مزیت شبکه های اجتماعی

مزایای شبکه اجتماعی برای کسب و کارها چیست؟

مزایای شبکه های اجتماعی چیست؟

شبکه اجتماعی با عنوان ابزارهایی که بر بستر اینترنت و موبایل هستند و برای برقراری ارتباط به صورت دو طرفه شناخته شده اند.

این ارتباط دو طرفه می تواند بین سازمان ها، شرکت ها و یا اشخاص برقرار شود.

اینترنت اجازه می دهد تا میلیون ها نفر از مردم بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و به کسب و کارها اجازه می دهد تا محصولات و خدمات خود را در سرتاسر دنیا با معرفی کنند.

زمانه تغییر کرده است. حال ما در زمانی زندگی می کنیم که دیگر استراتژی های تبلیغاتی سنتی جوابگو نیستند.

اما راه کار چیست؟

شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها به مانند یک فرشته نجات بخش است. این فرشته به کسب و کار ها اجازه می دهد تا ارتباطات عظیمی را شکل دهند که منجر به یک تعامل بسیار سودمند می شود.

حتما شما هم متوجه شده اید که با افزایش استفاده از اینترنت تبلیغات سنتی و اثر گذاری آن به شدت افت کرده است. هم اکنون مردم برای پیدا کردن محصولات و خدمات خود از ابزارها و رسانه های آنلاین استفاده می کنند.

شبکه های اجتماعی مزایای زیادی را از قبیل: دسترسی به مشتریان هدف، جذب تعداد مشتریان بیشتر، فروش ۲۴ ساعته را به صاحبان کسب و کار ها هدیه می دهد.

وقتی که از شبکه های اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده می کنید باید به یاد داشته باشید که به روز باشید. حضور دائمی در برابر دید مخاطب بسیار برای شما مفید می باشد.
به خاطر داشته باشید که اگر از دید خارج شوید از فکر و ذهن افراد هم خارج می شوید.

شرکت ها مبالغ زیادی را برای حضور در شبکه های اجتماعی، تعامل با افراد، برنامه ریزی و مدیریت آن خرج می کنند.

اگر شما مدیر یک کسب و کار هستید، و هنوز از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینک دین، فیسبوک و … برای ارتقا و توسعه کسب و کارتان استفاده نمی کنید از فرصت بسیار خوبی عقب مانده اید.

در این شرایط شما محکوم به عقب ماندن و مشاهده گرد و غبار کسب و کارهای دیگر که از این قطار سریع و سیر کمک گرفته اند، هستید.

در این قسمت چندین مزایای شبکه های اجتماعی را باه مرور می کنیم.

جذب ترافیک از شبکه های اجتماعی

مزیت های شبکه اجتماعی

اکثر مدیران کسب و کارها به این موضوع پی برده اند که داشتن یک وب سایت برای آنها بسیار مهم است.

شما می توانید برای خود وب سایت را طراحی نمایید و یا از شرکت های طراحی سایت کمک بگیرید. میتوانید به مشتریان خود اجازه دهید تا در وب سایت شما نظرات خود را به اشتراک قرار دهند و شما هم می توانید به آنها پاسخ دهید. همین اقدام یکی از روش های جذب مشتریان جدید و از همه مهمتر اعتماد سازی است.
اعتماد سازی برای هر کسب و کاری بسیار لازم و ضروری است.

شبکه های اجتماعی این تجربه را بسیار کامل می کنند. شبکه های اجتماعی به کسب و کارها اجازه تعامل بالا با مخاطبان خود را می دهند و از طرفی می توانند به سمت وب سایت شما نیز ترافیک ارسال کنند، جایی که شما با روش های مختلف خدمات و محصولات خود را با کاربران معرفی می کنید.

تعامل با مشتریان خود

بدون شک یکی از مهمترین ویژگی هایی که شبکه های اجتماعی به صاحبان کسب و کارها ارائه می دهند روش بسیار موثر تعامل و درگیر کردن مخاطبان است.

رسانه های اجتماعی به شما اجازه می دهد تا با مخاطبان خود به صورت ویژه ارتباط برقرار کنید و آنها را جذب خود کنید. با جواب دادن به سوالات ، نگرانی ها و گوش دادن به نظرات آنها می توانید رضایت آنها را افزایش دهید و همینطور برای وب سایت خود ترافیک بیشتری را جذب کنید که برای هر کسب و کاری بسیار ارزشمند است.

شما می توانید از شرایط فعلی کسب و کاران عکس و فیلم به اشتراک بگذارید. با این روش مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه خود را در جریان اتفاق ها و آخرین پیشنهادات خود قرار می دهید.

افزایش فروش

پیاده سازی یک استراتژی خوب برای شبکه های اجتماعی نیازمند صرف هزینه و زمان است، اما همانند هر کمپین تبلیغاتی دیگر بسیار مهم است که شما ROI ( نرخ بازگشت سرمایه ) این کار را محاسبه کنید.

یک استراتژی خوب برای شبکه های اجتماعی باعث افزایش فروش خواهد شد، افراد در مورد خدمات و یا محصولات شما صحبت می کنند، با آنها درگیر می شوند، مخاطبان بیشتری با شما آشنا خواهند شد. در نهایت هدف اصلی تبدیل کاربران به مشتری ( افزایش فروش ) است.

وقی که بتوانید به درستی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و اعتماد آنها را جلب کنید به راحتی می توانید با ارائه پیشنهادهای ویژه ، فروش خود را افزایش دهید.

مدیریت اعتبار

هر شخصی که به شکلی با یک کسب و کار در ارتباط بوده باشد می داند که یک نظر منفی می تواند بسیار مضر باشد. کسب و کارهای با داشتن یک مشتری ناراضی، بیش از ده ها مشتری بالقوه خود را از دست می دهند.

به همین دلیل هر کسب و کار که در فضای آنلاین حضور دارد نیاز دارد تا مدیریت اعتبار خود را انجام دهد و برای این هدف فعالیت های شبکه های اجتماعی را رسد کند.

این موضوع به کسب و کارها کمک م یکند تا میزان رضایت را از محصولات خود متوجه شوند و همچنین به کاربران در حل مسائل خود کمک کنند که این کار هم به تجربه کلی کاربارن کمک می کند.

اجازه بدهید با یک سناریو فرضی این موضوع را به صورت یک مثال به شما توضیح دهیم:

فرض کنیم که یک محصول ۲۰۰ هزار تومانی برای خود خریده اید و می خواهید از آن استفاده کنید اما در زمان استفاده متوجه یک مشکل در محصول می شوید، بسیار خشمگین شده اید یک عکس از محصول خود میگیرید و آن را در اینستاگرام با هشتک # محصول_بد #نام_شرکت_کلاهبردار به اشتراک می گذارید، حالا اطرافیان و فالوور های شما از این وضعیت با خبر می شوند. یکی از دوستان شما می پرسد مشکل چیه؟

همزمان که شما در حال جواب دادن به دوست خود هستید می بینید که تیم پشتیبانی شرکت زیر پست شما جوابی را داده و شرایط را برای شما حل کرده است یا برای شما یک راه حل جایگزین ارائه داده است.
جواب شرکت را می خوانید و آرام می شوید، به احتمال خیلی زیاد این پست را هم پاک می کنید. اینطور نیست؟

حال فرض کنید کسی پاسخ شما را نمی داد، چه میشد؟

حفظ شهرت هر کسب و کاری بسیار مهم است. واضح است که نظرات منفی و شایعات به راحتی می تواند جلوه هر کسب و کاری را خراب کند. با حضور دائم و قوی در شبکه های اجتماعی می توانید شهرت خود را افزایش دهید، به نظرات مخرب پاسخ سریع دهید و خود را از خطر نجات دهید.

تحقیقات بازاریابی

از آنجا که شبکه های اجتماعی یک روش بسیار موثر برای ارتباط با مخاطبین هستند شما م یتوانید از آنها برای تحقیقات بازاریابی خود نیز استفاده کنید.

شما م یتوانید با راه اندازی نظرسنجی های مختلف در شبکه های اجتماعی اطلاعات بسیار مفیدی را از کاربران خود جمع آوری کنید. با استفاده از اطلاعات به دست آمده می توانید استراتژی های کسب و کار خود را پیاده سازی کنید مثلا اینکه در آینده چه محصولی را ارائه دهید.

ارزان بودن

شبکه های اجتماعی در مقایسه با سایر روش ها و ابزارهای تبلیغاتی بسیار ارزان تر هستند. شبکه های اجتماعی برای کسب و کارها رایگان هستند و شما م یتوانید با صرف زمان به صورت مستمر از این فضا نتیجه خوبی را به دست آورید.

دسترسی جهانی

ابزارهای تبلیغاتی سنتی هم م یتوانید برای مخاطب جهانی استفاده شود اما هزینه آن بسیار زیاد خواهد بود در مقابل با استفاده از شکه اجتماعی برای کسب و کارها به راحتی و ارزانی م یتوان به مخاطب جهانی دست پیدا کرد.

اگر محتوای شما ویروسی شود هیچ توضیحی وجود ندارد که چند نفر آن را دیده اند و این موضوع کاملا رایگان است.

تمام هدف شبکه های اجتماعی هدف قرار دادن افراد برای عضو شدن و تعامل با صفحه کسب و کارتان است. خیلی مهم است که یکی برنامه ریزی مناسب برای این کار داشته باشید.

صرفه جویی در تبلیغات

شما ممکن است با مزایای تبلیغات بنری و تاثیر آن در آکاهی از برند آشنا باشید. همین موضوع در مورد شبکه های اجتماعی نیز صادق است.

شما با برنامه ریزی برای حضور در شبکه های اجتماعی می توانید هزینه تبلیغاتی خود را به شکل چشم گیری کاهش دهید. تبلیغات سنتی برای یک بازه زمانی هستند و تبلیغات را قطع کنید دیگر اتفاقی نمی افتد. اما شبکه های اجتماعی به صورت بلند مدت بر روی کسب و کار شما تاثیر گذار هستند.

البته باید دقت داشته باشید که امروزه انتخاب پلتفرم مناسب شبکه اجتماعی بخش مهمی از برنامه استراتژیک هر کسب و کاری است.

جمع بندی:

فرقی نمی کند که شما یک استارت آپ تک نفره راه اندازی کرده اید و یا مدیر یک شرکت با بیش از صد نیروی کار هستید، برای استفاده از مزایای شبکه اجتماعی باید برنامه ریزی درستی برای استفاده از آنها داشته باشید.

5/5 (2 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.