چگونه تقویم محتوای شبکه های اجتماعی را در سال 2019 ایجاد کنیم + فایل نمونه word و pdf

زمان مطالعه: 7 دقیقه


منظور از تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی طرحی از کلیات محتوایی که باید اکنون و در آینده پست شود می باشد. همچنین استراتژی زمانبندی محتوا در تاریخ و ساعت مناسب نیز بخشی از این تقویم محتوا است. در این مقاله سعی کردیم برخی از اصول ابتدایی ایجاد تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی را برایتان توضیح دهیم تا کمکتان کنیم در ارسال محتوای بعدی شبکه های اجتماعی کمتر دچار سردرگمی شوید.
بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از استراتژی های داغی است که در حال حاضر بسیاری از شرکت ها برای جذب سریعتر و بهتر مخاطبان خود از آن استفاده می کنند. این نوع بازاریابی روشی مناسب برای کمپین ها بازاریابی با هدف جذب وسیع مخاطب است که به بودجه شما نیز لطمه وارد نمی کند. اما برای داشتن یک استراتژی مطمئن شبکه های اجتماعی باید یک تقویم محتوا جامع داشته باشید تا شما را برای رسیدن به اهدافتان راهنمایی کند.

تقویم محتوای شبکه اجتماعی

نمونه تقویم محتوا شبکه اجتماعی ( اینستاگرام – تلگرام )

برای دریافت هدیه نمونه تقویم محتوا اینستاگرام و تلگرام نام و ایمیل خود را وارد کنید.

منظور از تقویم محتوا در شبکه های اجتماعی چیست؟

تقویم شبکه اجتماعی ابزاری است که با استفاده از آن می توانید زمانبندی و برنامه ریزی صحیح برای تمام کمپین های محتوا در شبکه های اجتماعی به مدت یک سال داشته باشید. این تقویم می تواند یک صفحه گسترده یا یک نرم افزار باشد که به شما امکان برنامه ریزی محتوا در شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت یا هر پلت فرم دیگری که استفاده می کنید می دهد.
چرا به تقویم محتوا در شبکه اجتماعی نیاز دارید؟
برای داشتن یک کمپین موفق خیلی مهم است که مطمئن شوید جریان محتوایی که تولید می کنید توسط کاربران پیگیری یا همان فالو می شود. به منظور اجرا سریعتر، تیم شبکه های اجتماعی شما باید بتواند تنها با یک نگاه اجمالی به تقویم محتوا همه چیز آن را درک کند و بفهمد. تقویم محتوا شبکه اجتماعی شما را قار به انجام کارهای زیر می کند:

  1. تمام کمپین را یکجا مشاهده کنید.
  2. مطمئن می شوید که همه چیز طبق برنامه ریزی و زمانبندی پیش می رود.
  3. هماهنگی بین بخش های مختلف را فراهم می کند.

ایجاد تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی


1- استفاده از یک قالب قابل دانلود برای شبکه های اجتماعی

استفاده از قالب قابل دانلود یکی از ساده ترین روش های تولید تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی است. زمانیکه یک قالب آماده در دسترس داشته باشید تنها کاری که باید انجام دهید فکر کردن در مورد محتوا و پر کردن قالب است. هر چقدر بیشتر در زمینه شبکه های اجتماعی تجربه کسب کنید متوجه خواهید شد که موارد بسیاری وجود دارند که این قالب ها نمی توانند آنها را پوشش دهند.
در شکل زیر نمونه ای از یک قالب آماده را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید این قالب شامل زمان ارسال پست، نوع محتوا و عناصر اصلی پست مورد نظر در شبکه های اجتماعی است.

2- بررسی شبکه های اجتماعی

قبل از آنکه شروع به پر کردن تقویم محتوا کنید باید یک برررسی کلی از نوع شبکه اجتماعی انجام دهید. به عنوان مثال کانال هایی که قصد رقابت با آنها را دارید باید مشخص نمایید، اینکه مخاطبان شما کجا قرار دارند، در طول یکسال گذشته کجا عملکردی داشته که همراه با پیشرفت بوده است. سه مرحله اصلی بررسی شبکه های اجتماعی به صورت زیر خلاصه می شود:

شناسایی شبکه هایی که مخاطبان شما در آن فعال هستند.

مشخص نمایید که کدام یک از پلت فرم ها بیشترین میزان رشد را داشته است؟

ترافیک و مشارکت کاربران از چه منبعی می آید؟

3- مشخص کردن نوع محتوا برای تولید در شبکه های اجتماعی

ارائه محتوا متنوع در استراتژی شبکه های اجتماعی بسیار مهم است. اگر هر روز محتوایی تکراری ارائه دهید مخاطبان شما در نهایت دل زده خواهند شد. بسیاری از مدیران شبکه های اجتماعی محتوا متنوع و جذابی از جمله تصاویر و ویدئو برای جلب نظر مخاطبان تولید می کنند.
• تصاویر
روش های زیادی برای ارائه تصویر وجود دارد. حواستان باشد که اندازه تصویر متناسب با نوع پلت فرمی که در آن پست می شود بهینه باشد.
• ویدئوها
سعی کنید فرمت های مختلف ویدئو را یاد بگیرید تا مطمئن شوید که ویدئویی که پست می کنید بهینه باشد.
• متن
معمولا متن های ساده در شبکه های اجتماعی مانند توییتر ارسال می شوند. و اگر تصویری پست می کنید با افزودن یک عنوان شگفت انگیز می توانید پست را جذاب تر کنید.
• لینک ها
در مودر رفتار لینک ها که در پلت فرم های اجتماعی قرار می دهید مطالعه کنید. همچنین پیش نمایش لینک را بررسی نمایید. از این رو می توانید تغییراتی برای جذابتر کردن آن انجام دهید.

4- استفاده از ابزار گوگل آنلایتیک برای بررسی عملکرد محتوا


این ابزار به شما کمک می کند تا بفهمید با اجرای کدامیک از پست ها شما پیشرفت داشتید.
• فیس بوک
در این پلت فروم در قسمت Insights>Posts بروید تا اطلاعاتی در مورد کلیک، میزان مشارکت و سایر داده های مربوط به هر یک از پست ها را دریابید.

• توییتر
در قسمت عکس پروفایل بر روی منو کلیک کرده و گزینه Analytics>Tweets را انتخاب کنید.

• اینستاگرام
در پروفایل خود در قسمت بالا گوشه سمت راست وارد بخش Posts شوید. در این قسمت انواع پست ها به همراه impression نمایش داده خواهد شد.

5- تعیین نحوه استفاده از تقویم محتوا در شبکه های اجتماعی

پر کردن جزئیتان تقویم محتوا شبکه اجتماعی ظاهرا کار ساده ای است. اما تعیین اینکه دقیقا چه چیزی می خواهید پر کنید بسیار مهم است. به عنوان مثال در اینفوگرافیک نشان می دهد که چه نوع محتوایی در کدامیک از پلت فرم ها اجرا شود.

می توانید از برخی از ابزارهای شبکه های اجتماعی از جمله CoSchedule’s Social Media Message Optimizer که پیام را در شبکه اجتماعی بهینه می کند استفاده کنید. تنها کافی است پیام را در این ابزار بنویسید و این ابزار جایگاه این پیام را در شبکه های مختلف مشخص می کند

همچنین نکاتی برای بهبود جایگاهش ارائه می دهد.

6- بکار بردن محتوا تصویری

بکار بردن تصاویر و فیلم برای مطمئن شدن از این موضوع که مخاطبان با شما مشارکت خواهند داشت بسیار مهم است. به ویژه در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک که عملکردی بصری دارند. بهتر است تصاویر و فیلم های خود را بصورت ابری ذخیره کنید. ازاین رو به راحتی می توانید تقویم شبکه اجتماعی خود را تنها با لینک دادن به تصاویری که قصد استفاده از آن را دارید پر کنید. از دیگر مزیت این کار در دسترس قرار دادن تصاویر برای کل اعضای تیم است.

7- برنامه ریزی محتوا ارزشمند برای یک سال

مدیران شبکه های اجتماعی محتوا یک ماه یا یک هفته را برنامه ریزی می کنند. اما بهتر است که بجای برنامه ریزی محتوا برای یک ماه آینده، برای کل سال این کار انجام شود. به موارد زیر توجه کنید:
• تعطیلات
خریداران فصلی عاشق رقابت کسب و کارها با فصل هستند. برخی از موقعیت ها مانند جمعه سیاه یا همان Black Friday به دلیل افت شدید قیمت های محصول بسیاری از مشترین را ترغیب می کند تا بیشتر از همیشه خرید کنند. معمولا برندها از این فرصت استفاده می کنند تا محصولاتشان را با 70 درصد تخفیف بفروش برسانند.
• مناسبت ها
برند شما باید متناسب با مناسبت های مختلف محتوا تازه و مرتبط ارائه دهد. به عنوان مثال برای مناسبت هایی چون فرا رسیدن عید نوروز یا شب یلدا محتوایی جذاب تولید کند.
• فروش و تبلیغات
ارائه تبلیغات منظم روشی مناسب برای جذب مخاطب و ارتباط با پست های شبکه های اجتماعی است. از این رو اگر این کار را در تقویم محتوایی خود برنامه ریزی نمایید می توانید انتظار فروش در آینده نزدیک دشته باشید.
• ویژگی های محصول و راه اندازی
اگر شما رویدادی در آینده نزدیک برای محصول خود در نظر دارید باید آن را در بالای تقویم خود مشخص کنید. این کار باعث می شود قبل از راه اندازی محصول علایقی در کاربر ایجاد شود.


8- مشخص نمودن بهترین زمان برای پست مطالب در هر یک از پلت فرم ها

بعد از ایجاد تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی باید بهترین زمان مناسب برای ارسال مطالب در هر یک از پلت فرم ها را مشخص کنید. به عنوان مثال تصویر زیر بهترین زمان ارسال مطالب در پلت فرم فیس بوک برای کاربران آمریکایی در صنایع مختلف را نشان می دهد.

نتیجه گیری

داشتن یک تقویم محتوا در فضای رقابتی 2019 برای اطمینان از اینکه کمپین شما متناسب با برنامه ریزی پیش می رود بسیار مهم است. یکی از مزیت های داشتن تقویم محتوا این است که می توانید کل کمپین را یکجا مشاهده کرده و تنظیمات مناسبی در آن انجام دهید. دوست عزیز، شما قصد تولید تقویم محتوا برای کدام یک از پلت فرم های شبکه اجتماعی دارید؟ نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید؟

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *