سئو یوتیوب چیست

۱۷ نکته برای سئو یوتیوب در سال ۲۰۲۳

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اگر می‌خواهید ولاگری یا تولید محتوای ویدئویی در یوتیوب را شروع کنید، احتمالا دوست دارید مخاطبان زیادی بدست آورید. در کنار تولید محتوای مفید و جذاب، فاکتورهایی در رتبه بندی ویدئو یوتیوب شما نقش دارد.
قبلاً با مفهوم سئو حتما آشنا شدید اما سوال اینجاست که سئو یوتیوب چیست؟ آیا فرقی با سئو گوگل دارد؟ سئو یوتیوب به ویدئو شما کمک کرده تا توسط افراد بیشتری دیده شود. یوتیوب به طور خاص، یک موتور جستجو برای ویدئوها است. کل سایت توسط یک نوار جستجو هدایت می‌شود که در وسط صفحه قرار دارد. این شبیه به نتایج جستجوی ویدیوئی گوگل است.
سئوی یوتیوب با سئوی معمولی کمی متفاوت است. در این مطلب در مورد سئو یوتیوب چندین نکته و تکنیک را یادآور می‌شویم.

سئو یوتیوب چیست؟

سئوی یوتیوب فرآیند بهینه سازی ویدئو و کانال یوتیوب برای گرفتن رتبه بالاتر در نتایج جستجوی یوتیوب است. سئوی یوتیوب شامل استراتژی‌هایی مانند تحقیق کلمات کلیدی، بهینه سازی اسکریپت، ساخت لینک و… است.

سئو در یوتیوب چگونه کار می کند؟

سئو یوتیوب

یوتیوب نیز مانند گوگل الگوریتمی برای رتبه بندی و سئو ویدئوها دارد، که شامل عنوان ویدئو، توضیحات زیر ویدئو، برچسب، تصاویر، مدت زمان تماشای ویدئو توسط کاربران و… .
الگوریتم با ارزیابی این فاکتورها مفیدترین و مرتبط ترین ویدئو یوتیوب را به افراد نشان می‌دهد. از آنجایی که ویدئو یوتیوب در گوگل نیز نمایش و رتبه بندی شوند. از این رو یک استراتژی سئو یوتیوب شامل دو بخش است:
سئو یوتیوب
سئو خارجی
با ترکیب این دو استراتژی می‌توانید نتیجه خوبی بگیرید.

بیشتر بخوانید: مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

چرا سئو یوتیوب مهم است؟

سئو کانال یوتیوب به دلایل زیر اهمیت دارد:

۱- بازدید بیشتر: وقتی درنتایج برتر حضور داشته باشید، افراد بیشتری فرصت تماشای ویدئو شما را دارند.
۲- نرخ تبدیل بالاتر: از آنجایی که افراد بیشتری ویدئو شما را نگاه می‌کنند، تعامل و اشتراک گذاری ویدئو نیز بالا می‌رود. بنابراین در آینده درآمد شما از این کانال نیز افزایش می‌یابد.
۳- ترافیک سایت را نیز افزایش می‌دهد: با نمایش ویدیوهای شما در جستجوهای گوگل، ترافیک ارگانیک، نرخ کلیک در سایت شما نیز بالا می‌رود.
۴- مقرون به صرفه بودن: سئو کانال یوتیوب هزینه زیادی ندارد. بیشترین چیزی که باید سرمایه گذاری کنید زمان است.

بیشتر بخوانید: چرا طراحی وب سایت برای موفقیت کسب و کار مبل و چوبی لازم است؟ 👈🏼 طراحی سایت مبلمان

آموزش سئو یوتیوب

آموزش سئو یوتیوب

در این بخش ۱۲ نکته برای سئو یوتیوب ارائه شده که می‌توانید برای کانال خود امتحان کنید:

 1. کلمات کلیدی دم بلند را پیدا کنید.
  کیورد ریسرچ مانند همانطور که در سئو گوگل، ضروری است برای سئو یوتیوب هم مهم است. کلماتی عبارت‌هایی است که مخاطب شما به در جستجو خود استفاده می‌کند. همچنین نوار جستجو یوتیوب وقتی کاربری به دنبال ویدئو خاصی است، پیشنهادهایی دارد، بنابراین کلمات کلیدی در پیدا کردن و رتبه بندی ویدئوها اهمیت بالایی دارد. هم از ابزار، گوگل و نوار جستجوی یوتیوب برای این کار کمک بگیرید.

  یکی از تفاوت های کلمات کلیدی در یوتیوب و گوگل این است که معمولا کلمات در یوتیوب با چگونه شروع می‌شوند. می‌توانید با بررسی کلمات ببیند کدام کلمات نتایج ویدئویی را نمایش می‌دهد. مثلاً احتمالاً سرچ «چگونه پیتزا درست کنیم؟» نتایج ویدئویی بیشتری نشان خواهد داد.
 1. بهینه کردن عنوان ویدئو
  همیشه تیترهای خوب طرفدار دارند. کلماتی که جمع آوری کردید را در عنوان به کار ببرید.
 2. نام خوبی برای فایل ویدئو انتخاب کنید.
  این نکته در سئو یوتیوب اثر خوبی دارد به ویژه اگر از کلمات خود در آن استفاده کنید.
 3. کلمات کلیدی را با استراتژی به ویدیوها اضافه کنید.
  وقتی کلمات مورد نظر را جمع آوری کردید، زمان آن رسیده که آنها را به ویدیوی خود اضافه کنید. اما کلمات باید در مکان‌های مناسبی قرار گیرند:
  نام فایل
  عنوان ویدئو
  توضیحات ویدئو
  برچسب

  مواظب باشید که کلمات را بیش از حد استفاده نکنید، چون ممکن است توسط یوتیوب یا گوگل جریمه شوید، همچنین مخاطب سردرگم شود.
 4. کپشن خوبی بنویسید.
  کپشن برای دسترسی بیشتر، ببیننده‌ای که مشکل شنوایی دارد و افزایش احتمال بازدید از ویدئو مفید است. همانطور که گفتیم می‌توانید کلمات کلیدی را هم اضافه کنید.
  در برخی موارد، پس از آپلود ویدئو، ممکن است از طریق فناوری تشخیص گفتار YouTube کپشن خودکار اضافه شوند. چون دقت این کپشن ها پایین است، حتما حتما خودتان متن را بنویسید.
 5. محتوای باکیفیت تولید کنید.
  یکی از مهم‌ترین نکات در سئو یوتیوب مانند سایت، محتوای باارزش است. برای این اتفاق در تولید محتوا ثبات داشته باشد. برای ویدئو یک بک گراندخوب قرار دهید. نورپردازی خوب برای کیفیت تصویر (حداقل در حد چند لامپ و چراغ)، میکروفون و… البته این نکات در صورت داشتن بودجه است اگر هم ندارید برای شروع با وسایل ارزان و امکانات موجود حتما کار خود را شروع کرده تا در ادامه بهبود دهید.
 6. مدت زمان ویدئوی بهینه خود را پیدا کنید
  پاسخ واضحی وجود ندارد. Minimatters نشان داد که میانگین طول ده ویدیوی محبوب YouTube چهار دقیقه و ۲۰ ثانیه است. با این حال بستگی دارد به موضوع محتوا شما. شاید این مدت زمان برای ویدئوی شما بهینه نباشد.
 7. مهر زمانی را به ویدئوی خود اضافه کنید.
  آپشن زمان YouTube اجازه می‌دهد تا بداند قسمت های مهم ویدیوی شما از کجا شروع و به کجا ختم می شود. این طوری یوتیوب، ویدئوی شما رابهتر درک کرده و در سئو یوتیوب موثر است.
 8. از دسته بندی استفاده کنید
  یوتیوب از دسته‌ها برای گروه‌بندی ویدئوها در موضوعات مختلف مانند «ورزش» یا «فناوری» استفاده می‌کند. این کار یافتن محتوای مرتبط را آسان‌تر می‌کند و در سئو ویدئو یوتیوب که کدام کانال محتوای بهتری دارد بی‌تاثیر نیست.
 9. دارای تصویر کوچک سفارشی باشد
  از نحوه نمایش محتوا خود در نتایج جستجو آگاه باشید، زیرا نمایش در کلیک گرفتن نقش دارد. عناوین خوب و توصیفی باشد، همچنین تصاویر کوچک از نظر بصری جذاب باشد.
  یوتیوب اشاره کرده:
  تصاویر کوچک دارای وضوح ۱۲۸۰×۷۲۰ (حداقل عرض ۶۴۰ پیکسل) هستند.
  در فرمت‌های مانند JPG، GIF یا PNG آپلود شود.
  برای ویدئوها کمتر از ۲ مگابایت یا برای پادکست‌ها ۱۰ مگابایت باشد.
 10. از هشتگ استفاده کنید
  یک راه سئو یوتیوب هشتگبرای اطمینان از اینکه محتوای ویدئویی شما قابل پیدا شدن است. می‌توانید هشتگ‌های خاصی را در جستجوی یوتیوب نیز جستجو کنید.
  در صورت مرتبط بودن، از نام برند خود نیز استفاده کنید. استفاده از هشتگ‌های متعدد در توضیحات یوتیوب ایده خوبی است، اما زیاده روی نکنید.
 11. لیست پخش بسازید
  از آنجایی که یوتیوب یک پایگاه داده از محتوای ویدئویی است، مهم است که ویدیوهای خود را در فهرست‌های پخش بهینه شده سازماندهی کنید. این به یوتیوب کمک می‌کند تا بفهمد کانال شما چه موضوعاتی را پوشش می‌دهد و به بینندگان کمک می‌کند راحت‌تر محتوا را بیابند.
 12. برنامه منظمی برای پست ویدئوها داشته باشید.
  پست کردن و ویرایش منظم ویدئوها یکی از بهترین روش های سئو یوتیوب برای فهماندن به الگوریتم یوتیوب که شما یک کاربر فعال هستید. و بروزرسانی را فراموش نکنید. مثلاً ویدئو قدیمی که جذابیت زیادی نداشته را به روزرسانی کنید، تا به الگوریتم سئو یوتیوب کمک شود دوباره محتوای شما دیده شود.
 13. برای یک کلمه می‌توانید چند محتوا تولید کنید.
  سئو یوتیوب در این مورد مانند گوگل نیست. یعنی اگر چند بار از یک کلمه استفاده کنید، دچار مشکل هم‌نوع خواری یا کنیبالیزیشن نخواهید شد.
 14. از مخاطبان بخواهید نظر بدهند
  اگر ویدیوهای شما نظرات زیادی دریافت می‌کنند، این به سئو یوتیوب کمک می‌کند. ایده خوبی است که ویدیوی خود را با یک سوال پایان دهید. از آنها بخواهید ویدئو را به اشتراک بگذارند.
 15. لینک ‌سازی کنید.
  هم به کانال یوتیوب خود و هم ویدئوهای خود برای سئو یوتیوب لینک دهید. از سایر شبکه های اجتماعی لینک دهید.
 16. گزارش زمان تماشای ویدئو را مرور کنید.
  یوتیوب مجموعه‌ای از گزارش‌های مفید را ارائه می‌کند که می‌توانید از آنها برای تجزیه و تحلیل عملکرد ویدئوهای خود استفاده کنید. گزارش نشان می‌دهد که مردم چند دقیقه برای تماشای ویدئو صرف کردند. به قسمت YouTube Studio بروید.
  در منوی سمت چپ، به Analytics بروید، سپس به دنبال Watch Time بگردید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های سئو کلاه سفید چیست؟

ابزارهای مفید SEO YouTube

ابزارهای مفید SEO YouTube
ابزارهای مفید سئو یوتیوب به شما در بهینه سازی کانال کمک می‌کند. ابزارهای مثل:

 1. SEMRush
  برای تحقیق در مورد موضوعات محتوای گوگل و همچنین یوتیوب مفید است. اینکه کدام کلمات دارای نتایج بهتری از محتوای ویدئویی است.
 2. Ahrefs
  Ahrefs یکی دیگر از ابزارهای عالی برای تحقیق در مورد کلمات است و همان داده‌های SEMRush را ارائه می‌دهد.
 3. TubeBuddy
  افزونه TubeBuddy یک ابزار کاملاً ضروری برای سئو یوتیوب است. این ابزار رایگان با حساب یوتیوب شما یکپارچه می‌شود و داده های جامع سئو کانال یوتیوب را ارائه می دهد.
 4. سرچ کنسول گوگل:
  سرچ کونسول بهترین ابزار سئو یوتیوب برای درک عملکرد ویدیوهای شما است. می‌توانید داده‌های نمایش‌ها و کلیک‌های یوتیوب، به‌علاوه سایر اطلاعات مربوط به SERP مانند کل عبارت‌های جستجو، میانگین رتبه، توضیحات ویدئو و… را بیابید. همچنین به شما می‌گوید که آیا ویدیوهای بارگذاری شده شما با موفقیت ایندکس می‌شوند یا خیر.

بیشتر بخوانید: کپی رایتینگ چیست؟

حرف آخر

در این مطلب سعی شد نکات مهم سئوی یوتیوب را اشاره کنیم تا در کمترین و بهترین ممکن بتوانید مخاطبان بیشتری در یوتیوب بدست آورید تا کسب درآمد از یوتیوب را تجربه کنید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *