یافتن کلمات کلیدی در گوگل

یافتن کلمات کلیدی در گوگل – چطور بهترین تحقیق کلمات کلیدی را برای بهینه سازی مطالب سایت انجام دهیم؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

یافتن کلمات کلیدی در گوگل یکی از اقدامات مورد نیاز هر وب سایت است.

عملیات سئو موفق با استراتژی آغاز می شود و یک استراتژی سئو با تحقیق کلمات کلیدی آغاز می شود.هر بازدید کننده ای از سایت شما کلمه ای را در موتور جستجو ، جستجو کرده و به سایت شما رسیده است. اگر شما ندانید که افراد چه کلماتی را جستجو می کنند نمی توانید محتوای مناسب که می خواهد را به آنها ارائه دهید. سایت شما هم قادر نخواهد بود تا بازدیدکننده مناسب را دریافت کند.

به خاطر داشته باشید مسئله ما فقط جذب ترافیک نیست، مسئله جذب ترافیک مناسب است.


تحقیق کلمات کلیدی مانند خواندن ذهن مشتریان شما است. با انجام دادن این کار شما می توانید مشتریان خود را به درستی بشناسید، رفتار و تقاضاهای آنها را پیش بینی کنید. یافتن کلمات کلیدی می تواند اتفاق مهمی در سایت شما رقم بزند با انجام دادن درست این کار می توانید به افزایش ترافیک وب سایت خود کمک به سزایی کنید.
اجازه بدهید قبل از آموزش جستجوی کلمه کلیدی مناسب، ابتدا آن را تعریف کنیم.
کلمه کلیدی مناسب واژه ای است که بیشترین حجم ورودی و کمترین رقیب را داشته باشد.

در این مطلب ما 5 قدم برای انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای محتوای سایت را به شما آموزش می دهیم.


1- لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید
بررسی کنید که مردم به خدمات و محصولات شما چه می گویند و چطور آنها را به صورت آنلاین، جستجو می کنند. از چه اصطلاحاتی مردم برای جستجو استفاده می کنند؟ جستجو هایی که هم اکنون ترافیک را به سایت شما می آورند کدامند؟ (می توانید آنها را با استفاده از گوگل آنالیز ‘Google Analytics‘ پیدا کنید) به مسیر Acquisition < Search Console > Queries بروید. سعی کنید که این مجموعه کلمات را توسعه یا بهبود بخشید.

انتخاب کلمه کلیدی

2- محبوبیت کلمه کلیدی و حجم جستجو آن را بررسی کنید
اجاازه بدهید نگاهی به محبوبیت کلمات کلیدی و حجم جستجوی آها بپردازیم. ما برای این کار از دو ابزار زیر استفاده می کنیم.
1- گوگل ادوردز کیورد پلنر (Google AdWords Keyword Planner)
2- گوگل ترندز (Google Trends)

در ابتدا از Google AdWords Keyword Planner استفاده می کنیم تا گزینه های موجود را کاهش دهیم. ایده ما این است که کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا و تعداد رقیبان کم را پیدا کنیم. توجه کنید که چون Keyword Planner برای گوگل ادز طراحی شده است رقبای نمایش داده شده از بخش Ads می باشد و نه بخش جستجوی واقعی گوگل. پس ممکن است اطلاعات به دست آمده رقبا کمی متفاوت باشد. بعد از اینکه لیست خود را جمع آوری کردید، آن را با استفاده از Google Trends مقایسه و بررسی کنید.

یافتن کلمات کلیدی در گوگل


3- کلملات کلیدی نزدیک و اختلافات آنها را پیدا کنید
لیست خود را با استفاده از سیستم پیشنهاد گوگل در هر دو ابزار Keyword Planner و Google Trends افزایش دهید. همینطور Ubersuggest که یک ابزار عالی برای بررسی پیشنهاد های گوگل با استفاده از چند منبع مختلف است را بررسی کنید. کلملت مترادف و هم معنی را پیدا کنید. سپس این کلمات را دسته بندی کنید. با اعضای تیم و مشتریان خود صحبت کنید و کلماتی که برای سرچ استفاده می کنند را پیدا کنید. برای هر پیشنهاد جدید اقدامات این مرحله را مجدد انجام دهید و مجدد حجم جستجوی کلمات کلیدی و رقبای آنها را بررسی کنید.


4- کلمات کلیدی را دسته بندی کنید و نقشه استفاده از آنها را در مطالب پیاده سازی کنید.
هر گروه از کلمات کلیدی را برای صفحات مرتبط انتخاب کنید و دقت کنید که به کلمات کلیدی شما به درستی ارتباط داشته باشند. برای کمک به انچام این کار شما می توانید سایت خود را به چند ناحیه تقسیم کنید. ما به شما 3 ناحیه را پیشنهاد می دهیم:
1- ناحیه اول
اولین ناحیه صفحه اصلی سایت شما است. شما باید کلمات کلیدی رقابتی تر با با جستجوهای بالا که فعالیت کاری شما را مشخص کند.
2- ناحیه دوم
این ناحیه صفحات داخلی شما است، مثل صفحات مربوط به خدمات و محصولات شما. این کلمات کلیدی باید دقیق تر و با رقبای کمتر باشد تا کاربران بتوانند خدمات شما را به درستی پیدا کنند.
3- ناحیه سوم
این ناحیه مربوط به بلاگ سایت و یا دیگر بخش های سایت که برای بازاریابی محتوا برنامه ریزی شده است می باشد. این کلمات کلیدی باید بسیار دقیق و باشند و طبیعتا تعداد جستجو کمتری را در ماه برای شما خواهند داشت شاید در بعضی از مواقع به کمتر از 100 جستجو در ماه برسند اما کیفیت آنها بسیار بالا است.. این کلمات کلیدی اغلب به عنوان کلمات کلیدی طولانی (کلمات کلیدی دم دراز  – اگر بخواهیم لغت به لغت معنی کنیم) شناخته می شوند. این کلمات معمولات چند سیلابی هستند و به صورت کاملا مشخص چیزی را هدف قرار می دهند
مثلا:  خرید موبایل آیفون 10
کسی که این کلمه را جستجو می کند دقیقا به دنبال خرید این محصول است و می توان گفت که افرادی که با کلمات کلیدی دم دراز به سایت شما می آیند شانس بیشتری برای تبدیل شدن به خریدار را نسبت به دیگر بازدیدکنندگان سایت شما دارند.
اما شاید بگویید که این کلمات تعداد جستجوی پایینی دارند؟ فکر شما کاملا درست است اما زمانی را در نظر بگیرید که تعداد بالایی از مطالب شما کلمات کلیدی دم دراز را هدف قرار دهند برای مثال 10 مطلب که هر کدام 100 بازدید در ماه داشته باشند در مجموع می شود 1000 ورودی به سایت که از نوع با کیفیت می باشد.

5- رقابت بین کلمات کلیدی خود را مشخص کنید
وقتی شما کلمات کلیدی خود را محدود کردید نیاز دارید باید آنها را آنالیز کنید میزان رقابت در این کلمات را بسنجید. ابتدا آنها را در گوگل جستجو کنید. به شما پیشنهاد می کنیم برای بررسی نتایج از نسخه incognito مرورگر خود استفاده کنید تا عواملی مانند علایق شما، جستجو های قبلی، موقعیت مکانی و … بر روی نمایش نتایج تاثیر گذار نباشند. شما باید گزینه های زیر را یادداشت کنید:
1- تعداد نتایج جستجو همراه با تعداد صفحاتی که با آنها رقابت می کنید؟ تعداد تبلیغاتی کلیکی در صفحه برای شناسایی افرادی که این کلمات را موثر می دانند و برای آنها تبلیغ کرده اند.
2- چه کسی در رتبه های بالا می باشد – آیا به نظر شما برای بهبود خود سئو کار استخدام کرده اند؟ آیا شما می توانید با آنها رقابت کنید؟
یکی دیگر از ابزار های عالی برای بررسی وب سایت رقبای شما ابزار موز Moz’s Open Site Explorer است.
به اعتبار صفحه رتبه صفحه و دیگر فاکتورها برای بررسی دقت کنید.

چند کلمه کلیدی طولانی (دم دراز) را در صنعت کاری خود در بخش نظرات بنویسید تا آنها را برای شما بررسی کنیم.

برای مثال: یافتن کلمات کلیدی در گوگل یک کلمه کلیدی طولانی (دم دراز) است.

3/5 (2 Reviews)

1 دیدگاه دربارهٔ «یافتن کلمات کلیدی در گوگل – چطور بهترین تحقیق کلمات کلیدی را برای بهینه سازی مطالب سایت انجام دهیم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *