در خانه تکمیل می شوند و به ابزار خاص یا تلاش از سوی مشتری نیاز ندارند. با ترکیب کردن عناصری چون متن، عکس، پوشش های رنگی، موسیقی، لوگوها، گرافیک و آیکن ها (بسته به نوع پروژه ) می خواهید محصولی ایجاد کنید که کوتاه، بصری، جذاب باشد و در عین حال پیام مورد نظر را رائه دهد.
ویدیوهای انیمیشنی در صفحات وب سایت ها یا پست های مقاله، کانال های شبکه های اجتماعی و ایمیل های خبرنامه ها عملکرد خوبی دارند. مردم انیمیشن را دوست دارند. در واقع انیمیشن ها می توانند مفاهیمی از زندگی را به نمایش بگذارند که ویدئوهای سنتی نمی توانند.
نحوه انجام دادن ویدیو مارکتینگ :استراتژی ها، نکات و بهترین روش های بازاریابی ویدیویی
یوتیوب کتابی در مورد عواملی که منجر به تبلیغات بسیار موفق می شود منتشر کرده است. در این کتاب برخی روش ها که باعث افزایش محبوبیت برند از طریق تبلیغات ویدئویی است گفته شده است:
استفاده از چهره های معروف – تحقیقات نشان داده که با نشان دادن سلبریتی ها، رهبران محلی، کارفرمایان شناخته شده، اعضای انجمن در ابتدای فیلم شانس بازدید تبلیغات بالا می رود.
استفاده از حالات طنز و احساسات – شاید تعجب کنید ولی ویدئوهای که خنده دار به تبلیغ و محبوبیت برند کمک می کنند. بطور کلی بشر طوری طراحی شده است که می تواند واکنش های احساسی، ترس، شوخ طبعی را بخاطر بسپارد. این نکته بسیار حائز اهمیت است و بطور باور نکردنی توجه مخاطبین را به خود جلب می کند.
از مزایای ویدیو و صوت استفاده کنید: این بدان معنی است که صدایی که برای ویدئو تان انتخاب می کنید بسیار مهم است. در واقع یوتیوب گفته زمانیکه بازدیدکندگان تبلیغات را با ویدئو و صوت میبینند ممکن است با افزایش ۲۰ درصدی محبوبیت برند روبرو شویم.

در نهایت این یک توصیه مثبت برای تلیغات یوتیوب است : از یک تمپلیت و نمایش اسلاید به همراه لوگو بر روی آن برای شروع ویدئو استفاده نکنید. اگر می خواهید لوگوی خود را جایی در پنج ثانیه اول نمایش دهید، بهتر است یک کلیپ با لوگوی درج شده بر روی یکی از محصولات و خدماتتان یا کارکنانتان نمایش دهید به جای اینکه لوگویتان را برروی صفحه نمایش تزیین کنید. زیرا این کار بسیاری از بازدیدکنندگان را از ماندن در تبلیغ شما منع می کند و توجه و علایقشان را از دست می دهند.

کلام آخر:

ویدیو مارکتینگ از نان شب برای هر کسب و کاری واجب تر است.

دیگر این موضوع بر کسی پوشیده نیست که ویدیو مارکتینگ به سرعت در حال رشد است، این اتفاق هم به دلیل استقبال افراد است. ویدیو مارکتینگ بر طبق آمار بررسی شده در این مطلب یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش های بازاریابی آنلاین است. حالا شما به عنوان مدیر یک کسب و کار باید برای پیاده سازی استراتژی ویدیو مارکتینگ خود برنامه ریزی کنید و از همه مهمتر آن را به درستی اجرا نمایید تا از قافله عقب نمانید.

5/5 (4 Reviews)

2 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۱۹»

 1. فوآد شعبانی

  خدا میبیند
  من عاشق تولید محتوا هستم و یقینا در آینده ای نزدیک یکی از استراتژیستهای برتر حوزه ویدیو مارکتینگ و تولید محتوا در سطح ملی خواهم بود….

  1. سلام
   بازاریابی ویدیویی در آینده نزدیک حرف اصلی را برای رشد کسب و کارها و برند های شخصی می زنه، هر چند همین الان هم داریم موارد مثبتش را می بینیم.
   امیدوارم شما هم در این حوزه به عنوان یکی از افراد تاثیرگذار شناخته بشید.
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.