نوشتن برنامه دیجیتال مارکتینگ

چگونه یک برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر بنویسیم؟ – قسمت 2

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در مطلب قبلی درمورد استراتژی های مختلف پیاده سازی دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم و یک فایل نمونه پلن دیجیتال مارکتینگ را به صورت فایل word، حال با استفاده از زیرساخت آماده شده در سازمان به شما خواهیم گفت که چطور بعد از پیاده سازی برنامه دیجیتال مارکتینگ کمپین های بازاریابی خود را اجرایی کنید.


نوشتن برنامه دیجیتال مارکتینگ

مرحله ششم . بازاریابی مشتری محور را اجرا کنید

دیجیتال مارکتینگ به معنی ساخت ترافیک موثر برای وب سایت با ساختن دلیل های قانع کنند ای است که بازدید کننده به آن جذب شود. تمام کمپین های شما باید به طور مطلق بر روی حل کردن مشکلات بهترین مشتریان شما تمرکز کند، به همین دلیل باید با مشتریان خود مصاحبه کنید تا از نیازها و خواسته های آنان مطلع شوید. پرسونای خریداران شما و سفر مشتری شما باید به طور کامل از اطلاعات به دست آمده از مشتریان شما باشد. یکی از بزرگترین اشتباه شرکت ها این است که محصول محور باشند، چیزی بر خلاف مشتری محور بودن است. مردم اهمیتی به شرکت ، محصول یا خدمات شما نمی دهند، شما باید برای آنها توضیح دهید که مزیت استفاده از محصول یا خدمات شما برای آنها چیست.

مرحله هفتم . بازدید کننده های وب سایت را به اقدام وادار کنید

اقدام بعدی برای ساخت برنامه بازاریابی وادار کردن مخاطبان به اقدامی خاص است. هر چقدر هم که برنامه تبلیغاتی شما عالی باشد اگر نتوانید مخاطبان را به اقدام وادار کنید با شکست مواجه خواهید شد. برای موفقیت باید افراد را به دیدن وب سایت خود مجاب کنید و بعد آنها را به اقدام خاصی دعوت کنید. یکی از راه ها ی انجام این کار طراحی دکمه های اقدام به عمل (calls to action) است. بازدید کنندگان باید احساس راحت و خوبی داشته باشند. رفتار آنها را با ایجاد حس اضطرار تحت تاثیر قرار دهید البته مراحل را بدون ریسک برای کاربر پیاده کنید. شما باید به آنها نشان دهید که با هر قدمی که رو به جلو بر خواهند داشت، یک قدم به دریافت پاداش خود نزدیک تر خواهند شد. موفق ترین وب سایت ها بازدید کنندگان را قبل از رسیدن به سایت به خریدار تبدیل می کنند، بهترین روش اینکار هم داستان سرایی و خلق تجربه مناسب است. تمام پروسه بازاریابی شما باید بر اساسا این باشد که بازدیدکننده گان به سایت شما وارد شوند و بعد به خریدار تبدیل شوند. این ها بخش های جدا از هم نیستند. باید در یک پروسه انجام شوند. بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی شما باید با هم تعامل داشته باشند.

مرحله هشتم . بودجه مورد نظر را مشخص کنید

دو راه برای برنامه ریزی در هنگام تعیین بودجه وجود دارد. اولین روش این است که یک بودجه کلی در نظر بگیرید و آن را بین کمپین ها تقسیم کنید. روش دوم این است که کمپین ها و تاکتیک ها را مشخص کنید و سپس هزینه هر کدام را محاسبه کنید تا هزینه کل دیجیتال مارکتینگ خود را به دست آورید. در هر صورت مهم است که شما یک بودجه برای هر کمپین در نظر بگیرید . با جدا کردن بودجه هر کمپین شما می توانید به درستی نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را بررسی کنید. بررسی هزینه کلی بازاریابی به شما اجازه می دهد تا شرایط در اختیار شما باشد و در صورت نیاز می توانید اولویت بندی را در کمپین ها انجام دهید. شما همیشه می توانید توضیع هزینه بین کمپین ها را در صورت تاثیرگذار بودن یا نبودن یک تاکتیک تغییر دهید. این انعطاف پذیری خیلی به شما کمک میکند. امروزه هزینه کردن برای بازاریابی خیلی راحت است و به راحتی می توان بودجه سنگینی را تمام کنید. اگر شما تبلیغات کنید و آنها را بررسی و آنالیز نکنید مخارج شما افزایش پیدا می کند. تبلیغات بدون بررسی و آنالیز به راحتی می تواند میلیون ها تومان پول را به باد دهد. برای جلوگیری از این اتفاق همیشه محدودیت زمانی و بودجه ای برای هر تبلیغی در نظر بگیرید. اکثر فعالیتهای بازاریابی شما به نوعی به سرمایه گذاری نیازمندند، علاوه بر پول نقد، زمان شما نیز با ارزش است، پس باید بودجه خود را هوشمندانه هزینه کنید.

مرحله نهم . تعیین ویژگی های پیاده سازی

یک برنامه بازاریابی که بر روی کاغذ بماند به هیچ وجه خوب نیست. یک بخش مهم و ضروری از برنامه شما، استراتژی پیاده سازی ، واقع گرانه و قدم به قدم است. این برنامه باید شامل متد های استفاده، منابع مورد نیاز و مشخص مدت زمان اجرای هر فاز باشد.برای کسب اطمینان از این که برنامه بازاریابی شما واقع گرایانه است این سوالات را از خود بپرسید؟ • چند نفر نیاز دارید تا برنامه را به درستی اجرا کنید؟ • نقش هر فرد چیست؟ باید بر اساس نقات قوت و توانمندی های اعضای تیم مشخص کنید • آیا می توانید همه ی این کانال ها و کمپین ها را مدیریت کنید؟ • چه مقدار زمان مورد نیاز است تا ابزار و کانالهای جدید را آموزش ببینید؟ • چه مقدار زمان نیاز دارید تا نتایج به دست آمده را بررسی کنید؟ • آیا توانایی ساخت فضاهای خلاق را دارید؟ ( تبلیغات، صفحات فرود و …)تعیین برنامه اجرایی واقع گرایانه بر اساس تعداد افراد ، توانایی و توانمندی آنها پیاده سازی می شود.

مرحله دهم . آنالیز پی در پی و به دنبال بودن راهکارهای بهبود

از کجا خواهید فهمید که کدام روش جواب داده و کدام روش نامناسب است؟ شما باید برای برنامه بازاریابی دیجیتال خود چندین تست در نظر بگیرید. این تست ها مشخص می کنند که چه چیزی بیشتر بازده را برای شما دارد و شما می توانید بودجه خود را بر روی موثرترین تاکتیک ها سرمایه گذاری کنید. هیچ راه دیگری وجود ندارد. شما باید مدام بررسی کنید و در صورتی که اشتباهی انجام دادید از آن درس بگیرید. شما باید اقدامات سریعی برای رفع یک مشکل و یا بهبود فرآیند انجام دهید در غیر اینصورت یک بهای سنگین در هزینه و زمان می دهید. منابع خود را به سمت تاکتیک های موثر بیشتر کنید و از آنهایی که برای شما بازگشت سرمایه ندارند دوری کنید. برای مشخص کردن تاثیر گذاری هر کدام فعالیت بازاریابی دیجیتال خود را به کمپین های مختلفی تقسیم کنید، سپس می توانید با استفاده از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) تاثیر گذاری کمپین ها را رصد کنید. در برنامه زمانی خود به صورت مداوم شاخص های کلیدی موفقیت (KPI) را بررسی کنید. سعی کنید با کمترین هزینه بیشترین بازده را بدست آورید. ای کار همان برنامه تاثیر گذار دیجیتال مارکتینگ است.و تمام، هنگامی این نکات را به درستی رعایت کنید شما یک برنامه بازاریابی دیجیتال ارزشمند را برای کسب و کار خود کامل کرده اید.

اگر علاقه داید تا یک فایل آموزشی ویدیویی درباره دیجیتال مارکتینگ مشاهده کنید براین لینک کلیک کنید.

درخواست مشاوره
برای کسب اطلاعات بیشتر درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

01135750095

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *