کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی چیست

کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

کپی رایتینگ چیست؟ کپی رایتینگ یک مهارت و یک فیلد کاری است که در آن افراد تبلیغاتی برای فروش، بازاریابی محصولات و خدمات می نویسند. هنر این نوع نوشتن در آن است که پیام های متقاعد کننده ای دارد و باعث می شود که مردم کارهایی از قبیل خرید یک محصول، دانلود یک ایبوک رایگان، سوال در مورد خدماتی خاص را انجام دهند.
وقتی صحبت از بازاریابی و تبلیغات کسب و کارتان می شود، کپی رایتینگ تنها مهارت مهمی است که باید در آن حرفه ای و مسلط شوید. خواه خودتان این کار را انجام می دهید یا کار را به یک کپی رایتر حرفه ای برون سپاری کنید.
کپی رایتینگ با نوشتن معمولی مانند نوشتن یک مقاله، پست وبلاگ یا هر نوع محتوا دیگر متفاوت است. کپی رایتینگ هنری از نوشتن است که فرد خواننده را مشتاق به انجام عمل خاص مانند خرید می کند. می توان گفت کپی رایتینگ همان تبلیغات نویسی است. آیا می دانید تبلیغات تلویزیونی که هر روز مشاهده می کنید یا بروشورهایی که در نمایشگاه ها برمی دارید توسط یک کپی رایتر نوشته شده است؟ یا حتی محتوایی که در سایت ها بازدید کرده اید احتمالا توسط یک یا چند کپی رایتر نوشته شده است؟
موارد فوق مثال هایی از کپی رایتینگ در فضای آنلاین، چاپی و تلویزیونی بود. حال در ادامه تعریف جامع تری از کپی رایتینگ برای شما دوستان ارائه خواهم کرد.

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ مهارتی است که این روزها در همه جا مورد نیاز است. از این مهارت هزاران بار در پیام های مختلف برای دسترسی به مخاطب خاص استفاده می شود. این بدان معنی است که یک شغل مداوم در زمینه بازاریابی به عنوان کپی رایتر برای افرادی که برای پروژه های مختلف می نویسند وجود دارد.
قبل از فراگیر شدن اینترنت، کپی رایتینگ در قالب بازاریابی های مختلف از قبیل بسته های پستی، کارت پستال، تبلیغات روزنامه و مجلات، آگهی های تبلیغاتی در تلویزیون و رادیو، بروشورها، پوستر استفاده می شد. امروزه دنیای کپی رایتینگ به عنوان یک مولفه حیاتی آنلاین گسترش یافته است. این روش در مدل های مختلف تاکتیک های بازاریابی مانند وبسایت ها، کپی ایمیل، مقاله های آنلاین، پست های شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، تبلیغات آنلاین، ویدئوها، وبینارها و بسیاری از وارد دیگر استفاده می شود.
یک کمپین بازاریابی برای تنها یک محصول ممکن است به تمامی مدل های کپی رایتینگ بسته به نوع محصول نیاز داشته باشد. در ادامه برخی از موراد آن مثال زده شد.
• صفحه فروش محصول بصورت آنلاین ( قسمت توضیحات محصول در سایت)
• پکیج یا برچست محصول ( کلمات و عباراتی که در قسمت جعبه محصول نوشته شده است)
• تبلیغات محصول در گوگل، تبلیغات در فیس بوک و سایر مکان های محبوب آنلاین
• تبلیغات محصول در مجلات چاپی
• بروشورهایی که در نمایشگاه های تجاری توزیع می شوند
• دموها یا همان نسخه های نمایشی محصول
• مقالات و گزارشاتی که نشان دهنده این است که محصول چه مشکلاتی را حل می کند
• ایمیل هایی که محصول را تبلیغ می کنند
• مطالعات موردی که نشان می دهند مشتریان چه نفعی از محصول برده اند
• مقالات و پست های وبلاگ در مورد محصول
• توصیف و داستان های مشتری
هر شرکت تولید کننده محصول برای فروش خدمات و افزایش درآمد نیاز به یک کپی رایتینگ خوب دارد. بسیاری از کسب و کارهایی که خودشان کار بازاریابی را انجام می دهند بهترین حدس های خود را در قالب کلماتی برای فرم های مختلف رسانه استفاده می کنند. در بسیاری از شرایط آنها از تبلیغات سایر شرکت هایی که محصولاتی مشابه با آنها ارائه می کنند ایده می گیرند.
نمی توان غافل شد که کلماتی که شما استفاده می کنید می تواند تفاوت بزرگی بین موفقیت و شکست ایجاد کند. اینجاست که نیاز به کپی رایتینگ احساس می شود. اگر بخواهید کپی رایتینگ خود را برون سپاری کنید هزینه ای که بابت کپی رایتر می پردازید بسیار بیشتر از یک نویسنده معمولی است. زیرا کپی رایترها به طور ویژه برای نوشتن تبلیغاتی آموزش می بینند که منجر به فروش شود. شاید شما مبلغی را به فردی بابت نوشتن یک پست وبلاگ بپردازید اما اگر آن پست یا مقاله منجر به فروش موثر محصول یا خدمات شما نشود چه فایده ای برای شما خواهد داشت؟ در حالیکه با صرف هزینه بیشتر و بکارگیری یک کپی رایتر حرفه ای و آموزش دیده می توانید پستی در وبلاگ خود داشته باشید که منجر به سرنخ فروش، فروش، یا هر کاری دیگری که می خواهد مشتری انجام دهد شود.

ویژگی های یک کپی رایتینگ خوب چیست؟


تفاوت زیادی بین یک کپی رایتینگ متوسط و کپی رایتینگ خوب وجود دارد. یک کپی رایتینگ خوب و موثر نوشته ای است که واقعا به خوبی کار کند و منجر به افزایش فروش شود. در ادامه با مثالی ۵ مولفه اصلی یک کپی رایتینگ خوب را برای شما توضیح می دهیم.

۱- یک کپی رایتینگ خوب برای مخاطب خاص نوشته می شود

اگر شما محصولی را برای حیوانات خانگی تولید می کنید پس کپی رایتینگ باید برای صاحبان حیوانات خانگی نوشته شود. باید توضیحاتی در مورد اینکه این محصول چه مشکلاتی از حیوانات خانگی حل می کند ارائه دهید. یکی از بهترین راه ها برای بهبود بازاریابی این است که خیلی تخصصی و در قالب سوم شخص ننویسید. نوشتن متن در قالب اول شخص بسیار خوب عمل می کند. اگر هم کپی رایتینگ خود را برون سپاری می کنید باید با نویسنده ای همکاری کنید که تجربه کافی در مورد بازار شما داشته باشد. همچنین باید خواسته ها، نیازها، تمایلات بازار شما را بداند و نوع زبان و لحنی که برای نوشتن انتخاب می کند متناسب با بازار شما باشد.

۲- یک کپی رایتینگ خوب مزیت و منافع بی نظیری به مخاطبان ارائه می کند

صاحبان حیوانات خانگی با محصولات مختلفی روبرو هستند. از این رو یک کپی رایتینگ خوب باید محصولا شما را با سایر محصولات موجود در بازار متمایز کند. چرا محصول شما بهترین است؟ امن تر، بهداشتی تر یا ارزان تر است؟

۳- یک کپی رایتینگ خوب یک مدرک قوی مبنی بر برنده بودن محصول شما ارائه می کند

برای اینکه مطمئن شوید که صاحبان حیوانات خانگی در خرید و استفاده از محصول شما درنگ نمی کنند و نگران این موضوع نیستند باید یک مدرک و سند قوی از محصول ارائه کنید. به عنوان مثال می توانید تجربه مشتریانی که قبلا این محصول را خریداری کرده اند و راضی بوده اند تهیه کنید. یا نتایج آزمایش این محصول را در مقایسه با سایر محصولات نمایش دهید. یا حتی یک ویدئو بازاریابی در مورد چگونگی استفاده این محصول ارائه دهید.

۴- یک کپی رایتینگ خوب مخاطبان را به یک فراخوان به عمل جذاب و سودمند راهنمایی می کند

اگر می خواهید صاحبان حیوانات خانگی دمو محصول شما را تماشا کنند؛ کپی رایتینگ باید به طور شفاف و واضح کاربران را برای فراخواندن به این عمل راهنمایی کند. به عنوان مثال می تواند به کاربران بگوید بر روی دکمه کلیک کنید تا ببینید چقدر ساده است. علاوه بر این کپی رایتینگ باید یک چیز خاصی پیشنهاد دهد که صاحبان حیوانات خانگی بخواهند همین حالا اقدام کنند. به عنوان مثال می تواند به کاربران بگوید در صورت سفارش محصول تا این تاریخ مشخص از تخفیف بهره مند شوند.
گفتن دقیق آنچه که کاربران باید در مرحله بعدی انجام دهند یا چرا باید کاری را همین حالا انجام دهند دو چیز مهمی است که در هر قسمت از بازاریابی باید شامل شود. ارائه پاداش، تخفیف، انگیزه و مهمترین دلیلی که چرا کاربران باید هم اکنون اقدام کنند و آن کار را به تعویق نیندازند بسیار موثر است.
بطور ایده آل یک کپی رایتنگ خوب در طی زمان چندین بار تست شده تا نتایج را بهبود بخشد. چند تغییر ساده در کپی رایتینگ می تواند موجب بهبود نتایج تا ۱۰%، ۲۰%، … یا حتی ۱۵۰% شود. از این رو پیام ها و پیشنهادهای مختلف را تست کنید.
اگر هر کاری که انجام می دهید را پیگیری نکیند از کجا خواهید فهمید که کدامیک از این روش ها موثر و کدام یک نیستند؟ به علاوه، باید بطور مداوم تست کنید تا ببینید نتایجی که قبلا بدست آورده اید را می توانید بهبود بخشید.

۵- اطلاعات بیشتری در مورد کپی رایتینگ هایی که خوب کار می کنند کسب کنید

شما می توانید صدها مقاله رایگان در مورد کپی رایتینگ در وبسایت AWAI دریافت کنید. این مقالات شامل نکته های تخصصی از برخی از کپی رایترهای معروف دنیا است. همچنین منبعی غنی برای کپی رایتر شدن است. کپی رایتینگ یکی از مشاغلی است که به سرعت در حال رشد است. به ویژه برای نویسندگانی که علاقمند به کاری فریلنسری می باشند و تمایل دارند در خانه کار کنند یا علاقمند به کار تمام وقت در شرکت ها هستند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *