چه هاستی بخریم

چطور هاستینگ مناسب را انتخاب کنیم – چگونه هاست بخریم – چه هاستی بخریم

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

چطور هاستینگ مناسب را انتخاب کنیم ؟

چگونه هاست بخریم ؟

چه هاستی بخریم ؟

شاید این سوالات برای شما هم پیش آمده باشد در این مقاله گزینه های مختلف را بررسی می کنیم

سرویس های هاستینگ گزینه های مختلفی براساس نیازهای وب سایت ها به شما ارائه می دهد. ۵ نوع معمول از سرویس های هاست عبارتند از هاست های اشتراکی، هاست خصوصی مجازی (vps)، هاست های ابری، سرویس های سفارشی و سرویس های  اختصاصی است.
شما باید از شرکت طراحی سایت خود مشاوره بگیرید برای انتخاب مناسب ترین و مقرون ترین سرویس هاست چون هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

۱- هاست های مجازی اشتراکی
این سبک از هاست ها، سایت شما را بر روی یک سرور همراه با سایت های دیگری قرار می دهند (از چند عدد تا چند هزار ) .
تمام این سایت ها به صورت عمومی از منابع یک سرور استفاده می کنند، مثل پردازنده، حافظه و ذخیره سازی اطلاعات.
ویژگی های مورد استفاده در این اکانت ها به صورت عمومی خیلی در سطح ابتدایی می باشند و برای تغییرات و سفارشی سازی سازگار نیستند( برای مثال اگر به ذخیره سازی بیشتر نیاز داشته باشید و یا نصب نرم افزار خاصی امکان این کار را ندارید.)
این نوع از هاست ها اغلب کم قیمت هستند و برای کسب و کارهای کوچک خیلی مناسب می باشند. در هر صورت این سرویس ها برای وب سایت های سازمانی به دلیل فاکتورهای محدود مناسب نمی باشد. به این صورت در نظر بگیرید که هاست های اشتراکی مانند داشتن یک واحد خانه در یک آپارتمان می باشد و طبق قوانین یک سری از قوانین به صورت کلی در نظر گرفته می شود .

۲- اختصاصی / توزیع شده
این نوع از هاست به طوری کامل منابع فیزیکی سرور را در اختیار سایت شما قرار می دهد. شما به طور کامل بر سرور کنترل دارید اما باید توجه کنید که با این صورت هم شما صاحب سخت افزار ها نخواهید بود.
سرویس های اختصاصی شده مشابه سرویس های توزیع شده هستند با این تفاوت که شما مالک سخت افزار های سرور هستید. در این سرویس گزینه های متعددی وجود دارد، مانیتورینگ، مدیریت و اعمال تغییرات سرور و …
این سرویس میزبانی به طور قابل توجهی گران تر از دیگر سرویس های هاستینگ است. مزیت اصلی آن این است که شما دسترسی کامل به منابع سرور دارید. از معایب آن می توان به گران بودن آن و محدود بودن سخت افزار اشاره کرد برای مثال اگر شما می خواهید رم سرور را ارتقا دهید باید بر روی سرور یک downtime داشته باشید و هزینه رم جدید را هم پرداخت کنید.

امروزه سرویس های مختلفی از هاست توسط شرکت ها ارائه می شود. سرویس های اختصاصی تنها برای زمانی مناسب می باشند که شما نیاز به تنظیمات ویژه ای داشته باشید و یا از نظر امنیتی کار برای شما خیلی مهم باشد. داشتن یک سرور اختصاصی مثل داشتن یک خانه شخصی می باشد که تمام اتاق های آن در اختیار شماست و از همسایگان پر سر و صدا و دردسر ساز خبری نیست اما کماکان شما محدود به فضای همان خانه هستید.

چطور هاستینگ مناسب را انتخاب کنیم

۳- سرور اختصاصی مجازی
سرور اختصاصی مجازی یا vps سرور های اختصاصی را به صورت مجازی تقسیم می کند در این حالت شما می توانید منابعی که وب سایت شما نیاز دارد را داشته باشید.
به دلیل اینکه این سرور ها مجازی هستند به تنظیمات و به روز رسانی آنها بسیار راحت تر می باشد. با توجه به نیاز سایت شما می توانید امکانات را ارتقا دهید برای مثال رم و یا حافظه ذخیره سازی را افزایش دهید بدون اینکه نیاز باشد امکانات سخت افزار سرور را تغییر دهید. سرویس های اختصاصی مجازی به دلیل انعطاف پذیری و مقیاس پذیری یک انتخاب عالی برای سایت های شرکتی بزرگ می باشند.
اگر بخواهیم با همان مثال خانه این موضوع را توضیح دهیم می توان گفت که تصور کنید در خانه ای زندگی می کنید که میتوانید اندازه و امکانات آن را کم یا زیاد کنید بدون آنکه مجبور شوید خانه را ترک کنید. این انعطاف پذیری مخصوص سرور اختصاصی مجازی است.

۴- هاست ابری
هاست های ابری نوع جدید از سرویس های هاستینگ می باشند که به شما امکانات قدرتمند، مقیاس پذیر، قابل اطمینان و بی سابقه ای را ارائه می کنند.
تصور کنید که تعداد زیادی سرور در دیتاسنترهای جداگانه به منابع مختلفی دسترسی داشته باشند که به آنها ابری گفته می شود. به دلیل اینکه شما به یک سخت افزار یک سرور خاص محدود نیستید، در آن واحد منابع مورد نیاز به شما داده می شود. در زمانی که وب سایت شما گسترش می باید هاست های ابری می توانند بلافاصله ظرفیت اضافی را برای ترافیک آن فراهم کنند.

همینطور سرویس های ابری قابل اطمینان تر از دیگر سرویس ها هستند به این دلیل که اگر یک سخت افزار از یک سرور مشکلی پیدا کند سرور های دیگر می توانند آن را جبران کنند و اجازه آفلاین شدن سایت شما را نمی دهند. به دلیل اینکه سرویس های ابری در یک محل قرار ندارند اطلاعات شما امنیت بیشتری را در برابر حوادث از قبیل قطعی برق، یا حوادث طبیعی را دارند. البته ناگفته نماند همین عدم تمرکز موقعیت سرورها می تواند یک عیب هم باشد، به دلیل نداشتن کنترل کامل بر محل ذخیره سازی اطلاعات میتواند از نظر امنیتی و حریم خصوصی یک نگرانی به وجود بیاورد.

شرکت های هاستینگ ابری معمولا فقط برای منابعی که به شما اختصاص یافته شد از شما هزینه دریافت می کنند اما در دیگر نوع هاست ها یک هزینه را به صورت ماهانه و یکسان از همه دریافت می کنند.
سرویس های ابری جایگزین بسیار مناسبی برای سرویس های اختصاصی مجازی در سطح سازمانی می باشند البته در صورتی که محل ذخیره سازی متعدد اطلاعات برای شما مسئله مهمی نباشد.

حالا اجازه بدید با همون مثال خودمون توضیح بدیم،
زندگی در هتل را تصور کنید شما در یک مکان ساکن نیستید ولی به هتل های مختلفی در دنیا دسترسی دارید.
شما برای مسافرت از آنها استفاده می کنید و تنها برای مکانی که اشغال کردید هزینه پرداخت می کنید و هر وقت هم که بخواهید می توانید از اتاق های دیگر هتل ها استفاده کنید. همانند vps شما می توانید سرویس خود را ارتقا بدهید یا از اقامتگاه های بیشتری استفاده کنید.

۵- سیستم های سفارشی / توزیع شده
وب سایت هایی با ترافیک سنگین و داده های زیاد ممکن است که به تنظیماتی از ترکیب سرویس های هاستینگ نیازمند باشند. تعادل بار بر روی سرور و مدیریت ترافیک ورودی و انتقال اطلاعات از چند سرور یکی از این نیاز ها می باشد. این اصول اطمینان بالا، کاهش زمان پاسخ گویی (response time) و کاهش لودینگ بالا را به همراه دارد.

تمام این قابلیت ها همراه با اختصاص منابع به مقدار کافی برای پاسخ دهی به ترافیک سایت می باشد. این سبک از هاست ها معمولا برای استفاده شبکه های اجتماعی و ارائه دهندگان خدمات آنلاین تنظیم می شوند.
آنها بر اساس نیازهای ویژه سایت شما میتوانند بسیار پر هزینه باشند.

چگونه هاست بخریم ؟

برای خرید هاست مناسب و با کیفیت کافیست خرید هاست را در گوگل جستجو کنید، شرکت های متعددی هستند که م یتوانید از خدمات آنها و مشاوره تخصصی آنها در این زمینه استفاده کنید. با توجه به تجربه کاری خودمان شرکت های زیر را به شما پیشنهاد می دهیم.

هاست ایران

ایران سرور

میهن وب هاست

ایران هاست

اگر اولین بار هست که برای خرید هاست اقدام می کنید اصلا نگران نباشید، کار سختی پیش رو ندارید کافیست به یکی از این سایت ها مراجعه کرده و در بخش گفتگوی آنلاین به یکی از مسئولین فروش بگویید که قصد خرید هاست دارید، آنها تمام کار را برای شما انجام می دهند نهایت کار شما ساخت یک اکانت در سایت آنها و بعد از آن پرداخت هزینه سرویس خریداری شده می باشد.

در ابتدا با پشتیبانی شرکت ها صحبت کنید و اطلاعات دقیق را از نوع سرویس ها به دست بیاورید، در نهایت با مشورت تیم فنی خودتان هاست مورد نشر را انتخاب کنید چرا که انتخاب هاست مناسب برای یک وب سایت جزو یکی از عوامل تاثیرگذار بر سرعت و کارایی سایت می باشد و علاوه بر آن به صورت نامحسوس بر روی سئو هم تاثیر گذار است.

چه هاستی بخریم ؟

پاسخ دادن به این سوال چه هاستی بخریم ؟ به شکل مطلق درست نیست. نمی توان گفت که برای مثال هاست لینوکس بهترین هاست است. انتخاب نوع هاست به طور کامل با سیستم برنامه نویسی سایت شما مرتبط است. به طور کل برای زبان برنامه نویسی php هاست لینوکس و برای زبان برنامه نویسی .net از هاست ویندوزی استفاده می شود. حتی بعد از انتخاب نوع هاست هم سرویس های گوناگونی وجود دارد که با توجه به کانفیگ سروها و ارائه بعضی از ویژگی ها با هم متفاوت می باشند.

در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم که از طراح وب سایت و یا شرکت طراحی سایت که آن را پیاده سازی کرده است مشاوره بگیرید.

اگر هم می خواهید تا در دوره های آموزش طراحی وب سایت در مازندران شرکت کنید

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.